Priprava
■ Vanilijev strok podolžno razpolovimo in s konico noža izpraskamo semena. Lista želatine za 5 minut namočimo v malo hladne vode.
■ V kozici pristavimo smetano, sladkor, vanilijev strok in izpraskana semena. Zavremo, odstavimo in zavržemo vanilijev strok. Lista želatine ožamemo, stresemo v vročo smetano in med mešanjem stopimo. Zmes hladimo dobrih 10 minut.
Smetanovi zmesi primešamo mleko, potem pa mešanico razdelimo v 2 kozarca ali skodelici. Pokrijemo ju s prozorno folijo in vsaj za 6 ur, še bolje čez noč, položimo v hladilnik.
■ Pistacije pred serviranjem drobno
sesekljamo. Maline očistimo.
Serviranje
Ohlajeno kremo obložimo z malinami in potresemo s pistacijami.
Smetanova strjenka z malinami ali
panakota z malinami je osvežujoča in lahka sladica.
Izboljšanje
Najbolj cenjena je
bourbon vanilja iz otočij Indijskega oceana. Najboljša prihaja s tržnice
Castries Market, z eksotičnega otoka St. Lucia.
Nasveti
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po sveže (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■ Večina pozna pistacije v njihovi slani različici. V kulinariki uporabljamo nesoljene oreške, ki pa jih pred pripravo lahko svetlo prepražimo. Na ta način dobijo zelo blag, nežno sladkast okus.
Pojasnila
■ Smetanova strjenka je sama po sebi dokaj pusta sladica. Karakter ji dajo (sadni) prelivi in drugi dodatki.
■ Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov, ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in tako ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo preko 16 kilogramov smetane, ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
■ Vaniljine stroke nabirajo, ko so še zeleni, nezreli in brez vonja. Stroke nato za 7 do 10 dni izpostavijo vročini (45 do 65 °C) in vlagi, ki encimom omogočijo, da sestavine v strokih pretvorijo v vanilin in druge snovi, ki dajo vanilji značilen vonj. Da preprečijo gnitje in zadržijo aromo, stroke nato posušijo.
■ V kuhinji uporabljamo želatino v lističih in v prahu. Obe sta brez vonja, barve in okusa.
Različice
■ Maline lahko po okusu pristavimo z maslo sladkorja in skuhamo preprosto omako, s katero prelijemo ohlajeno strjenko.
Ideje
gl. maline (številne
ideje); smetana za stepanje (številne
ideje)
Opombe
Kakovost sladice je v največji meri odvisna od kakovosti smetane. Izbiramo med smetanami za stepanje, izognemo pa se slajenim smetanam.
Opozorila
■ Smetano uživamo zmerno, saj vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
■ Jagodičje se hitro kvari, zato sveže nabranega oziroma kupljenega (u)porabimo čimprej. V hladilniku njegova neponovljiva aroma preprosto izhlapi.
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Maline vsebujejo med vsemi živili največ zdravi(lni)h sestavin. Med drugim imajo kar desetkrat več antioksidantov kot paradižnik.
■ Pistacije uvrščamo med najmočnejše afrodiziake.
Zanimivosti
Vanilijev strok je za žafranom druga najdražja začimba na svetu.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
smetanova strjenka z malinami ali
panakota z malinami (izvirno:
panna cotta s malinama)
Maje Matus, z bloga
Dalmatia Gourmande (hrv.)
■ številni različni viri