Priprava
■ Tortni model (20 cm) obložimo s peki papirjem (
foto strip). papir tanko premažemo z maslom.
■ Mandlje drobno zmeljemo.
■ Drobtine zmešamo s sladkorjem, z mletimi mandlji, z makom (če ga uporabimo) in s pecilnim praškom. Prilijemo olje in jajca, potem pa vse skupaj stepemo v gladko testo.
■ Pomarančno in limonovo lupinico naribamo na testo. Primešamo agavin sirup (če ga uporabimo), testo pa nalijemo v model. Model položimo v hladno pečico, ki jo prižgemo na 190 stopinj. Kolač pečemo 40–45 minut, da se izrazito zlato rjavo obarva; ob robu celo temno rjavo. Po 20 minutah preverimo, če je kolač po vrhu že obarvan. V tem primeru ga pokrijemo z alu folijo.
■ Pečen kolač vzamemo iz pečice. 5 minut naj ostane v modelu.
■ Kolač zvrnemo na servirno krožnik; papir previdno odstranimo.
■ Sirup pripravimo, ko se kolač ohladi. Vse sestavine pristavimo v manjši kozici. Počasi jih segrevamo med mešanjem, da se sladkor stopi, sestavine pa zavrejo. Mešanico kuhamo 3 minute.
■ Še topel kolač po vrhu dokaj na gosto prešpikamo s tanjšim lesenim nabodalcem. Sirup počasi nalijemo po kolaču, ki ga ohladimo. Kolač ne vsrka vsega sirupa, nekaj ga steče na krožnik.
■ Ko se kolač ohladi, z žlico ali/in z žličko ob robu poberemo sirup, ki je stekel s kolača. Znova ga nalijemo po vrhu, da vsrka ves sirup.
Serviranje
Sočen mandljev kolač s pomarančami narežemo in ponudimo z narezanim sadjem ali/in s
crème fraîche, z grškim jogurtom, z maskarponejem ali s stepeno sladko smetano.
Izboljšanje
Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako
00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
Nasveti
■ Mandljeva jedrca so lahko okrogla ali podolgovata. Dobri izluščeni mandlji imajo enotno barvo, na dotik pa se ne zvijajo. Imajo sladek in oreškast okus, tisti z ostrim in grenkim okusom pa so že žarki.
■ Če je le mogoče, uporabljajmo bolj zdrava (in dražja) ekstra deviška olja, ki med predelavo pridelavo ne presežejo temperature 27 °C in vsebujejo manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Zelo priljubljeno je
ekstra deviško olivno olje, naprodaj pa so tudi številna druga.
Triki
Trdo mandljevo lupino lažje razbijemo, če mandlje pred tem v pekaču nekoliko popečemo v segreti pečici.
Pojasnila
■ Razlika med belim in rjavim sladkorjem je zanemarljivo majhna. Rjavi sladkor je le nekoliko manj prečiščen. Nekoliko bolj se razlikuje le
surovi rjavi trsni sladkor, ki je teman kot kava in se sprijema.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Agavin sirup je naravno sladilo iz soka agav, ki ne vsebuje saharoze. Je brez okusa in za 25 % slajši od sladkorja. Odličen je presni sirup iz agav vrste
tequiliana, sicer pa svetlega uporabljamo za svetle, temnega pa za temne sladice.
Različice
Ideje
gl.
mandlji (številne
ideje); pomaranče (številne
ideje)
Opozorila
■ Večino mandljev v Evropo uvažamo iz ZDA, kjer jih pridelujejo intenzivno, pomeni z vsem arzenalom kemije. Z letali škropijo drevesa s hormonskimi pripravki, da bi istočasno zacvetela in dozorela, kar poceni nabiranje. Preberimo deklaracijo.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je neuporabna tudi po pranju.
Zanimivosti
■ Mandljevec zraste do 10 metrov visoko. Cveti spomladi, obirajo pa ga jeseni.
■ Približno 1 milijon makovih zrn tehta 500 gramov.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sočen mandljev kolač s pomarančami (izvirno: Tunisian almond and orange cake),
CHILLI JAM
■ številni različni viri