Priprava
■ Pristavimo vodo za kuhanje testenin. Slanino drobno narežemo, narezano pa prepražimo na nekaj kapljicah olja v globoki ponvi. Da postane hrustljava.
■ Krop posolimo in vanj stresemo špagete. Skuhamo jih
na zob, al dente.
■ Parmezan drobno naribamo. Jajce razžvrkljamo v skledici. primešamo smetano, parmezan, limonov sok in sveže mlet/strt poper. Baziliko narežemo na tanke rezance, ki jih primešamo nazadnje.
■ Ponev s slanino ogrejemo tik pred koncem kuhanja testenin. Prihranimo skodelico vrele škrobne vode, testenine pa odcedimo. Odcejene stresemo na slanino v ponvi. Ponev odstavimo, jajčni mešanici pa prilijemo nekaj žlic prihranjene škrobne vode. Mešanico nalijemo na testenine in dobro premešamo. Da se omaka oprime vseh testenin. Če je jed presuha, primešamo še kakšno žlico škrobne vode.
Serviranje
Testenine razdelimo v ogrete jušne krožnike ali skodelice. K jedi ponudimo parmezan, da si ga vsak nariba na jed po okusu.
Špageti karbonara z limonovim sokom, carbonara so lahko topla predjed ali lažja samostojna jed.
Nadomestek
■ Tradicionalna slanina za karbonaro je panceta. Na zraku sušena trebušna slanina s plastmi mesa. Je polnega okusa, naprodaj pa je (ne)dimljena, cela ali v kosih. Vipavska in kraška panceta imata zaščiteno geografsko označbo.
■ Smetano za kuhanje lahko nadomestimo s kislo smetano. Jedi oz. omaki da posebno kremoznost.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom
fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
Izboljšanje
Dober poper je trd, čvrst, okrogel in težak. Čim večja je teža litra popra, tem boljši je. Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Nasveti
Osnovno pravilo pri kuhanju svežih testenin je: 100 g testenin, 1 l vode in 10 g soli. Edini način, po katerem ugotovimo, ali so testenine pravilno kuhane, je, da jih proti koncu kuhanja (večkrat) pokusimo.
Pojasnila
■ Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo št. 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo št. 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo št. 8.
■ Veliki proizvajalci testenin na embalažo raje zapišejo malo daljši čas kuhanja. Raziskave potrošniških navad so pokazale, da ima večina raje povsem skuhane testenine. Zato pravi ljubitelji testenin in gurmani čas kuhanja skrajšamo vsaj za 1 minuto, glede na zapisano na embalaži.
Različice
Ideje
gl. slanina (številne
ideje);
špageti (številne
ideje)
Opombe
Italijani poznajo več kot 300 vrst
testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini).
Opozorila
■
Na zob (
al dente) kuhane testenine bolje vpijajo omako, ker niso prepojene z vodo. Omako slabše vpijajo, tudi če jih kuhamo pri previsoko temperaturi in uničimo teksturo.
■ Za jedi, pri katerih jajc termično ne obdelamo nad 73 °C, uporabljamo izključno povsem sveža jajca. Sicer obstaja možnost zastrupitve z zelo nevarno salmonelo.
Zanimivosti
■ Špageti so dobili ime po italijanski besedi
spago, vrvica.
■ Ime
carbonara je prvič zapisano leta 1950 v italijanskem časniku
La Stampa. Kot jed, ki so jo ameriški častniki iskali po zavezniški osvoboditvi Rima, leta 1944.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špageti karbonara z limonovim sokom, carbonara (izvirno: špageti karbonara s limunom)
Milica Knežević, z bloga
Na tanjiru (srb.)
■ številni različni viri