Priprava
■ KREMI. Prašek za puding gladko zmešamo z 2 dl mleka. Preostalo mleko zavremo s sladkorjem. Ko zavre, primešamo prašek. Skuhamo ga po navodilu z embalaže, med mešanjem z metlico.
■ Puding postrgamo v skledo. Pokrijemo ga s prozorno folijo neposredno po površini. Puding ohladimo na sobno temperaturo.
Arašidi (ameriški oreški, ameriški lešniki, kikirikiji, podzemski oreški, zemeljski oreščki) zrastejo pod zemljo.
■ Plazma kekse zmiksamo v drobne drobtine. Arašide drobno zmiksamo.
■ Maslo sobne temperature penasto stepemo. Stepenega primešamo ohlajenemu pudingu.
■ Kremo razdelimo na 2 podobno težka dela. Prvemu primešamo piškotne drobtine, mlete arašide, sladkor v prahu in arašidovo maslo.
■ Smetano čvrsto stepemo s
kremfixom. Stepeno nežno primešamo drugemu delu kreme.
Komur se mudi, lahko preskoči dolgotrajno hlajenje. Izgubi pa efektne sledi ganaša, ki se zliva prek roba torte.
■ SESTAVLJANJE. Kremo z mletimi arašidi postrgamo v tortni model (20–22 cm). Po vrhu ga zgladimo in dodamo kremo s stepeno smetano. Tudi to zgladimo po vrhu. Model preložimo v hladilnik za 3–4 ure.
■
GANAŠ. Smetano segrejemo tik pod vrenje. Obe čokoladi sesekljamo in stresemo v manjši lonček. Prilijemo vročo smetano in počakamo minuto. Sestavine gladko premešamo in nalijemo po torti.
■ Na vroči ganaš položimo tanke lističe arašidovega masla. Razmažemo jih z zobotrebcem, da dobimo vzorček kot na spodnji fotografiji. Torto ohladimo.
Serviranje
Snickers torta je približek okusu istoimenskih čokoladic. Ohlajeno torto narežemo in ponudimo.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
Arašidi niso oreščki. Sodijo med stročnice, so bližnji sorodniki fižola. Med oreščke jih pogojno prištevamo zaradi podobnih prehranskih značilnosti.
■
Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Opozorila
■ Sterilizirano in homogenizirano mleko je termično in mehansko najbolj obdelano. Takšno je po pisanju številnih raziskovalcev nezdravo in
eden glavnih krivcev za številna obolenja.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■
Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
Snickers torta (izvirno:
Snikers torta)
Julia Radojević, z bloga
slatka domaćica (srb.)
■ številni različni viri
Julia Radojević