Predpriprava
■ Češnjevce zrežemo na polovice ali na četrtine. Glede na velikost. Paradižnike iz olja narežemo na majhne koščke. Olive izpeškamo in razpolovimo. Sardelne filete narežemo na majhne koščke. Čili podolžno razpolovimo. Za manj ostrine ga razsemenimo.
»Čas priprave« ne vsebuje časa mariniranja živil in solate, 60 minut.
■ Bivoljo mocarelo odcedimo, odcejeno pa narežemo na kocke.
■ V veliki skledi zmešamo 5 žlic oljčnega olja, olive, kapre, sardelne filete, čili, ščep soli in origano. Dodamo nakockano mocarelo in nežno premešamo. Tunino odcedimo, natremo in vmešamo k sestavinam v skledi.
■ Mešanico mariniramo 30 minut pri sobni temperaturi. Ali 2–3 ure v hladilniku. Vmes jo nekajkrat nežno premešamo.
Priprava
■ Zavremo vodo za kuhanje testenin, pribl. 1 l vode za 100 g testenin. Krop posolimo (pribl. 7 g soli/100 g testenin) in vanj stresemo testenine. Kuhamo jih 1 minuto manj kot je zapisano na embalaži. Med občasnim mešanjem.
Osnovno pravilo pri kuhanju testenin je: 1 – 10 – 100. 1 l vroče vode. 10 g soli (za sirove omake 7 g). 100 g testenin.
■ Kuhane testenine odcedimo speremo s tekočo hladno vodo in še enkrat odcedimo. Odcejene stresemo v skledo. Dodamo dober brizg oljčnega olja, sveže mlet/strt poper in baziliko. Dobro premešamo, saj še tople testenine dobro vpijajo začimbe.
■ Solato mariniramo 30 minut pri sobni temperaturi. Ali 3 ure v hladilniku, več ne. Vmes jo nekajkrat nežno premešamo. Tisto iz hladilnika, vzamemo ven vsaj 15 minut pred serviranjem.
Serviranje
Solata s testeninami, po italijansko ali
testeninska solata na italijanski način je nasitna in okusna glavna jed ali hladna predjed.
Različice
■ Za vegetarijansko različico izpustimo tunino in sardelne filete.
■ Mocarelo lahko nadomestimo s kozjim sirom. Lahko pa tudi s skuto, da dobimo bolj kremno jed. Ki pa ni tako lepa na pogled.
■ Paradižnike iz olja lahko nadomestimo s
pečenimi paradižniki.
■ Dodamo lahko narezane (
pečene) paprike.
■ Oljčno olje nadomestimo z odišavljenim oljčnim oljem. Z
zelišči, s
čemažem,
pekoče s timijanom,
pekoče, z baziliko, s česnom ipd.
■ Baziliko lahko nadomestimo s peteršiljem.
■ Kapre ali olive lahko opustimo. Čeprav je škoda. Ali pa jih nadomestimo z artičokami iz oljčnega olja, na primer.
Različica z artičokami iz olja namesto kaper ali oliv
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Italijani poznajo več kot 300 vrst
testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini).
■ Mocarela (
mozzarella) je priljubljen italijanski mehki sir iz vlečenega testa (
pasta filata), z zaščitenim poreklom (od 1998). Ročno ali strojno jo proizvajajo iz kravjega, najkakovostnejšo pa iz bivoljega mleka. Kraljica mocarel je burata (
burrata).
■ Olive delimo na zelene in na črne. Zelene so mladi plodovi, ki so bolj čvrsti od povsem zrelih črnih oliv. Te so nežnejšega okusa, vsebujejo pa tudi več olja. Najokusnejši so drobni plodovi. Zelene olive vsebujejo več oleuropeina, zato se nekoliko bolj grenke od črnih.
Mednarodne mere za velikost kaper so: 4-6 mm - non pareilles; 7-8 mm - surfines; 9 mm - capucines; 10 mm - capotes; 12 mm - fine; 13- 14 mm - grosse; nad 14 mm - hors.
■ Kapre niso plod, ampak cvetni popek sredozemskega grma kaprovca (
Capparis spinosa). Zanj je značilno, da raste na skalnatem področju, kjer lahko korenine segajo tudi do 10 m globoko. Ima nežne, bele ali roza cvetove, ki pa cvetijo le nekaj ur, zato je nabiranje kaper prava umetnost.
■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. Da se testenine v vodi ne namakajo. Ampak se začnejo čimprej kuhati. Če so testenine pravilno kuhane, lahko preverimo samo na en način. Proti koncu kuhanja jih (večkrat) poskusimo.
■ Ostrino čilija izražamo s skovili, enotami, poimenovanimi po Wilburju L. Scovillu, znanstveniku, ki je leta 1912 lestvico ostrine določil s preprostim okušanjem skupine prostovoljcev. Oznaka je pogosto SHU (
Scoville Heat Units), Skovilove enote ostrine. Danes uporabljajo natančno metodo merjenja koncentracije kapsaicina s tekočinsko kromatografijo visoke ločljivosti (HPLC). Čiliji dosegajo ostrino od nekaj 100, do nekaj milijonov skovilov.
Opozorila
■ Pri pripravi testeninske solate smo radodarni z zelenjavo in z drugimi sestavinami. Teh naj bo skoraj dvakrat več kot testenin. Ne škrtarimo z oljčnim oljem, z začimbami in z zelišči. Testenine med mariniranjem vpijajo. Če so slabo začinjene, so brez okusa.
■ Mlada novost pri pripravi testeninskih solat je mariniranje drugih živil. Preden dodamo testenine. Resnično drobna, a za okus zelo pomembna skrivnost.
Če testenine kuhamo pri zelo visoko temperaturi, uničimo njihovo teksturo. Tako kuhane testenine slabše vpijajo omako.
■ Testenine za solate vedno na hitro (!) odcedimo in speremo z mrzlo vodo. Česar pri testeninskih jedeh ne počnemo. S spiranjem testenin odstranimo škrob in prekinemo kuhanje. Testenine ostanejo tople, take pa z lahkoto vpijajo okuse dodatkov.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
solata s testeninami, po italijansko ali
testeninska solata na italijanski način (izvirno:
salade de pâtes à l'Italienne)
Edda Onorato, z bloga
UN DÉJEUNER DE SOLEIL (fr., it.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Edde Onorato
Edda Onorato