Priprava
■ Želatino za 10 minut namočimo v malo vode; gl.
opombe. Vanilijev strok podolžno razpolovimo in izpraskamo stržen.
■ V posodi pristavimo 2 decilitra smetane, sladkor in vanilijev stržen. Zavremo, kuhamo 2 do 3 minute in odstavimo. Dodamo ožeto želatino in mešamo, da se povsem raztopi. Ohladimo do mlačnega.
■ Preostalo smetano trdo stepemo, potem pa jo nežno, a gladko vmešamo v mlačno smetano. Modelčke ali skodelice splaknemo s hladno vodo in napolnimo s pripravljeno zmesjo. Prekrijemo jih s prozorno folijo (gl.
pojasnila), potem pa jih 1 do 2 uri položimo v hladilnik.
Serviranje
Smetanova strjenka ali panakota (
panna cotta) je svetovno znana hladna sladica. Ohlajeno zvrnemo na (ohlajene) krožnike. Prelijemo ali oblijemo jo z izbranim sadnim prelivom oziroma s sadno omako; gl.
opombe.
Nadomestek
Če nimamo vanilijevega stroka, uporabimo vrečko (bourbon) vanilin sladkor. Nadomestek ni primerljiv, je pa izhod v sili.
Izboljšanje
gl.
opombe
Nasveti
Stepena smetana nam bo lepše uspela, če jo pred stepanjem vzamemo neposredno iz hladilnika. Poleti, v največji vročini, je celo priporočljivo, da jo pred stepanjem za kakih 15 minut potisnemo v zamrzovalnik.
Pojasnila
Jedi, ki jih moramo pred serviranjem (o)hladiti v hladilniku, tesno pokrijemo ali zavijemo v prozorno folijo. Na ta način preprečimo, da se navzamejo vonjav drugih živil v hladilniku.
Različice
■ Smetanovo strjenko lahko pripravimo tudi brez stepene smetane; vso količino smetane preprosto pristavimo in zavremo.
Opombe
■ Smetanova strjenka je sama po sebi dokaj pusta sladica, še posebej, če zanjo nimamo kakovostnega vanilijevega stroka. V kombinaciji s
sadnim prelivom pa se njen okus bistveno izboljša. Najboljši je doma narejen, še posebej iz povsem svežega sadja, ki ga pretlačimo ali zmiksamo z malo sladkorja in medu in s kakšno žlico sadnega soka, dobrega vina ali žličko žgane pijače ali likerja. Če domačega preliva oziroma svežega sadja nimamo, si lahko pomagamo z industrijsko pripravljenim prelivom, pa naj bo sadni, čokoladni, karamelni ali kakšen drug.
■ Po izvirnem receptu strjenko pripravimo s tremi lističi želatine. Strjenka pa je bolj rahla z dvema.
Zanimivosti
■
Panakote v italijanskih kuharicah ne najdemo pred letom 1960. V italijanski deželi Piemont, od koder izhaja, so jo leta 2001 uvrstili med tradicionalne jedi. Avtorica je domnevno Madžarka s področju Langhe.
■ Vanilja ali
vanilija (Vanilla planifolia) je kraljica začimb. Uvrščamo jo med tropske orhideje, kot začimbo pa uporabljamo njene tanke, fižolovim strokom podobne plodove oziroma stroke.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
smetanova strjenka ali
kuhana smetana
■ številni različni viri