Priprava
■ Pristavimo vodo za kuhanje testenin.
■ Česen narežemo na lističe, te na rezance, te pa na drobne koščke. Ali pa ga preprosto pretlačimo.
Uskladimo čas kuhanja testenin in preproste omake. Peteršilj in česen sesekljamo tik pred začetkom praženja.
■ Krop posolimo in vanj stresemo špagete. Ko se potopijo v vodo, jih nežno premešamo. Kuhamo jih 1–2 minuti krajši čas kot je zapisan na embalaži.
■ Peteršilj drobno sesekljamo, skupaj s stebelci.
■ Veliko, globoko ponev segrejemo. V toplo nalijemo olje in dodamo česen. Pražimo ga med mešanjem. Prepraženega zalijemo z zajemalko škrobne vode od kuhanja testenin. Po polovici kuhanja.
■ Pekorino drobno naribamo.
■ Testenine s kleščami zanje predenemo iz lonca v ponev. Dobro jih premešamo. Dodamo 2/3 sesekljanega peteršilja in še enkrat premešamo. Temperaturo povišamo na maksimum, testenine pa mešamo še slabo minuto. Da se okusi prepojijo.
■ Ponev odstavimo, jed pa razdelimo na ogrete krožnike. Potresemo jo s čilijem, z naribanim sirom in s preostalim peteršiljem.
Spodaj glej še en video, različico z nekoliko drugačno pripravo
Serviranje
Špageti s česnom in oljčnim oljem, aglio e olio, ena najbolj preprostih in najbolj aromatičnih jedi s testeninami. Za toplo predjed, za prilogo ali za lahko samostojno jed.
Izboljšanje
Ko dopustuješ v Dalmaciji, na najbližji tržnici povprašaj po česnu, ki se imenuje
šarac. Pridelujejo ga ročno, gojijo pa ga pretežno v Ljubovici pri Trogirju. Njegovo kakovost je prepoznalo tudi združenje
Slow Food. Že leta 2007 so ga ga vzeli pod svoje okrilje kot najboljšega.
Po tej različici česen narežemo na tanke lističe, ki jih rjavkasto prepražimo v olju. Razlika je tudi ta, da špagete prelijemo s česnovim oljem, po vrhu pa potresemo pekorino in peteršilj.
Nasveti
■ Kupujemo velike, čvrste česnove glavice s suho, celo lupino. Drobni česnovi stroki so najpogosteje ostrejšega okusa. Gl. tudi
izboljšanje.
■ Peteršilj (
Petroselinum crispum) pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje. Zaradi uravnoteženosti vonja in okusa eteričnega olja v peteršilju, se zelišče ujame malodane z vsemi drugimi zelišči/začimbami. Celo tedaj, ko jed ob koncu priprave izdatno potresemo s peteršiljem, ni bojazni, da bi prekrili vonj/okus drugih zelišč/začimb. Njihov vonj/okus celo okrepi.
■
Na zob (
al dente) kuhane testenine bolje vpijajo omako, ker niso prepojene z vodo. Omako slabše vpijajo, tudi če jih kuhamo pri previsoko temperaturi. Ker poškodujemo teksturo.
Pojasnila
■ Špageti so dolge, trde niti (ital.
spago; nit, žica, vrvica). Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo št. 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo št. 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo št. 8.
■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. Da se testenine v vodi ne namakajo. Ampak se začnejo čimprej kuhati.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Česen (
Allium sativum) ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam, med katerimi sta najpomembnejši alicin in eterično olje.
Špagete pred kuhanjem nalomijo, pred uživanjem pa narežejo samo nepoznavalci. Uživamo jih z vilicami. Če si v Italiji pomagamo z žlico, nas le debelo gledajo.
Različice
Ideje
gl. česen (številne
ideje); ekstra deviško olivno olje (številne
ideje);
špageti (številne
ideje)
Opombe
Veliki proizvajalci testenin na embalažo raje zapišejo malo daljši čas kuhanja. Raziskave potrošniških navad so pokazale, da ima večina raje povsem skuhane testenine. Zato pravi ljubitelji testenin in gurmani čas kuhanja skrajšamo vsaj za 1 minuto.
Opozorila
■ Olivno olje je 100 % maščoba, žlica olja vsebuje skoraj 120 kalorij. Olje je najbolj kalorična hrana na planetu, vsebuje pa več praznih kalorij kot bela moka ali sladkor. Ekstra deviškega uporabljajmo kot začimbo.
■ Ko sveža zelišča sekljamo na leseni kuhinjski deski predrobno, ostane veliko njihovega vonja in okusa na deski.
Zanimivosti
■ Domače in industrijske špagete so v Italiji še v 20. st. proizvajali s pomočjo stiskalnice
torcio bigolare. Testo so dali v stiskalnico in ga potiskali z vijačnim batom navzdol skozi luknjičasto kovino. Nato so špagete obešali na lesene palice in posušili na zraku.
■ Arabski znanstveniki in potopisci omenjajo pripravo testenin na Siciliji že v 11. st. Slabih 200 let pred zmagoslavno vrnitvijo Marca Pola iz Kitajske.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špageti s česnom in oljčnim oljem, aglio e olio (izvirno: best spaghetti aglio e olio) z Youtube kanala
VINCENZO'S plate
■ številni različni viri