Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Smetanove testenine s špinačo

    Odlične in preproste smetanove testenine s špinačo in rikoto so sočen samostojni obrok. Potresene z opečenimi pinjolami in z naribanim sirom.
    5.00 4 št. oseb: za 4–6 oseb čas priprave: 15–30 min. zahtevnost: (5.00; 4 ocene) 30. april 2023 št. ogledov: 74
    Uredil: Urednik
    Izvirno: Colu Henry, NYTCooking
    Receptov: 15398
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • 500 g ozkih rezancev
    • 500 g mlade špinače
    • 250 g polnomastne rikote
    • 2,4 dl sladke smetane, 36–40 %
    • 60 g masla
    • sol
    • beli poper v zrnu
    • 1/4 žličke sveže naribanega muškatnega oreščka
    • 3 stroki česna
    posip
    • 3 žlice pinjol
    • pekorino ali parmezan

    Priprava

    ■ SMETANOVE TESTENINE S ŠPINAČO. V loncu pristavimo vodo za kuhanje testenin.
    ■ Špinačo očistimo, operemo in dobro odcedimo. V skledi dobro zmešamo rikoto, sol in sveže mleti poper.
    ■ Pinjole blago opečemo v suhi ponvi. Med pogostim mešanjem ali potresanjem ponve. Opečene takoj pretresemo v majhno skledico.

    Jed je okusnejša z domačimi ozkimi rezanci.


    ■ Krop posolimo in vanj stresemo testenine. Skuhamo jih na zob, al dente.
    ■ V veliki, globoki ponvi stopimo maslo. Česen drobno sesekljamo. Sesekljanega pražimo na maslu kaki 2 minuti. Med mešanjem, da se bledo zlato obarva.
    ■ Dodamo špinačo, ki jo kuhamo, da ovene. Če je ponev premajhna, najprej skuhamo polovico špinače. Potem pa dodamo še preostalo.
    ■ Prilijemo smetano, zavremo in kuhljamo kaki 2 minuti. Da se začne omaka gostiti. Proti koncu jo začinimo s soljo in s sveže mletim poprom in s sveže naribanim muškatnim oreščkom.
    ■ Kuhane testenine predenemo neposredno iz lonca na špinačo. S prijemalko za testenine. Dobro premešamo, da se omaka oprime vseh testenin.

    Če je potrebno, jed razredčimo z nekaj vrelega škrobnega kropa. Od kuhanja testenin.


    ■ Ponev odstavimo. K testeninam primešamo rikoto.

    Serviranje

    Jed razdelimo na segrete krožnike. Potresemo jo s pinjolami. Smetanove testenine s špinačo ponudimo s pekorinom ali s parmezanom. Da si ga vsak nariba po okusu.

    Sorodni recepti


    Smetanove testenine s špinačo

    Kuharski leksikon

    Rezanci so skupina testenin, ki se razlikujejo po širini in obliki. Pogosto so zviti v gnezdeca. Taglierini, cardelline ali tagliolini so pribl. 2 mm široki rezanci, le nekoliko širše so linguine ali tagliatelle. Trenette ali bavette so široke pribl. 3, fettuccine, pa pribl. 5 mm. Reginette ali tripolini so rezanci, ki imajo nakodran en ali oba roba. Lasagnetti, papardelle ali fettuccelle so pribl. 2 cm široki rezanci. Nakodrani po eni ali obeh straneh in zviti v gnezdeca.

    Na zob, al dente kuhane testenine bolje vpijajo omako, ker niso prepojene z vodo. Omako slabše vpijajo tudi kuhane pri previsoko temperaturi, ki poškoduje teksturo.


    Testenine odcedimo 1-2 minuti prej, kot je zapisano na embalaži. Zato, ker proizvajalci zapišejo minuto daljši čas kuhanja od na zob, al dente. Pa tudi zato, ker se dokuhajo v omaki, s katero jih spojimo. Več ko ima omaka tekočine, bolj se držimo tistih 2 minut. Pa še ena prednost. Na zob kuhane testenine bolje vpijajo omako, ker niso prepojene z vodo.
    Rikoto najbolje* kombiniramo z (abecedno): blitvo, bučkinimi cvetovi, figami, gobami (jurčki, šampinjoni), jagodičevjem* (borovnice, jagode, maline), jajčevci*, kisi (balzamični, jabolčni, rdeči vinski, šerijev), limonami (sok, lupinica), mandlji, medom*, olivami (črne), oljčnim oljem, orehi (opečeni), palačinkami, paradižniki*, paradižnikovimi omakami*, pinjolami, siri* (grojer, kozji, kremni, mocarela, parmezan*, pekorino), špinačo* in s testeninami (kaneloni, lazanje, manicotti, njoki, ravioli, ziti).

    Špinača je živilo z največjo vsebnostjo magnezija, najpomembnejšega obrambnega elementa v našem telesu. Magnezij varuje pred stresom in povečuje sposobnost koncentracije.


    Špinača (Spinacia oleracea) je listnata zelenjava. Enako se imenujejo tudi številne druge rastline s podobnimi, užitnimi listi. V kuhinji jo blanširamo, soparimo ali kuhamo. Lepo se zduši v vodi, ki se je drži po pranju. S ščepcem sladkorja je še okusnejša. Uporabljamo jo v juhah, v omakah, mlado pa presno v solatah. Dodajamo jo različnim nadevom, narastkom, pirejem, pitam in testeninam. Blanširana in zabeljena z maslom je klasična prikuha k teletini, perutnini in k jajcem. V jedeh z oznako po florentinsko  ima glavno vlogo. 100 g špinače / 22 kalorij.

    Opozorila

    Številni svetovno znani siri niso vegetarijanski. Pravilom vsebujejo sirilo živalskega porekla, razen če so na deklaraciji označeni kot vegetarijanski. Najbolj pogosto so to (abecedno): gorgonzola, grana padano, grojer, manchego, parmezan, pekorino itd.

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept smetanove testenine s špinačo (izvirno: creamed spinach pasta) Colu Henry, s portala New York Times Cooking
    ■ številni različni viri

    Spletne povezave

    spletni nakup kuharskih knjig New York Times
     

    Sorodni recepti

    Ozki rezanci z bučkami, limetinim sokom in timijanom
    Na tanke rezine nastrgane bučke, ki jih bolj okopamo, kot prepražimo v voku ali v ponvi, da blago zahrustajo na ...
    (5.00; 2 oceni)
    Ozki rezanci z borago, bučkami in pinjolami
    Odlične domače testenine, odišavljene s pozabljeno borago, pogosto samozasejano na domačem vrtu. Skupaj s ...
    (5.00; 3 ocene)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.521 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani