Priprava
■ SOČEN ČEŠNJEV KOLAČ. Pečico ogrejemo na 180 stopinj. Mandlje stresemo v pekač, tega pa položimo v ogreto pečico za 5–10 minut. Ko mandlji zadišijo, so opečeni. Opečene ohladimo.
■ Češnje operemo, razpolovimo, izpeškamo in odcedimo v cedilu. Ohlajene mandlje zmeljemo.
■ Tortni model (24 cm) obložimo s peki papirjem; gl.
video. Papir tanko premažemo z maslom in potresemo z moko. Višek moke iztresemo.
■ Pečico ogrejemo na 190 stopinj.
Na srednje veliki češnji zraste v sezoni približno 7.000 plodov. Veliko, ko nabiramo, malo, ko jemo.
■ Zmehčano maslo, sladkor in vanilijev sladkor penasto stepemo. Vmešamo jajca, enega za drugim (!). Mešanica zna razpasti, ko znižamo hitrost stepanja ali ko ugasnemo aparat za stepanje. Kar pa ni pomembno.
■ V drugo skledo presejemo moko, pecilni prašek, cimet in sol. Dodamo mlete mandlje in premešamo. Mešanico stresemo na penasto maslo, potem pa vse skupaj nežno premešamo ročno, testo pa nalijemo v model.
■ Odcejene češnje zmešamo s po 2 žlicama moke in sladkorja. Če so češnje sladke, sladkorja ne potrebujemo. Češnje enakomerno razdelimo po testu; gl.
opombe. Model položimo v ogreto pečico za 30 minut.
■ Temperaturo pečice znižamo na 180 stopinj, kolač pa pečemo še 30 minut.
■ SIRUP. Vodo, limonov sok in sladkor v prahu zavremo in kuhamo 3 minute. Sirup odstavimo in ohladimo.
■ Kolač vzamemo iz pečice. Vročega dokaj na gosto prešpikamo z zobotrebce. Postopoma in enakomerno ga prelijemo s hladnim (!) sirupom; gl.
triki. Kolač ohladimo.
Serviranje
Sočen češnjev kolač z mandlji ali
kolač s češnjami in mandlji lahko po vrhu okrasimo s češnjami. K sladici se prileže s stepeno sladko smetano.
Nadomestek
Češnje lahko nadomestimo / kombiniramo z višnjami.
Izboljšanje
■ Mandljeva jedrca lahko pred opekanjem olupimo. Na hitro jih
blanširamo. Prelijemo jih z vrelo vodo, pustimo 30-60 sekund, odcejena ohladimo pod tekočo hladno vodo, ohlajena pa olupimo. Preprosto samo malo stisnemo kožico, da poči, mandelj pa zleze iz nje. Nazadnje mandlje dobro posušimo: na zraku, v suhi ponvi ali v pečici.
■ Improvizirajmo. Češnje najbolje* začinjamo z (abecedno): armanjakom, cimetom*, češnjevim žganjem* (kirš),
Grand Marnierom (pomarančni liker), kisom (balzamični, svetli), konjakom, limonami (lupinica, sok), meto, vanilijo* ali/in z vinom (rdeče, suho, porto).
Češnjev kolač dobi z različnimi dodatki za odtenek drugačen okus. Če češnje mariniramo, jih ne pozabimo dobro odcediti.
Sočen češnjev kolač
Nasveti
Češnje so v primerjavi z drugim sadjem dokaj drage, ker so izrazito sezonsko sadje. Pri nakupu izbiramo sadeže z nepoškodovano kožico. V deževnem vremenu pogosto razpokajo, kar povzroči hitro kvarjenje. Pozorni smo tudi na sočno zelene peclje.
Triki
Če vroč kolač pozabimo preliti s hladnim sirupom, prelijemo hladnega z vročim sirupom. V obeh primerih biskvit optimalno vpije tekočino.
Pojasnila
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Zmehčano maslo je maslo sobne temperature.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■
Maj in junij sta pravi čas, da poskrbimo za zimsko zalogo češenj. Z opranih češenj odstranimo peclje, potem pa jih razkoščičimo. Češnje razdelimo po pladnju ali pekaču, tega pa potisnemo v zamrzovalnik. Zamrznjene češnje razdelimo v vrečke in shranimo v zamrzovalniku. Češnje lahko zamrznemo tudi neposredno v vrečkah.
Sočen češnjev kolač
Različice
Ideje
gl.
češnje (številne
ideje);
mandlji (številne
ideje)
Opombe
Ko sadje, ki ga polagamo na testo, zmešamo z moko, ponavadi ne potone na dno testa. Pri tem kolaču pa je testo redkejše in tega ne moremo preprečiti niti z moko. Kar pa ne vpliva na kakovost sladice.
Opozorila
■ Večino mandljev v Evropo uvažamo iz ZDA. Kjer jih pridelujejo intenzivno, pomeni z vsem arzenalom kemije. Z letali škropijo drevesa s hormonskimi pripravki. Da istočasno zacvetijo in dozorijo, kar poceni nabiranje. Berimo deklaracije.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 g / oseba.
Češnjev kolač
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sočen češnjev kolač z mandlji ali
kolač s češnjami in mandlji (izvirno:
kolač od trešanja i badema)
Ana-Marija Bujić, z bloga
Da mi je nešto slatko… (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Ana-Marije Bujić
Ana-Marija Bujić