Priprava
■ Dno tortnega modela namažemo z maslom in obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Ohlajeni biskvit ali dva lahko zamrznemo. Čez noč ga odmrznemo v hladilniku, naslednji dan pa je torta narejena kar mimogrede.
■ BISKVITNO TESTO. Moko in pecilni prašek presejemo v skledo. Premešamo. Dodamo sladkor, maslo sobne temperature, jajca in vaniljev sladkor. Na hitro stepemo pri najnižji hitrosti. Hitrost zvišamo na najvišjo, testo pa stepamo še 2 minuti.
■ Testo postrgamo v model. Po vrhu ga zgladimo. Model položimo na rešetko na spodnji tretjini. Biskvit pečemo pribl. 25 minut. Pečeno je, ko na sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega.
■ Rešetko obložimo s peki papirjem. Obroč tortnega modela odstranimo, biskvit pa nežno zvrnemo na rešetko. Previdno odstranimo peki papir. Biskvit ohladimo na sobno temperaturo.
Vsaka sladica z jagodami je še okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
■ NADEV. Jagode stresemo v cedilo, ki ga potopimo v hladno vodo. Cedilo zibamo sem ter tja, da voda doseže vse sadeže. Nato jih dobro odcedimo in posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Nazadnje s konico ostrega nožka porežemo peclje z lističi. Vsako jagodo narežemo na 4–6 rezinic.
■ Smetano in
Galetta puding čvrsto stepemo.
■ SESTAVLJANJE. Ohlajeni biskvit položimo na podstavek za torte ali na servirni krožnik. Obkrožimo ga z okvirom tortnega modela. Ali z obročem. Po njem enakomerno razmažemo stepeno smetano. Po vrhu jo poravnamo in obložimo z jagodami.
■ PRELIV za torte pripravimo s sladkorjem in z 2,5 dl vode. Po navodilu z zavitka. Enakomerno ga nalijemo po jagodah.
■ Torto položimo v hladilnik vsaj za 2 uri.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja torte, vsaj 2 uri.
■ POSIP. Pistacije drobno sesekljamo. Obod / okvir odstranimo, torto pa potresemo s pistacijami ob strani.
Serviranje
Ohlajena
smetanova jagodova torta je pripravljena za rezanje in serviranje.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče, zrele sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov. Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
100 g jagod vsebuje 62 mg vitamina C, podobno kot limone.
■
Narezane jagode lahko mariniramo z 1-2 žličkama limonovega soka (za otroke), ribezovega likerja (
cassis), pomarančnega likerja (
Cointreau,
Curaçao,
Grand Marnier), češnjevega žganja (kirš), janeževega žganja (
sambuca) ali konjaka. Marinirane dobro odcedimo.
■
Pistacije so sinonim za oreške prave pistacije (
Pistacia vera). Drevo zraste do 12 m visoko, ima 10-20 cm dolge liste in lahko doseže starost do 300 let. Korenine lahko poženejo do 15 m globoko. Pistacije so 3- do 4-krat dražje od drugih oreščkov. Zato ker drevo potrebuje kar 15-20 let, preden začne obilneje roditi.
Opozorila
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira. Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Dopustna dnevna količina je do 30 g / oseba.
Smetano uživamo zmerno, vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
■ Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar
na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
Viri
■ urejen in dopolnjen recept
smetanova jagodova torta (izvirno:
torta od jagoda) s portala
Dr.Oetker (hrv.)
■ številni različni viri