Priprava
■ Če uporabljamo zamrznjene kozice, jih stresemo v cedilo, Položimo jih pod tekočo hladno vodo za nekaj minut. Odtajane posušimo. Sicer pa kozice izluščimo, lahko odstranimo tudi repke. Temno črevo nežno odstranimo od zgornjega proti spodnjemu delu. Posušimo jih s papirnatimi brisačami.
■ Pristavimo vodo za kuhanje testenin. Praviloma 1 l vode za 100 g testenin, lahko tudi malo več. Češnjeve paradižničke očistimo. Česen drobno sesekljamo.
Kozice lahko nadomestimo s škampovimi repki, z nakockanim piščančjim filejem, s pokrovačami (Jakobova školjka) in celo z narezanimi srčki artičok.
■ V globoki ponvi segrejemo žlico olja. Na vročega stresemo rakce, ki jih na hitro prepražimo. Po navadi zadostujeta 2 minuti, da postanejo motne in rožnate. Prepražene stresemo v segreto skledo.
■ Krop posolimo in vanj stresemo testenine. Skuhamo jih
na zob, al dente.
■ V ponev prilijemo preostalo olje. Dodamo češnjevce in česen. Pražimo jih, da začnejo pokati in spuščati sok. Če začne česen rjavet pred tem, takoj prilijemo nekaj žlic vode.
■ Parmezan drobno naribamo.
Pri tej jedi sicer bolj okusne, velike kraljeve kozice niso boljša izbira.
■ Prihranimo 0,6 dl vročega škrobnega kropa od testenin, testenine pa precedimo. Stresemo jih na paradižničke. Dodamo pesto in polovico prihranjenega kropa. Dobro premešamo. Če jed ni zadosti sočna, pesto pa ni enakomerno razdeljen, prilijemo še malo škrobnega kropa. Nazadnje vmešamo rakce in še enkrat premešamo.
Serviranje
Špageti s kozicami, češnjevimi paradižnički in pestom so lahko topla predjed ali samostojna jed. Razdelimo jih na segrete krožnike in potresemo s parmezanom.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo št. 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo št. 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo št. 8.
Porcija jedi vsebuj e pribl. 450 kalorij.
■ Italijani poznajo več kot 300 vrst
testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini).
Parmezan lahko nadomestimo ali kombiniramo s pekorinom.
■ Parmezan (
parmigiano) je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec, za katerega porabijo pribl. 550 l mleka, tehta pribl. 40 kg. Ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus. Spominja na orehe.
Opozorila
■ Če testenine kuhamo pri zelo visoko temperaturi, uničimo njihovo teksturo. Tako kuhane testenine slabše vpijajo omako.
■ Pazimo, da kozic ne razkuhamo. Ponev odstavimo, takoj ko je meso enotne rožnate barve. Brez rjavih ali sivih odtenkov. Popolno pečene kozice dobijo obliko ohlapne črke C. Razkuhane dobijo obliko stisnjenega C-ja. Če kozice toplotno obdelujemo dlje, kot je potrebno, postanejo gumijaste.
Špagete pred kuhanjem nalomijo, pred uživanjem pa narežejo samo nepoznavalci. Uživamo jih z vilicami. Če si v Italiji pomagamo z žlico, nas le debelo gledajo.
■
Improvizirajmo. Češnjevce najbolje* odišavljamo z (abecedno): baziliko* (zlasti z rdečo in z limonsko), čebulo*, česnom*, čiliji*, drobnjakom*, koprom, koriandrom, majaronom, meto, peteršiljem*, rožmarinom ali/in s timijanom*.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špageti s kozicami, češnjevimi paradižnički in pestom ali
angelski laski z garnelami, češnjevci in bazilikinim pestom (izvirno:
pesto shrimp pasta)
Beth Moncel, z bloga
BUDGETBYTES
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Beth Moncel
Beth Moncel