Priprava
■ SOČNI KOLAČ Z MALINAMI ali malinov kolač. Maslo počasi stopimo, stopljenega pa ohladimo. Moko presejemo.
■ Pekač 20x30 cm) namažemo z maslom in potresemo z moko. Odvečno moko otresemo.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Rumenjake, sladkor in vanilijev sladkor penasto stepemo. Da dobimo bledo, gosto peno. Dodamo ohlajeno maslo in 2 žlici hladne vode ter hitro stepeno še vse skupaj.
■ Postopoma vmešamo presejano moko. Naposled med stepanjem postopoma prilijemo mleko. Da dobimo gladko testo.
■ Beljake stepemo v čvrst beljakov sneg. Nežno (!) ga vmešamo z lopatico, kuhalnico ali metlico. Sneg ne mora biti povsem vmešan, da dobimo penasto testo.
■ Testo nalijemo v pekač. Po vrhu ga nežno zgladimo, v zglajenega pa polagamo maline. Ki jih sproti povaljamo po ostri moki. Maline narahlo vtisnemo v testo, vse skupaj pa poravnamo z lopatico.
■ Sočni kolač z malinami pečemo pribl. 60 minut.
Takole je videti zglajen sočni kolač z malinami pred pečenjem
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja deserta, 4–12 ur.
■ Pečen kolač ohladimo na sobno temperaturo. Tako ohlajenega preložimo v hladilnik. Vsaj za nekaj ur, še bolje, čez noč.
Serviranje
Ohlajen,
sočni kolač z malinami ali malinov kolač narežemo na čarobne malinove kocke.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
Narezane čarobne malinove kocke
■
Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
Maline domnevno vsebujejo največ zdravi(lni)h sestavin med vsemi živili. Med drugim imajo kar desetkrat več antioksidantov kot paradižniki.
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Opozorila
■ Sterilizirano in homogenizirano mleko je termično in mehansko najbolj obdelano. Takšno je po pisanju številnih raziskovalcev nezdravo in eden glavnih krivcev za številna obolenja.
Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola.
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava. Tudi zato uživamo sočni kolač z malinami v manjših količinah.
■ Zdravniki odsvetujejo uživanje jajc ljudem, ki so nanje alergični. Pa tudi ljudem z zelo visoko ravnijo holesterola in žolčnim bolnikom (dovoljen je beljak). Pri starejših velja omejitev uživanja jajc: do 2 tedensko.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sočni kolač z malinami ali čarobne malinove kocke (izvirno:
pametni kolač sa malinama) s portala
coolinarika (hrv.)
■ številni različni {{viri}