Priprava
■ Pečico prižgemo na 200 stopinj. V srednje velikem loncu pristavimo vodo za kuhanje ajde, v drugem pa za stročji fižol. Pekač obložimo s peki papirjem.
■ Olupljeno čebulo narežemo na rezine, debele 2 cm. Položimo jih v pekač, posolimo in pokapljamo z oljčnim oljem. Pekač položimo v ogreto pečico za 20 minut.
■ Krop posolimo in vanj stresemo ajdo. Skuhamo jo po navodilu z embalaže, vsekakor pa
na zob, al dente.
■ Stročji fižol očistimo. Trde konice odstranimo, dolge stroke pa razpolovimo po širini. Krop posolimo in vanj stresemo stročje. Tudi tega skuhamo
na zob, al dente. Čas kuhanje je odvisen od starosti/mehkobe stročjega, lahko je od 9 do 13 minut.
■ Kuhano ajdo odcedimo in ohladimo. Kuhan stročji fižol s penovko predenemo v ledeno hladno vodo. Za minuto, dve, da prekinemo kuhanje in ohranimo privlačno zeleno barvo. Ohlajenega dobro odcedimo. Pečeno čebulo ohladimo.
■ Hladno stročje, ajdo in čebulo stresemo v solatno skledo. Po okusu jih začinimo s soljo ali/in z ekstra deviškim oljčnim oljem. Po vrhu potresemo čilijeve kosmiče ali pa tudi ne.
■ JOGURTOV SOLATNI PRELIV. Česen stremo s topo stranjo noža in ga drobno sesekljamo. Meto drobno sesekljamo. Vse sestavine zmešamo v skledici.
Serviranje
Solata s stročjim fižolom, ajdo in jogurtovim prelivom je lahko hladna predjed (za 4) ali lahka samostojna jed (2). Če želimo bolj krepko jed, solato lahko obložimo z nakockano feto.
Nadomestek
Meto lahko nadomestimo s koprom. Gl. tudi
izboljšanje.
Izboljšanje
■
Improvizirajmo. Stročji fižol najbolje začinjamo z (abecedno): baziliko, česnom, gorčico, kisom, oljem (lešnikovim, olivnim), pehtranom, peteršiljem ali/in s šalotko.
■
Improvizirajmo. Meto najbolje* kombiniramo z naslednjimi zelišči/začimbami (abecedno): baziliko, čebulo, česnom, čiliji*, koriandrom, limetami*, limonami*, limonsko travo ali/in s peteršiljem.
Nasveti
Kupujemo stročji fižol s čvrstimi, a krhkimi stroki, na katerih ni rjavih madežev. Ko strok prelomimo, mora glasno počiti.
Triki
Težje odstranljive niti s stročjega fižola odstranimo po 3-minutnem blanširanju.
Pojasnila
■ V kuhinji najpogosteje uporabljamo navadno ajdo (
Fagopyrum esculentum). Njena sivo rjava zrna izluščijo v ajdovo kašo, to pa meljejo v ajdovo moko.
■ Meta (
Mentha) je skupno ime kakih 600 sort rastlin, od katerih kot zelišče uporabljamo okrog 30 sort. Po videzu in aromi se opazno razlikujejo. Poznamo tudi mete z različnimi priokusi: ananasovo, čokoladno, limonovo, sivkino ipd.
■ Grški jogurt je kralj jogurtov, ki ga proizvajajo iz kravjega ali ovčjega mleka, tako da iz jogurta v posebnih posodah odcedijo sirotko. Pri tem jogurt izgubi znaten del sladkorja in kalorij (57/100 g), je lažje prebavljiv, vsebuje dvakrat več proteinov kot navadni jogurt in je primeren za ljudi z laktozno netoleranco. Priljubljen je zaradi goste in kremaste teksture.
Različice
Ideje
gl.
ajda (številne
ideje);
grški jogurt (številne
ideje);
stročji fižol (številne
ideje)
Opombe
■ Najmanj (rakotvornih) pesticidov med vso zelenjavo vsebujejo (po vrsti): avokado, koruza, zelje, sladki grah, čebula, beluši, jajčevci, cvetača in sladki krompir.
■ Za pripravo grškega jogurta porabijo trikrat več mleka, kot za običajnega. Zato je dražji.
Opozorila
Čebula je varovalno živilo, obenem pa je najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove.
Zanimivosti
Ajda je kot rastlina simbol skromnosti, saj na gnojenih oz. intenzivno obdelanih tleh ne uspeva.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
solata s stročjim fižolom, ajdo in jogurtovim prelivom (izvirno: ljetna salata od zelenih mahuna i heljde)
Ana-Marija Bujić, z bloga
Da mi je nešto slatko… (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup knjig
Ana-Marije Bujić