Priprava
■ V velikem loncu zavremo vodo za kuhanje jedi. Listni ohrovt očistimo, česen olupimo. Oboje povežemo v šopek ali ovijemo v gazo in zavežemo.
■ Krop posolimo in vanj stresemo testenine. Ko voda znova zavre, dodamo listni ohrovt in česen. Za 5–7 minut. Testenine skuhamo
na zob, al dente.
■ Parmezan drobno naribamo. Poper stremo ali zmeljemo.
■ Listni ohrovt in česen poberemo iz posode. Ohrovt in česen stresemo v multipraktik. Prilijemo olje ter dodamo parmezan, sol in poper. Vse skupaj zmiksamo v gladko omako. Lahko tudi s paličnim mešalnikom.
■ Kuhane testenine odcedimo. Stresemo jih v ogreto servirno skledo in primešamo nekaj žlic ohrovtovega pesta. Za sočnost lahko dodamo nekaj žlic škrobne vode od kuhanje testenin.
■ Če uporabimo posip, parmezan nastrgamo na lističe. Rdeči poper pa stremo. Oboje potresemo po jedi ali pa ponudimo k jedi.
Serviranje
Špageti, listni ohrovt in česen v enem loncu so lahko topla predjed, priloga ali lažja samostojna jed.
Shranjevanje
Ohrovtov pesto, ki nam ostane, nalijemo v kozarček za vlaganje. V hladilniku se obdrži 7–10 dni. Trajnost mu podaljšamo na 2 meseca, če v pesto ne zamešamo parmezana. Jedi ga primešamo skupaj z omako.
Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom
fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
Nasveti
■
Na zob (
al dente) kuhane testenine bolje vpijajo omako, ker niso prepojene z vodo. Omako slabše vpijajo, tudi če jih kuhamo pri previsoko temperaturi in poškodujemo teksturo. Če so testenine pravilno kuhane, lahko preverimo samo na en način. Proti koncu kuhanja jih (večkrat) poskusimo.
■ Kupujemo velike, čvrste glavice s suho, celo lupino. Drobni česnovi stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Pojasnila
■ Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo št. 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo št. 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo št. 8.
■ Listni ohrovt (
Brassica oleracea convar. acephala var. sabelica) je različica priljubljenega in zelo zdravega ohrovta. Ki ne razvije glav. Poznamo kodrolistnega (tudi
toskanski) in gladko listnega.
■ Parmezan je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec, za katerega porabijo pribl. 550 l mleka, tehta pribl. 40 kg. Ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus. Spominja na orehe.
■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. Da se testenine v vodi ne namakajo. Ampak se začnejo čimprej kuhati.
Različice
Ideje
gl. listni ohrovt (številne
ideje);
špageti (številne
ideje)
Opombe
Špagete uživamo samo z vilicami. Če si v Italiji pomagamo z žlico, nas le debelo gledajo.
Opozorila
Izvirni parmezan je pridelan z živalskim sirilom. Zato jedi, pripravljene z njim, ne sodijo med vegetarijanske.
Zanimivosti
Špagete je poimenoval Antonio Viviani leta 1842. Ime
spago jim je dal, ker so ga spominjali na vrvico, špago. Špageti so bili tedaj dolgo okoli 50 cm. Po drugih virih je izraz prvi uporabil Giacinto Carena v svojem
Gospodinjskem slovarju, Vocabolario domestico, 1846.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špageti, listni ohrovt in česen v enem loncu (izvirno: one pot green kale pasta)
Stefanie, z bloga
Sarcastic COOKING
■ številni različni viri