Priprava
■
Pečico segrejemo na 200 °C.
■
Pekač obložimo s
peki papirjem.■ V
kotličku penasto
umešamo zmehčano maslo, sladkor in rumenjake.
■ Na umešane sestavine
presejemo moko in dodamo
mlete orehe.
■ Beljake
stepemo v čvrst
beljakov sneg, ki ga nežno primešamo ostalim sestavinam. Testo nalijemo v obložen pekač, tega pa za 20 minut postavimo v segreto pečico.
■ Pečeno testo vzamemo iz pečice. Prelijemo ga z mešanico vode, ruma (gl.
nadomestek) in sladkorja ter ohladimo.
■ V posodi, na katero se prilega naš kotliček, prustavimo in zavremo za 4 prste vode za
vodno kopel.
■ Kotliček postavimo nad vodno kopel. Vanj drobno nalomimo čokolado, dodamo maslo in mleko. Med občasnim mešanjem sestavine stopimo v gladko glazuro, s katero prelijemo ohlajen kolač.
Serviranje
Ohlajen sočen orehov biskvit (tudi pijanček) narežemo na pravokotnike ali kvadrate. Ponudimo jih k skodelici čaja ali kave.
Nadomestek
■ Beli sladkor lahko nadomestimo z različnimi vrstami medu, z javorovim sirupom ali z zgoščenim jabolčnim sokom, lahko pa tudi z dietnimi sladili, kot so natren, dietni med ali fruktoza.
■ Maslo lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega vidika slabše nadomestilo.
■ Če bodo v biskvitu uživali (tudi) otroci, rum nadomestimo s sadnim sokom.
Izboljšanje
■ Za pripravo sladice uporabimo čokolado s 70 % vsebnostjo kakava.
■ Sladice, pripravljene s čokolado, so še okusnejše, če glazuri dodamo nekaj kapljic čokoladnega likerja.
■ gl. opozorila
Nasveti
■ Masla v hladilniku ne hranimo v zaprtem predalu, namenjenemu shranjevanju masla in sira, saj je to najtoplejši del hladilnika.
■ V nekaterih receptih zapišemo med sestavine mlete orehe in podobno. Vendar v trgovini nikoli ne kupujmo mletih oreškov in semen, ki se bistveno hitreje kvarijo oziroma postanejo žarka. Če nimamo mlinčka, si pomagamo z električnim mešalnikom ali z ostrim nožem (za sekljanje).
■ Če biskvitno testo stepamo ročno, z metlico, kotliček med stepanjem postavimo nad vodno kopel.
■ Za rahlo biskvitno testo je zelo pomemben nežno vmešan čvrst beljakov sneg.
Triki
Če hranimo jajca v hladilniku obrnjena s širšim koncem navzgor, ostanejo dlje časa sveža.
Pojasnila
■ Pri pečenju biskvitnega testa je zelo pomembna ustrezna temperatura v pečici. Večina virov kot idealno navaja temperaturo 170 do 200 °C. Če je pečica prevroča, se (pre)hitro naredi skorjica, ki preprečuje naraščanje testa. Če pa pečica ni zadosti vroča, se skorjica ne naredi, in iz testa uhaja v beljakov sneg umešan zrak, ki je v tem primeru rahljalno sredstvo.
■ Moko pred pripravo presejemo, da postane zračnejša oziroma rahlejša.
Različice
gl. pijana nevesta (pudingova sladica); pijana torta s češnjami; pijane orehove kocke; pijani kmet (trijet; kolač z rdečim vinom); pijani kolač ipd. Ideje
gl. biskvitno testo (številne različice); biskvitno testo z orehi (različice); orehi (številne različice); orehov kolač (različice)
Opombe
Sladice iz biskvitnega testa so povečini najboljše tisti dan, ko so narejene.
Opozorila
■ Beli sladkor (gl. nadomestek) in belo moko uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 gramov na osebo.
■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
■ Izluščena orehova jedrca hitreje postanejo grenka.
■ Pripravljena biskvitna zmes pred pečenjem ne sme čakati, saj v tem času upada in izgublja potrebno rahlost. Nemudoma jo nalijemo v pekač / model in potisnemo v segreto pečico.
■ Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj.
Zanimivosti
Pred številnimi starejšimi slovenskimi hišami stoji oreh. Navada sajenja oreha na domače dvorišče je znana iz časov Starih Slovanov, ki so verjeli, da je oreh sveto drevo, ki varuje pred nesrečo.
Viri
■ dopolnjen recept sočen orehov biskvit (tudi pijanček)
■ številni različni viri
Spletne povezave
recepti za jedi z orehi (angl.)
skoraj vse o maslu (angl.)
” Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. “
” Če biskvitno testo stepamo ročno, z metlico, kotliček med stepanjem postavimo nad vodno kopel. “
” Sladice iz biskvitnega testa so povečini najboljše tisti dan, ko so narejene. “