Priprava
■ Špinačo očistimo, operemo in dobro posušimo.
■ Brancinove fileje temeljito očistimo, očiščene pa posolimo.
■ Česen in osmukani peteršilj drobno sesekljamo in stresemo v skledo. Na zelišči naribamo limonovo lupinico. Limono ožamemo, sok pa nalijemo v skledo. Dodamo posušeno špinačo, sol in malo naribanega muškatnega oreščka. Dobro premešamo.
■ V dve posodi, na kateri se prilegata globoka, debela porcelanska krožnika, zavremo za 4 prste vode za vodno kopel.
■ V krožnika razdelimo začinjeno cvetačo. Na vsako porcijo položimo po dva fileja, vse skupaj pa pokapljamo s po 2 žlicama olja. Krožnika pokrijemo z drugima 2 krožnikoma, stika pa nepredušno zatesnimo z dvema trakovoma alu folije. Pokrita krožnika položimo nad soparo v posodah, vsebino pa soparimo 20 minut.
Serviranje
Soparjen file piranskega brancina na limonovi špinači je delikatesna glavna jed. K jedi ponudimo kakšen dober, hrustljav kruh. Pa kozarec izbranega, suhega belega vina.
Nadomestek
Špinačo lahko nadomestimo ali kombiniramo z mlado blitvo, z mladimi koprivami ali z mladimi listi rdeče pese.
Izboljšanje
Pri morskih ribah velja naslednje pravilo: plave ribe so najboljše, če jih pripravimo neposredno po ulovu. Bele ribe pa so praviloma okusnejše, če sveže ujete in očiščene v hladilniku pred pripravo odležijo 24 ur.
Nasveti
■ Morske ribe vedno čistimo v soljeni vodi. V posodo položimo ribe, ki jih potresemo z grobo morsko soljo. Prilijemo malo vode, s katero pa rib nikakor ne prekrijemo. Na ta način dobijo ribe prvoten lesk, pa tudi očistimo, oluskamo in operemo jih precej lažje. Seveda pa je vse še preprosteje, če nam ribo očistijo in filirajo že v ribarnici.
■ Neprijeten vonj po ribah z rok, kuhinjske deske in posode najlažje odpravimo s kisom. Zatem očiščeno obilno splaknemo pod tekočo vodo.
Pojasnila
■ Brancin (Dicentrarchus labrax) je riba roparica, ki se pretežno hrani z manjšimi ribami. Ima vretenasto, z drobnimi luskami pokrito telo. Po hrbtu je kovinsko sive, po bokih nekoliko svetlejše, večinoma sivo srebrne barve z rjavkastim oz. zelenkastim odtenkom. Trebuh je srebrno bele barve. Mladi brancini imajo po telesu črne pikice. Zraste do 1 m, tehta pa tudi več kot 10 kg; v povprečju tehta pribl. 500 g.
■ Brancine gojijo v ribogojnicah v bazenih na kopnem kot tudi v lebdečih bazenih v ribogojnicah sredi morja. Gojeni brancini živijo v kontroliranih pogojih, zato njihovo meso pogosto vsebuje bistveno manj onesnaževalcev.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
■ Muškatovec zraste do 20 m visoko, vsako leto pa rodi do dva tisoč oranžno rumenih sadežev. Ko dozorijo, njihov mesnati del poči in se pokaže škrlatna ovojnica,
muškatni cvet, ki obdaja temno rjavo koščico, v kateri je muškatni orešček.
Ideje
gl. brancin (številne
ideje); piranski brancin (številne
ideje);
špinača (številne
ideje)
Opombe
■ Brancini v naravi, pa tudi v ribogojnicah rastejo počasi, do povprečne velikosti 300–400 g potrebujejo 2-5 let. Komercialna velikost gojenih brancinov je 200 g do 3 kg, pa tudi več.
■ Špinačo uvrščamo med naravno funkcionalno hrano, kar pomeni, da so vsi njeni pozitivni zdravstveni učinki znanstveno dokazani. Poleg tega jo skupaj z borovnicami in lososom uvrščamo tudi med tako imenovano naj hrano.
Opozorila
■ Špinača vsebuje kar nekaj neželenih sestavin, v prvi vrsti oksalno in sečno kislino. Največ teh sestavin, ki povzročajo ledvične kamne, je v listnih rebrih in pecljih starejše špinače. Slednje pred pripravo odstranimo.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih.
■ Česen, s katerim začinjamo nežna živila, pred pripravo poskusimo. S kakim grenkim ali preostrim strokom lahko uničimo vso jed.
Zanimivosti
Brancina uvrščamo med morske roparice; okoli provansalskih obal v Franciji je znan tudi kot
volk (fr. loup).
Viri
■ dopolnjen recept
soparjen file piranskega brancina na limonovi špinači (izvirno: Fonda piranski brancin s špinačo) s portala
Fonda (slo.)
■ številni različni viri