Priprava
■ V veliko skledo ali na delovno površino položimo čisto kuhinjsko krpo. Bučke očistimo. Očiščene naribamo na večje luknje neposredno na krpo. Na bučke podobno naribamo šalotko. Nazadnje pa na drobne luknjice še česen.
■ S pomočjo krpe dobro ožamemo vse sestavine na njej. Ožemamo, dokler ne priteče nič več.
Recept je bil uvrščen med 10 najbolj popularnih receptov za testenine l. 2020 pri Bon Appétit. Eni najbolj branih kuharskih revij na svetu.
■ V širši posodi segrejemo olje. Na segretega stresemo čilijeve kosmiče, ki jih pražimo 30 sekund. Med mešanjem, da zadišijo. Dodamo ožete bučke in žličko soli. Potem pa še izdatno merico sveže mletega/strtega popra. Bučke kuhamo 15–20 minut med občasnim mešanjem. Dokler se ne začnejo prijemati za dno ponve. Da dobimo nekakšno bučkino marmelado.
■ Med pripravo bučk pristavimo vodo za kuhanje testenin.
■ Krop posolimo in vanj stresemo testenine. Kuhamo jih 2–3 minute krajši čas, kot je zapisano na embalaži.
■ Limono ožamemo. Parmezan karseda drobno naribamo. Bazilikine lističe grobo natrgamo ali narežemo.
■ Od kuhanih testenin zajamemo za slabega 1/2 l škrobne vode. Tesetnine s kleščami predenemo na bučke. Temperaturo nekoliko znižamo, testenine in bučke pa zalijemo s pribl. 1,2 dl škrobnega kropa in s smetano. Dobro premešamo.
■ Potresemo s parmezanom, prilijemo še pribl. 1,2 dl škrobnega kropa in kuhamo 2–3 minute. Med odločnim mešanjem. Po potrebi prilijemo še škrobni krop. Nazadnje dobimo jed s kremno omako v kateri so okopane testenine.
■ Posodo odstavimo. Vmešamo limonov sok in poskusimo. Po potrebi dodamo sol ali/in poper. Nazadnje vmešamo 3/4 bazilike.
Špagete lahko nadomestimo z ozkimi rezanci, z dolgimi votlimi špageti (bucatini) ali z drugimi dolgimi testeninami.
Serviranje
Smetanovi špageti z bučkami in limono ali
testenine z bučkami, smetano in limonovim sokom takoj razdelimo v ogrete krožnike ali skledice. Potresemo jih s preostalo baziliko. K jedi ponudimo parmezan in ribežen. Da si vsak postreže po okusu.
Nadomestek
■ Parmezan lahko nadomestimo s
pekorinom, s sirom
fiore sardo s Sardinije ali z grana padano. Dokaj dober nadomestek je
zbrinc.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh.
■ Baziliko lahko nadomestimo ali kombiniramo z meto. Gl. tudi
izboljšanje.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Bučke najbolje* odišavljamo z (abecedno): baziliko*, česnom*, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in z žajbljem.
Nasveti
Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
Pojasnila
■ Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo št. 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo št. 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo št. 8.
■ Buča (
Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta jedilna buča (
Curcubita pepo var. ovifera) in poletna oranžna muškatna buča (
Curcubita moschata). V kuhinji pogosteje uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke, ki so na Primorskem znane kot cukete (
zucchette) ali cukini (
zucchini).
V lupini bučk je največ antioksidantov, zato bučk praviloma ne lupimo. Priporočljiv je nakup ekološko pridelanih plodov.
■ Poznamo nad 60 vrst bazilike, ki jih po botaničnih lastnostih v osnovi delimo na indijske in azijske ter na evropsko sredozemske sorte. Barvno se razlikujejo od svetlo zelenih do temno rdečih z vijoličnim pridihom. Bazilika po vonju spominja na janež, cimet, meto, limonovo lupinico, piment ali klinčke, po okusu pa je pikantna in blago sladkasta.
Različice
Ideje
gl. bučka (številne
ideje); sladka smetana (številne
ideje);
špageti (številne
ideje)
Opombe
■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. Da se testenine v vodi ne namakajo. Ampak se začnejo čimprej kuhati.
■ Špagete pred kuhanjem nalomijo, pred uživanjem pa narežejo samo nepoznavalci. Uživamo jih z vilicami. Če si v Italiji pomagamo z žlico, nas le debelo gledajo.
Opozorila
Na zob, al dente kuhane testenine bolje vpijajo omako, ker niso prepojene z vodo. Omako slabše vpijajo, tudi če jih kuhamo pri previsoko temperaturi in poškodujemo teksturo.
Špagete je poimenoval Antonio Viviani l. 1842. Po drugih virih je izraz prvi uporabil Giacinto Carena v svojem Gospodinjskem slovarju, Vocabolario domestico, 1846.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
smetanovi špageti z bučkami in limono ali
testenine z bučkami, smetano in limonovim sokom (izvirno: creamy lemon zucchini pasta)
Sarah Jampel, s portala
bon appétit
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup tiskane ali/in spletne izdaje revije
bon appétit
Sarah Jampel