Priprava
■ SOČEN KOLAČ Z JAGODAMI. Rob tortnega modela (27 cm, z ozko vdolbino ob robu, če je pri roki) namažemo z maslom. Dno obložimo s peki papirjem.
Priporočen model
■ Pečico segrejemo na 150 stopinj.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja biskvita (30–45 minut) in časa hlajenja kolača (nekaj ur).
■ BISKVIT. Moko in pecilni prašek presejemo. Premešamo z metlico.
■ Jajca, sladkor in vanilijev sladkor stepamo kakih 5 minut. Da dobimo bledo peno.
■ Prilijemo jogurt in olje in na hitro stepemo. Dodamo presejano moko in gladko stepemo. Testo nalijemo v model.
■ Biskvit pečemo 20 minut.
■ Temperaturo v pečici zvišamo na 175 stopinj. Biskvit pečemo še kakih 6 minut. Pečen je, ko na sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega.
Najboljša moka za torte in kolače je preprosta domača moka za torte in kolače, cake flour.
■ Pečen biskvit ohladimo na sobno temperaturo. Ohlajenega zvrnemo na podlago za torte ali ustrezen krožnik. Papir nežno odstranimo.
■ PUDING KREMA. Hladno mleko in
Galetta krem puding stepamo 1 minuto pri najnižji hitrosti. Hitrost zvišamo, mešanico pa stepamo še kake 3 minute.
Gosta pudingova krema, brez kuhanja
■ PRELIV. Bezgov sirup razredčimo z vodo. Z mešanico dobro navlažimo biskvit. Navlaženega nekoliko kupolasto premažemo s pudingom; gl. spodnjo fotografijo. Vse skupaj preložimo v hladilnik.
■ JAGODE očistimo (gl.
kuharski leksikon) in zrežemo na četrtine. Zložimo jih po pudingu in vse skupaj položimo nazaj v hladilnik.
Ko pri biskvitnem testu maslo nadomestimo z oljem, dobimo posebno sočen biskvit.
■ TORTNI PRELIV. V majhni kozici gladko zmešamo vsebino zavitka tortnega preliva in 3–4 žlice razredčenega bezgovega sirupa. Prilijemo preostali razredčen bezgov sirup in segrevamo med nenehnim mešanjem.
■ Ko preliv zavre, ga odstavimo in takoj nalijemo po jagodah s pomočjo žlice. Delamo hitro, ker se hitro strjuje (!).
■ Pistacije sesekljamo in potresemo po kolaču. Nazadnje ga okrasimo z bezgovimi cvetovi in z metinimi lističi. Kolač preložimo v hladilnik za nekaj ur.
Serviranje
Ohlajen
sočen kolač z jagodami ali
biskvitni jagodov kolač narežemo in ponudimo.
Sorodni recepti
Sočen kolač z jagodami
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Ko testu za kolač dodamo moko, jo vmešamo nežno, a čim hitreje. Predolgo mešanje povzroči, da se gluten raztegne. Posledica je lahko trši ali celo trd kolač.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■
Jagode so sinonim za vrtne jagode, koničasto zaobljeni plodovi
ananasovega jagodnjaka (
Fragaria ananassa). Današnje debele jagode so križanci ameriških sort. Najpogosteje jih ponudimo s sladkorjem ali/in s stepeno smetano. Uporabljamo jih pri pripravi številnih sezonskih sladic. Pripravljamo jih za ozimnico. 100 g jagod / 37 kalorij. Priljubljene in aromatičnejše so
gozdne jagode, plodovi
navadnega jagodnjaka (
Fragaria vesca).
Sočen kolač z jagodami je še okusnejši, če med jagode potresemo nekaj gozdnih jagod.
Bolj mehek in bolj nežen biskvit dobimo z živili, segretimi na sobno temperaturo. Ta se tudi hitreje povežejo, da testa ne stepamo predolgo.
■
Čiščenje jagod. Stresemo jih v cedilo, ki ga potopimo v hladno vodo. Cedilo zibamo sem ter tja, da voda doseže vse sadeže. Nato jih dobro odcedimo in posušimo na papirnatih brisačah. Nazadnje s konico ostrega nožka porežemo peclje z lističi. V vodi jih ne namakamo.
Biskvitni jagodov kolač
■
Pistacije so sinonim za oreščke prave pistacije (
Pistacia vera). Drevo zraste do 12 m visoko, ima 10-20 cm dolge liste in lahko doseže starost do 300 let. Korenine lahko poženejo do 15 m globoko. Pistacije so 3- do 4-krat dražje od drugih oreščkov, zato ker drevo potrebuje kar 15-20 let, preden začne obilneje roditi. Najboljše so izrazito zelene pistacije, ki dajo pecivu lepo barvo. A te so tudi najdražje.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
■ Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar 1. do 2. mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene z njimi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sočen kolač z jagodami ali
biskvitni jagodov kolač (izvirno:
mekani kolač sa jagodama, zovom i vanilijom)
Milena Slavnić, z bloga
MY MILI Cake (hrv.)
■ številni različni viri
Viri
spletni nakup elektronskih kuharic Milene Slavnić,
Slatka čarolija in
Ljetni slatkiši
Milena Slavnić