UVODNA OPOMBA: Če se ti ne ljubi peči kolačkov (cupcakes), testo nalij v pekač in speci. Ohlajeni biskvit preprosto premaži s čokoladno kremo. Ohladi, nareži in ponudi.
Priprava
■
ČOKOLADNA KREMA. Smetano segrejemo tik pod vretje.
■ Čokolado nadrobimo v skledico. Prelijemo jo z vročo smetano, potem pa skledo 1 minuto obračamo. Nazadnje vsebino nežno mešamo, da se čokolada stopi, in primešamo vanilijev izvleček. Ganaš pustimo počivati pri sobni temperaturi 1–2 uri.
■ V pekač za mafine položimo papirnate košarice.
■ SOČNI ČOKOLADNI KOLAČKI. V skledi zmešamo pinjenec, olje, jajce in vanilijev izvleček.
■ V posodo namiznega mešalnika stresemo suhe sestavine: moko, sladkor, kakav, pecilni prašek, sodo bikarbono in sol. Pri najnižji hitrosti jih mešamo nekaj minut.
■ Zavremo 70 g vode.
■ Pečico ogrejemo na 175 stopinj.
■ Hitrost mešanja povišamo na srednjo, potem pa postopoma, v treh etapah prilijemo tekočo mešanico. Po vsaki etapi sestavine mešamo 20 sekund. Ne pozabimo postrgati testa, ki se oprime oboda posode.
■ Prilijemo vročo vodo, vse skupaj pa mešamo še 1 minuto.
■ Čokolado drobno nadrobimo.
■ Testo nalijemo v papirnate košarice, da sega do 3/4 višine košaric. Po testu potresemo čokolado, nazadnje pa pekač položimo v ogreto pečico za 18 minut. Gl.
nasveti.
■ Pečene kolačke vzamemo iz pečice. Po 5 minutah jih vzamemo iz pekača in ohladimo pri sobni temperaturi.
Ohlajene kolačke položimo na servirni krožnik ali na pladenj, na katerega položimo papirnato čipko. Ganaš nadenemo v dresirno vrečko z večjim zvezdastim nastavkom. Kremo nabrizgamo po kolačkih.
Serviranje
Po kremi potresemo kontrastne jedilne okraske, na vrh pa položimo razpolovljene jagode ali maline.
Sočni čokoladni kolački s čokoladno kremo so odlična sladica, primerna za vse priložnosti. Še posebej za otroške zabave in za stoječi bife.
Nadomestek
■ Pinjenec preprosto nadomestimo s polnomastnim mlekom, ki mu dodamo sok pol limone. Premešamo in pustimo 10 minut.
■ Ganaš pripravimo po izvirnem receptu s polovico smetane in s polovico karameliziranega mleka (dulce de leche). Oboje pristavimo, mešamo in segrejemo tik pod vretje.
Izboljšanje
■
Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 °C.
■ gl.
nadomestek, čokolada in
vanilijev izvleček
Nasveti
Kolački so pečeni, ko v sredo enega zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega ali pa se ga drži le nekaj drobtinic. Kolački se med hlajenjem še blago pečejo, zato pazimo, da ga ne presušimo.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin.
■ Mlečna čokolada je izdelana na osnovi mleka (najmanj 14 % delež), vsebovati pa mora najmanj 25 % kakava. Mleko v mlečni čokoladi zavira odlične lastnosti kakava in preprečuje absorbcijo hranil v telo.
■ Pinjenec je tekočina, ki ostane pri proizvodnji masla. Vsebuje hranilne snovi mleka, ima pa samo 1 % maščobe.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g).
■ Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov, ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in tako ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo več kot 16 kg smetane, ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
Različice
Ideje
■ gl.
čokolada (številne
ideje);
domač vanilijev izvleček; pinjenec (številne
ideje); sladka smetana (številne
ideje);
vanilijev izvleček (številne
ideje)
■ Čokolado najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, meto* ali/in z vanilijo*.
Opombe
Kakav (s tem pa tudi temna čokolada) vsebuje nad 300 sestavin, ki ugodno vplivajo na naše telo, in predstavlja eno najbolj kompleksnih živil, kar jih poznamo. Vsebuje več antioksidantov kot česen in je najboljši vir magnezija, najpomembnejšega obrambnega elementa v telesu. Vsebuje tudi feniletilamin, ki povečuje sposobnost koncentracije in izboljšuje spomin. Deluje kot naravni antidepresiv in afrodiziak.
Opozorila
Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Zanimivosti
Krištof Kolumb je po nekaterih virih prvi Evropejec, ki se je srečal z grmom kakavovca, in sicer leta 1502 v Ameriki. Tamkajšnji prebivalci so plod grma imenovali
cacahuatl, iz plodov pa so pripravljali pijače.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sočni čokoladni kolački s čokoladno kremo (izvirno: moist chocolate cupcakes with deluxe chocolate ganache frosting)
Julián Ángel, z bloga
HISTORIAS DEL CIERVO (angl., špan.)
■ številni različni viri