Priprava
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj. Mladi krompir temeljito operemo in zrežemo na koščke. Stresemo jih v pekač, pokapljamo z olivnim oljem, posolimo in premešamo. Pekač s krompirjem položimo v ogreto pečico za 30 minut. Krompir med pečenjem nekajkrat premešamo.
■ Beluše očistimo in narežemo na večje koščke. Česen narežemo na lističe, mlado čebulo pa na kolesca, skupaj z zdravim zelenjem. Vse skupaj stresemo na krompir. Prilijemo še malo olja in nežno premešamo. Temperaturo v pečici povišamo na 220 stopinj, zelenjavo pa pečemo še 15 minut.
■ Mladi grah izluščimo; lahko uporabimo surovega ali pa ga blanširamo 2–3 minute. Blanširanega predenemo v ledeno hladno vodo, da obdrži barvo. Redkvice narežemo na tanka kolesca. Drobnjak drobno narežemo.
■ Pečeno zelenjavo stresemo na servirni krožnik. Po njej potresemo grah, redkvice in drobnjak. Jed izdatno pokapljamo z olivnim oljem in s staranim balzamičnim kisom.
Serviranje
Solata z mlado pomladno zelenjavo je najboljša topla. Za malico ali lažji samostojni obrok.
Izboljšanje
Krompir najbolje začinjamo z (abecedno): česnom, drobnjakom, peteršiljem, poprom (zlasti s črnim), rožmarinom ali/in s timijanom.
Nasveti
■ Pri nakupu belušev smo pozorni na njihovo živo barvo in kompaktne, tesno zaprte vršičke. Izbiramo ravne, mesnate, enakomerno debele poganjke. Pri kratkih in debelejših poganjkih je najmanj odpadka. Zelo pomembna je ploskev, kjer je bil beluš odrezan. Če po njej rahlo potegnemo z nohtom, priteče dišeč sok. To je zanesljiv znak, da so beluši sveže nabrani.
■ Sveže nabrane redkvice so rdeče in čvrste, brez lis in gub.
■ Mladega krompirčka praviloma ne lupimo, odstranimo le morebitna očesca ali poškodovane in zelene dele. Pred pripravo ga le temeljito operemo, po potrebi pa ga zdrgnemo tudi s (kuhinjsko) krtačko.
■ Ko kupujemo česen, izbiramo velike, čvrste glavice s suho, celo lupino. Drobni česnovi stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Pojasnila
■ Krompir (Solanum tuberosum) je zelo priljubljena podzemna gomoljna zelenjava iz družine razhudnikov. Poznamo več sto sort užitnega krompirja različnih barv, najpogosteje je bel, rumena ali rdeč. Krompir po teksturi sega od lepljivega in mastnega do gladkega, nežnega in rahlega.
■ Beluš je sinonim za
navadni beluš (Asparagus officinalis), delikatesno samoniklo rastlino, ki raste po vsem svetu. Uživamo zelene in vijolične ali škrlatne šparglje, ki imajo izrazitejši okus, beljene oz. bele beluše in divje šparglje.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
■ Balzamični kis (aceto balsamico) proizvajajo iz zavretega grozdnega soka;
aceto balsamico tradizionale di Modena iz grozdja
trebbiano, aceto balsamico tradizionale di Reggio Emilia pa iz grozdja
trebbiano, occhio di gatto, spergola, berzemino in
lambrusco. Prvega embalirajo v štirikotne stekleničke (giugiaro), drugega pa v čebulaste stekleničke.
■ Blanširanje je pomožni kuharski postopek, pri katerem živilo za zelo kratek čas potopimo v krop. Da ga zmehčamo, lažje olupimo, očistimo (kosti), razsolimo (šunka), da mu ohranimo barvo, ublažimo ostrino (čebula), odstranimo grenkobo (jajčevci) ipd. Blanširamo pretežno zelenjavo, lahko tudi sadje, možgane, slanino ipd.
Različice
Ideje
gl.
beluš (številne
ideje); grah (številne
ideje);
mladi krompir (številne
ideje)
Opombe
Najmanj (rakotvornih) pesticidov med vso zelenjavo vsebujejo (po vrsti): avokado, koruza, zelje, sladki grah, čebula, beluši, jajčevec, cvetača in sladki krompir.
Opozorila
Drobnjaka ne sekljamo, ker tako poškodujemo nežne cevaste lističe. Vedno ga režemo s škarjami ali z zelo ostrim nožem.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
solata z mlado pomladno zelenjavo (izvirno: salata od mladog povrća)
Olivere Senić, z bloga
JA U KUHINJI... (srb.)
■ številni različni viri