Priprava
■ SOČNA BISKVITNA TORTA BOUNTY S KOKOSOVO KREMO IN GANAŠEM. Tortni model (20 cm) obložimo s peki papirjem; gl.
video. Za večjo torto (26 cm ali več) sestavine podvojimo.
■ BISKVITNO TESTO. Jajca in sladkor penasto stepemo. Prilijemo mleko in olje, na vse skupaj pa presejemo moko, kakav in pecilni prašek. Stepemo, da dobimo gladko testo. Nalijemo ga v model, tega pa položimo v ogreto pečico za 20–25 minut. Pečeno je, ko na sredi testa blago pritisnemo s prstom, vdolbinica pa se takoj zravna.
■ PRELIV. Mleko s sladkorjem zavremo in ohladimo.
■ Vroč biskvit enakomerno poškropimo oz. prelijemo s hladnim prelivom. Nato ga ohladimo.
■ KOKOSOVA KREMA. Mleko s sladkorjem zavremo. Vrelo mleko odstavimo in vmešamo zdrob in kokosovo moko. Pristavimo in med nenehnim mešanjem zavremo in kuhamo 2 minuti.
■ Kuhano mešanico odstavimo in dodamo na kockice zrezano hladno maslo. Mešamo, da se stopi, nato pa kremo nalijemo na biskvit. Ohladimo.
■ ČOKOLADNI PRELIV,
ganaš. Smetano segrejemo tik pod vretje. Čokolado sesekljamo ali nadrobimo in jo stresemo v skledico. Prelijemo jo z vročo smetano in počakamo minuto, dve. Premešamo, da dobimo gladke preliv, ki ga nalijemo po kremi. Torto ohladimo na sobno temperaturo, potem pa jo pokrijemo s prozorno folijo. Položimo jo v hladilnik za nekaj ur, še bolje, čez noč.
Serviranje
Ohlajena
sočna biskvitna torta Bounty s kokosovo kremo in ganašem je sladkanje tudi za posebne priložnosti.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter. Sočna biskvitna torta Bounty je okusnejša z eno od naštetih čokolad.
Sočna biskvitna torta Bounty
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 stopinj.
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■ Kokosovo moko proizvajajo iz zmletega mesa kokosovih orehov. Posušeno meso kokosovega oreha, imenovano
kopra, rafinirajo, potem pa iz njega proizvajajo kokosovo maslo, kokosovo mast, kokosove kosmiče in kokosovo moko. Vsebuje dvakrat več vlaknin kot pšenična moka in je brez glutena.
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu, da se obarvajo rahlo vijoličasto. Sledi fermentacija s katero se zrna obarvajo čokoladno rjavo. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, da razvijejo bogat okus in značilne barve kakava. Pražena semena stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje)
Opombe
Čokolada v tablicah se topi lepše kot čokoladne kapljice. Pomembno pa je, da jo drobno sesekljamo. Da se lažje in bolj enakomerno (s)topi.
Opozorila
■ Pripravljena biskvitna zmes pred pečenjem ne sme čakati, saj v tem času upada in izgublja potrebno rahlost. Nemudoma jo nalijemo v pekač/model in potisnemo v ogreto pečico.
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Ni jasno: iz surovine, procesiranja ali embalaže oz. transporta. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Zanimivosti
Čokolada ima zapleten okus, sestavljen iz 250 različnih posameznih okusov. Nasprotno ima vanilja najbolj preprost in povsem samostojen okus.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sočna biskvitna torta Bounty s kokosovo kremo in ganašem (izvirno:
bounty torta)
Sanja Mijać, z bloga
DOMAĆICA (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Sanje Mijać
Sanja Mijać