Priprava
■ Opran, neolupljen krompir pristavimo v soljeni hladni vodi. Vodo zavremo, krompir pa kuhamo pribl. 20 minut. Da se zmehča, a ne razpada.
■ Rukolo preberemo, operemo, odcedimo in posušimo.
■ Kumarice narežemo na ne pretanka kolesca.. Stresemo jih v skledo. Podobno narežemo mlado čebulo, vključno zdravo zelenje. Potrebujemo 100 g narezane mlade čebule, ki jo stresemo na kumarice.
■ Kuhan mladi krompir odcedimo in ga stresemo v skledo. Dodamo gorčico, oljčno olje in kumino in nežno premešamo.
■ Nazadnje dodamo rukolo, sol in sveže strt poper. Še enkrat nežno premešamo. Gl.
serviranje.
Serviranje
Solata z mladim krompirjem in gorčičnim prelivom je okusna topla ali hladna. Če ponudimo hladno, rukolo primešamo, ko se krompir ohladi. Solata je lahko lažja samostojna jed, kot priloga pa se najbolje poda k piščancu in k ribam.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr.
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
Krompirjeva solata, pripravljena z vročim krompirjem, je okusnejša od tiste, s hladnim. Med hlajenjem se krompir marinira.
Nasveti
Mladega krompirčka praviloma ne lupimo, odstranimo le morebitna očesca ali poškodovane in zelene dele. Pred pripravo ga le temeljito operemo, po potrebi pa ga zdrgnemo s (kuhinjsko) krtačko.
Pojasnila
■ Krompir (
Solanum tuberosum) je zelo priljubljena podzemna gomoljna zelenjava iz družine razhudnikov. Poznamo več sto sort užitnega krompirja različnih barv, najpogosteje je bel, rumen ali rdeč. Po teksturi sega od lepljivega in mastnega do gladkega, nežnega in rahlega. Posebna poslastica je mladi krompir na številne načine.
■ Gorčična semena so plodovi ogrščice (tudi gorjušica, gorčica, repica), bela bele ogrščice, črna pa črne. Delimo jih na bela oziroma rumena (npr.
Sinapis alba), črna (
Brasica nigra) in rjava ali indijska (npr.
Brasica juncea Czern.). Gl. tudi
ideje.
■ V kuhinji poznamo tri vrste rukole, ki se razlikujejo po obliki listov, po njihovi velikosti, okusu in pikantnosti. Večji, nekoliko manj narezani in običajno manj aromatični listi so značilni za navadno rukolo ali rukvico (
Eruca sativa Miller), tisti manjši, bolj narezani listi z močnejšim okusom pa so znani kot tankolistni dvoredec (
Diplotaxis tenuifolia) in obzidni dvoredec (
Diplotaxis muralis).
■ Kumina (
Carum Carvi) so do pol centimetra dolga semena v obliki srpa. Značilen okus ji daje eterično olje karvon, ki ga je v semenih do 7 %. Limonen daje kumini svežino, ki jo zaznamo v strtih semenih; v mleti kumini se hitro razdiši.
Različice
Ideje
■ gl. gorčica (številne
ideje);
kisle kumarice (številne
ideje);
mladi krompir (številne
ideje); rukola (številne
ideje)
■ Indijci gorčična semena pred uporabo prepražijo na
kuhanem maslu (ghi). Prepražena so okusnejša in blažja. Dodajamo jih ribjim in zelenjavnim jedem, mešamo pa jih tudi v številne karijeve paste in v različne začimbne mešanice. Gl. tudi
pojasnila.
Opozorila
■ Povprečen gomolj krompirja vsebuje (po teži) več rakotvornih pesticidov kot katero koli drugo živilo.
■ Čebula je varovalno živilo, a je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove.
Zanimivosti
■ Antoine-Augustin Parmentier (1737-1813), agronom, po katerem se imenujejo številne (krompirjeve) jedi. Krompir je iz Južne Amerike prišel v Evropo. Kjer pa je dolgo veljalo prepričanje, da je le hrana za živali. Parmentier se je s krompirjem seznanil kot vojni ujetnik, potem pa je postal njegov velik zagovornik. Pripravljal je javne predstavitve užitnosti krompirja, izdajal je knjige o njegovi hranilni vrednosti in prirejal predstavitvene večerje. Tako so krompir v Franciji sprejeli kot živilo, Parmentier pa je postal malodane sinonim zanj.
■ Kumina velja za najstarejšo evropsko začimbo. V Švici so semena našli v 5000 let starih arheoloških najdiščih.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
solata z mladim krompirjem in gorčičnim prelivom (izvirno: vegan potato salad with mustard seed dressing, no mayo)
Sylvia Fountaine, z bloga
feasting at home
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakupi
Sylvia Fountain