Priprava
■ V pečici prižgemo zgornji žar.
■ Bučko in paprike očistimo in narežemo na koščke. Čebulo narežemo na kolesca. Zelenjavo stresemo v pekač. Pokapljamo jo z oljčnim oljem ter začinimo s soljo in s sveže mletim/strtim poprom. Zelenjavo premešamo, pekač pa položimo v pečico za 10–15 minut. Da zelenjava blago porjavi.
■ Pristavimo vodo za kuhanje testenin. Krop posolimo in vanj stresemo testenine. Skuhamo jih
na zob, al dente.
■ PRELIV. Sestavine dobro premešamo.
■ Kuhane testenine odcedimo. Še vročim primešamo preliv, potem pa še pečeno zelenjavo. Mešanico ohladimo.
■ Olive izpeškamo in razpolovimo. Češnjevce razpolovimo, večje pa zrežemo na četrtine. Avokado izdolbemo in narežemo na koščke, ki jih sproti pokapljamo z limono. Mandlje grobo sesekljamo; gl.
izboljšanje. Peteršilj drobno do grobo sesekljamo.
■ Testeninam primešamo olive, češnjevce, avokado, mandlje in peteršilj. Po okusu dodamo sol in/ali sveže mlet/strt poper.
Serviranje
Solata s testeninami, pečeno zelenjavo, avokadom in olivami ali
testenine, avokado, češnjevci, mandlji in pečena zelenjava v solati je preprost, nasiten obrok. Lahko tudi za na piknik ali za v službo.
Nadomestek
gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Presne češnjevce nadomestimo s
pečenimi.
■ Grobo sesekljane mandlje blago opečemo v suhi ponvi. Opečene ohladimo.
Nasveti
■ Osnovno pravilo pri kuhanju svežih testenin je: 100 g testenin, 1 l vode in 10 g soli.
■ Zelenjavo termično obdelamo
na zob, al dente. Skrajšamo čas termične obdelave in ohranimo več prvinskega okusa, vitaminov in mineralov.
■ Mandljeva jedrca so lahko okrogla ali podolgovata. Dobri izluščeni mandlji imajo enotno barvo, na dotik pa se ne zvijajo. Imajo sladek in oreškast okus, tisti z ostrim in grenkim okusom pa so že žarki.
Pojasnila
■ Italijani poznajo več kot 300 vrst
testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini).
■ Avokado je sadež hruškaste ali okrogle oblike s srednje do temno zeleno lupino. Meso je zeleno rumeno, na zraku pa hitro potemni (gl. triki). Sredi sadeža je koščica velikosti žogice za golf. Poznamo štiri osnovne vrste avokada: mehiškega, gvatemalskega, zahodnoindijskega in izraelskega, križancev pa je več kot 500.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. Da se testenine čimprej začnejo kuhati, namesto, da se namakajo v vodi.
Različice
Ideje
gl.
avokado (številne
ideje); bučka (številne
ideje);
mandlji (številne
ideje); olive (številne
ideje);
testenine (številne
ideje)
Opombe
■ Najmanj (rakotvornih) pesticidov med vso zelenjavo vsebujejo (po vrsti): avokado, koruza, zelje, sladki grah, čebula, beluši, jajčevci, cvetača in sladki krompir.
■ Zelene olive vsebujejo več oleuropeina, zato se nekoliko bolj grenke od črnih.
Opozorila
Večino mandljev v Evropo uvažamo iz ZDA, kjer jih pridelujejo intenzivno, pomeni z vsem arzenalom kemije. Z letali škropijo drevesa s hormonskimi pripravki, da bi istočasno zacvetela in dozorela, kar poceni nabiranje. Berimo deklaracije.
Zanimivosti
■ Arabski znanstveniki in potopisci omenjajo uporabo testenin na Siciliji že v 11. st., slabih 200 let pred zmagoslavno vrnitvijo Marca Pola iz Kitajske.
■ Hipokrat je olivno olje predpisoval kot zdravilo za več kot 60 različnih bolezni.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
solata s testeninami, pečeno zelenjavo, avokadom in olivami ali
testenine, avokado, češnjevci, mandlji in pečena zelenjava v solati (izvirno: testenine, avokado in zelenjava z žara v solati)
Olivera Senić, z bloga
JA U KUHINJI… (srb.)
■ številni različni viri