Priprava
■ ŠMOREN. Rozine temeljito operemo in odcedimo. Poškropimo jih z rumom. V različici za otroke pa z limonovim sokom.
■ Moko presejemo v (mešalno) skledo. Dodamo vanilijev sladkor in ščepec soli ter prilijemo malo mleka. Sestavine zmešamo v gosto testo z metlico.
■ Vmešamo jajca in brizg ruma in zmešamo v gladko testo.
Pripravo cesarskega praženca prvič omenijo l. 1563. V kuharskih knjigah ga najdemo od 18. st. »Carski« je napačen zapis: carji so bili v Rusiji, cesarji pa na Dunaju.
■ Ponev segrejemo. V segreto spustimo košček masla. Ko se stopi, nalijemo testo, po katerem enakomerno potresemo rozine. Ponev pokrijemo s pokrovko.
Šmoren pečemo, da se po spodnji strani zlato rjavo zapeče.
Testo za šmoren nalijemo v ponev, potresemo ga z rozinami
■ Palačinko obrnemo in pečemo. Da se tudi po drugi strani obarva podobno.
■ Pečen
šmoren natrgamo s pomočjo 2 vilic. S katerim
palačinko trgamo z enimi vilicami z desne proti levi. Z drugimi pa v nasprotno smer, z leve proti desni. Koščke potresemo s sladkorjem in premešamo. Da sladkor blago karamelizira.
Serviranje
Priljubljen
šmoren, izvirni avstrijski recept, znan tudi kot
cesarski praženec, ponudimo z vročimi dušenimi slivami; gl.
češpljevec. Odišavljenimi s cimetom, mletimi klinčki ali/in z rumom oz. z naribano limonovo lupinico.
Palačinko / šmoren obrnemo, da se zapeče še po drugi strani
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Palačinko natrgamo na šmoren
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■
Sultana je bela, ovalna sorta grozdja brez pešk. Imenovana tudi
sultanina, Thompson Seedless, Lady de Coverly in
kišmiš. V Turčiji sorto obsežno gojijo v okolici Izmirja. To grozdje sušijo v istoimenske, velike in sladke zlatorumene rozine. Gl. tudi
opozorila.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira. Margarina ni živilo.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
■
Sliva (tudi češplja) je plod istoimenskega drevesa (
Prunus domestica) iz družine rožnic. Naravni križanec med črnim trnom in divjo višnjo. Izvira iz zahodne Azije, od koder je prišla v Evropo prek Bližnjega vzhoda. Podvrste so: cibora (damaščanska sliva), češplja, mirabela,
mirobalana (češnjeva sliva) in ringlo (
renkloda). Sadeži so vseh barv in oblik. Nekatere slive so kisle, druge sladke, so drobne, pa tudi velike kot jajce. Prijeten okus sliv je posledica dobrega razmerja med sladkorji (pet različnih) in sadnimi kislinami. Vzgojili so genetske križance slive z marelico (
aprium, plumcot, pluot).
Šmoren, izvirni avstrijski recept
Opozorila
Rozinam lahko z žveplanjem podaljšajo rok trajanja. Žveplanje ni naraven način konzerviranja. Tako obdelane grozdne jagode so manj kakovostne in revnejše s hranilnimi snovmi.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
šmorn, izvirni avstrijski recept (izvirno:
recipe for kaiserschmarrn – the original Austrian pancakes)
Theresa Schuler, s portala
Tirol AUSTRIA (angl., nem., fr., it…)
■ številni različni viri
Šmorn, izvirni avstrijski recept