Priprava
■ Pekač (25x20 cm) obložimo s peki papirjem.
■ Kekse in arašide ločeno drobno zmeljemo.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja sladice, vsaj nekaj ur.
■ V kozici pristavimo nakockano hladno maslo, sladkor, mleko in nadrobljeno čokolado. Segrevamo pri srednji temperaturi med mešanjem. Da se maslo in čokolada stopita, sestavine pa se povežejo.
■ Kozico odstavimo in vmešamo mlete kekse in arašide. Vse skupaj gladko zmešamo s kuhalnico. Zmes postrgamo in vtisnemo v pekač. Po vrhu jo poravnamo. Pekač položimo v hladilnik.
Kekse Petit-Beurre lahko nadomestimo s keksi Albert ali s podobnimi maslenimi keksi. Lahko tudi s kakšnimi brezglutenskimi.
■ ČOKOLADNA GLAZURA. Čokolado sesekljamo ali nadrobimo. Pristavimo jo z oljem in segrevamo pri najnižji (!) temperaturi. Med nenehnim mešanjem (!).
■ Glazuro odstavimo in hladimo nekaj minut. Toplo mešanico nalijemo po masi v pekaču. Pekač znova položimo v hladilnik vsaj za nekaj ur. Še bolje, čez noč.
■ Ohlajeno sladico zarežemo 2–3 mm globoko. Na rezine 4x2 cm. S pomočjo blago prislonjenega ravnila in skalpela ali zelo ostrega noža. Ko je ves kolač označen, narežemo rezine.
Serviranje
Snickers bajadera, brez pečenja ali
čokoladne rezine z arašidi, keksi in maslom so odličen posladek k popoldanski kavi ali čaju. Pa tudi kar tako.
Sorodni recepti
Snickers bajadera
Kuharski leksikon
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje, a ne vedno; gl.
Nezdrava črna čokolada. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne (eko) čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca ali kadmija. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Čokolada ima zapleten okus, sestavljen iz 250 različnih posameznih okusov. Nasprotno ima vanilja najbolj preprost in povsem samostojen okus.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Pri soljenju sladic upoštevamo vsebnost soli v slanem maslu.
Snickers bajadera
■
Plodovi arašidov rastejo v zemlji in v njej zrastejo šele po oploditvi rumenih cvetov. Cvetne peclje namreč potisnejo plodove v zemljo in ti se njej razvijejo in dozorijo v svetlo rjave stroke. Arašidi ne sodijo med oreške (lešniki, mandlji, orehi ipd.), kot zmotno misli večina. Ampak med stročnice (fižol, grah, čičerka ipd.).
Opozorila
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Dopustna dnevna količina je do 30 g/oseba.
■ Največji pridelovalci arašidov so Kitajska, Indija in ZDA, kjer najpogosteje uporabljajo umetna gnojila in (rakotvorne) pesticide. Tudi zato berimo deklaracije in segajmo po ekološko gojenih arašidih.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
Snickers bajadera, brez pečenja ali
čokoladne rezine z arašidi, keksi in maslom (izvirno:
snickers bajadera)
Natalija Milodanović, z bloga
Mystic Cakes (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Natalije Milodanović
Natalija Milodanović