Priprava
■ Pekač (25 x 30 centimetrov) namažemo z maslom. Pečico ogrejemo na 180 stopinj. Zmehčano maslo, sladkor in jajca penasto umešamo. Penasti mešanici po etapah primešamo maskarpone.
■ Pšenični zdrob dobro zmešamo s pecilnim praškom, potem pa ga postopoma vmešamo v maskarponejevo zmes. Testo nalijemo v pomaslen pekač, ki ga za 45 do 50 minut položimo v segreto pečico.
■ PRELIV. 1,6 decilitra vode in vse druge sestavine pristavimo, zavremo in počasi kuhljamo 2 do 3 minute. Odstavimo in ohladimo.
■ Pečen kolač vzamemo iz pečice. Vročega prelijemo s hladnim prelivom in ga ohladimo. Ohlajeni kolač pokrijemo s prozorno folijo in ga čez noč položimo v hladilnik.
Serviranje
Pistacije grobo sesekljamo. Dobro ohlajen kolač narežemo na kocke, ki jih potresemo s sesekljanimi pistacijami.
Sočne zdrobove kocke z maskarponejem ali
sočen zdrobov kolač (tudi
fiorella) ponudimo s kepico sladoleda in s kozarcem hladne vode.
Nadomestek
■ Maskarpone (ital. mascarpone) lahko približno nadomestimo z mešanico 4 delov pretlačene skute in 1 dela kisle smetane. Po nekaterih virih naj bi bilo to razmerje celo 2 dela skute in 1 del kisle smetane. Gl. tudi pojasnila.
■ Maslo lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika slabše nadomestilo.
■ Beli sladkor lahko nadomestimo z rjavim trsnim sladkorjem, z različnimi vrstami medu, z javorovim sirupom ali z zgoščenim jabolčnim sokom, lahko pa tudi z dietnimi sladili, kot so natren, dietni med ali fruktoza.
Nasveti
Masla v hladilniku ne hranimo v zaprtem predalu, namenjenemu shranjevanju masla in sira, saj je to najtoplejši del hladilnika.
Pojasnila
■ Moka nastane s stopenjskim drobljenjem in mletjem žitnih zrn v delce različnih velikosti, ki jih presejejo in tipizirajo. Glede na velikost delcev poznamo moke in zdrobe. Najmanjše delce imajo navadne moke (star izraz je gladke ali mehke moke), zdrobi pa so po velikosti delcev najbliže ostrim mokam.
■ Maskarpone (ital. mascarpone) je svež, mehak, kremast in masten
italijanski sir, podoben naši skuti; gl.
nadomestek.
■ Zmehčano maslo ni nič drugega, kot maslo, ki ga iz hladilnika vzamemo vsaj uro pred uporabo.
■ Jajca kokoši iz proste ali pašne reje prepoznamo po številki 1. Kokoši so čez dan zunaj, če to dovoljujejo vremenske razmere, in se prosto pasejo. Jajca kokoši iz ekološke reje, imajo oznako 0. Kokoši nesnice morajo biti v prosti reji, hranijo pa jih s krmo, ki je pridelana brez uporabe zaščitnih sredstev in mineralnih gnojil.
■ Večina pozna pistacije v njihovi slani različici. V kulinariki uporabljamo nesoljene oreške, ki pa jih pred pripravo lahko svetlo prepražimo. Na ta način dobijo zelo blag, nežno sladkast okus.
Različice
gl.
kolač (številne
različice); sočen zdrobov kolač (
različice);
sočne zdrobove kocke z jabolki, orehi in čokoladno glazuro; zdrobov kolač (
različice) ipd.
Ideje
gl. maskarpone (številne
različice); pšenični zdrob (številne
ideje)
Opozorila
■ Beli sladkor (gl. nadomestek) uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume vse pogosteje okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je škodljiva tudi po pranju.
Viri
■ dopolnjen recept
sočne zdrobove kocke z maskarponejem ali
sočen zdrobov kolač (tudi
fiorella) s portala
coolinarika (hrv.)
■ številni različni viri