Priprava
■ Beluše očistimo. Parmezan drobno naribamo, če ga uporabimo. Česen drobno sesekljamo.
■ V ponvi pristavimo olje, ki ga močno segrejemo. Na vročega položimo beluše v eni plasti. Okopamo jih v olju in začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Dodamo sesekljan česen, potem pa beluše sotiramo 1–2 minuti; pri debelih čas sotiranja podaljšamo za enak čas. Beluše vmes nenehno obračamo.
Prepražene beluše potresemo s parmezanom, če ga uporabimo.
Serviranje
Sotirani šparglji s česnom morajo s štedilnika neposredno na mizo. Ponudimo jih kot toplo predjed ali kot prilog.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
Najbolj okusni so sveže odrezani, isti dan nabrani šparglji.
Nasveti
Pri nakupu belušev smo pozorni na njihovo živo barvo in kompaktne, tesno zaprte vršičke. Izbiramo ravne, mesnate, enakomerno debele poganjke. Pri kratkih in debelejših poganjkih je najmanj odpadka. Zelo pomembna je ploskev, kjer je bil beluš odrezan. Če po njej rahlo potegnemo z nohtom, priteče dišeč sok. To je zanesljiv znak, da so beluši sveže nabrani. Gl. tudi
pojasnila.
Pojasnila
■ Beluš je sinonim za
navadni beluš (Asparagus officinalis), samoniklo rastlino, ki raste po vsem svetu. Uživamo zelene in vijolične ali škrlatne, ki imajo izrazitejši okus, in beljene oz. bele. Kupujemo čvrste beluše, ki med olesenelim in užitnim delom glasno počijo, ko jih prelomimo. Stari so oveneli in grenijo.
■ Česen ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam, med katerimi sta najpomembnejši alicin in eterično olje.
Različice
■ Beluše lahko podobno spečemo v pečici, ogreti na 200–220 stopinj. V eni plasti jih zložimo v pekač, pokapljamo jih z oljem in začinimo s soljo, sveže mletim poprom in s sesekljanim česnom. Čas termične obdelave je nekoliko daljši kot pri sotiranju.
Ideje
■ gl.
beluš (številne
ideje); česen (številne
ideje)
■ Najtanjši beluši (debelina svinčnika) so primerni za hitro praženje ali sotiranje (v ponvi ali v voku). Srednje debeli so dobri za vse kuharske tehnike, najdebelejše pa lahko uporabimo za vse jedi, pri katerih ponudimo cele. Na primer za kuhanje (v sopari) ali pečenje na žaru. In za jedi, pri katerih stebelca nastrgamo na rezance.
Opombe
Najmanj (rakotvornih) pesticidov med vso zelenjavo in sadjem vsebujejo (po vrsti): avokado, koruza, ananas, zelje, sladki grah, čebula, beluši, mango, papaja, kivi, jajčevec, grenivka, melona, cvetača in sladki krompir.
Opozorila
S česnom ne pretiravamo, da ne zadušimo nežnega okusa špargljev.
Zanimivosti
V Angliji je česen, skupaj s kumino, koriandrom in poprom, zapisan v stari kuharski knjigi, ki so jo sestavili kuharski mojstri kralja Richarda II., okrog leta 1390.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sotirani šparglji s česnom (izvirno:
quick and easy garlic sautéed asparagus)
Laure, z bloga
FORK KNIFE Swoon
■ številni različni viri