Priprava
■ Dno tortnega modela (26 cm) obložimo s peki papirjem, obod pa namažemo z maslom. Jabolka olupimo in grobo naribamo v cedilo, da se dobro odcedijo. Pečico ogrejemo na 200 stopinj.
■ V skledi zmešamo moko, pšenični zdrob in pecilni prašek.
■ Beljake na pol stepemo. Nato jim med nadaljnjim stepanjem postopoma dodamo sladkor, da dobimo čvrst beljakov sneg. Hitrost znižamo na minimum, v sneg pa enega za drugim (!) vmešamo rumenjake. Nazadnje z metlico nežno in po vrsti vmešamo mleko, olje, suho mešanico in naribana jabolka (odcejeni sok popijemo).
■ Testo postrgamo v model, ki ga položimo v ogreto pečico za 30–35 minut; gl.
nasveti.
■ Pečeni kolač ohladimo v modelu.
■
GANAŠ(pripravimo, ko je kolač že skoraj ohlajen). Smetano segrejemo tik pod vretje, zavreti ne sme. Čokolado nadrobimo v manjšo skledo. Prelijemo jo z vročo smetano, dodamo maslo in pustimo 1–2 minut. Nato vse skupaj zmešamo z metlico, da dobimo gost preliv. Enakomerno prelijemo kolač, preliv poravnamo, kolač pa položimo v hladilnik. Vsaj za nekaj ur, še bolje čez noč.
■ Dobro ohlajen kolač iz modela preložimo na krožnik. Narežemo ga z nožem, ki ga sproti ogrejemo z vročo vodo.
Serviranje
Sočni jabolčni kolač s čokoladnim prelivom je preprosta sladica, h kateri lahko ponudimo stepeno smetano. Ali/in po kepico sladoleda.
Nadomestek
Če pecilni prašek uporabljamo pogosto, industrijskega nadomeščajmo z neškodljivim
domačim.
Izboljšanje
Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enako kakovostne so tudi tudi: italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Nasveti
■ Če je le mogoče, uporabljajmo bolj zdrava (in dražja) ekstra deviška olja, ki med pridelavo ne presežejo temperature 27 °C in vsebujejo manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Zelo priljubljeno je ekstra deviško olivno olje, ki pa je za sladice praviloma premočno.
■ Če se kolač po vrhu med peko prehitro zapeče, ga pokrijemo z alu folijo in spečemo do konca.
■ Kolač je pečen, ko v sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega ali pa se ga drži le nekaj drobtinic. Vedeti moramo, da se biskvit med hlajenjem še nekoliko peče. Zato pazimo, da ga ne presušimo. Če izvlečemo vlažen zobotrebec, čas pečenja podaljšamo za 5 minut. Nato pa preizkus ponovimo.
Pojasnila
■ Znanih je več kot 7.000 sort jabolk, med najbolj priljubljene pa uvrščamo (abecedno): breaburn; carjevič; discovery; elstar; fantazija; fuji; gala; gloster; geslo;
idared;
jonagold; jonatan; julyred; lonjon; majda; melrose; mutsu; rdeči boskop; summered; topaz; vista bella;
zlati delišes ipd.
■ Zdrob je debeleje mleto zrnje žitaric, ki ga dobimo kot vmesni proizvod pri pripravi moke.
■ Ganaš (ganache) je najpogosteje preprosta mešanica zdrobljene čokolade in vroče smetane. Čokolada je lahko temna, mlečna ali bela, ganaš pa je lahko preliv ali krema. Prihaja iz francoske kuhinje.
Različice
Ideje
Opombe
Kakav (s tem pa tudi temna čokolada) vsebuje nad 300 sestavin, ki ugodno vplivajo na naše telo, in predstavlja eno najbolj kompleksnih živil, kar jih poznamo. Vsebuje več antioksidantov kot česen in je najboljši vir magnezija, najpomembnejšega obrambnega elementa v telesu. Vsebuje tudi feniletilamin, ki povečuje sposobnost koncentracije in izboljšuje spomin. Deluje kot naravni antidepresiv in afrodiziak.
Opozorila
Največ (rakotvornih) pesticidov med sadjem vsebujejo (po vrsti): jabolka (99 odstotkov vzorcev je bilo pozitivnih na vsaj en pesticid), jagode, grozdje, breskve in nektarine (vsak vzorec, torej 100 odstotkov, je bil pozitiven na vsaj en pesticid). Zato jabolka praviloma lupimo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sočni jabolčni kolač s čokoladnim prelivom (izvirno: brzi kolač od jabuka, sa ganaš kremom),
Ana V. Đurđević z bloga
PRSTOHVAT SOLI (srb.)
■ številni različni viri
Ana V. Đurđević