Priprava
■ SLIVOVA VANILIJEVA PITA, BREZ PEKE – PODLAGA (sestavljanje pite gl. fotografijo na dnu strani). Datlje izkoščičimo in stresemo v blender. Dodamo ovsene kosmiče, mandlje in sol. Prilijemo stopljeno kokosovo olje in zmiksamo do teksture, podobne pesku. Testo z oboda postrgamo in vse skupaj na hitro zmiksamo še enkrat.
■ Peskasto mešanico stresemo v tortni model ali gladek model za pite (25 cm). Enakomerno jo razdelimo po dnu, obenem pa naredimo tudi nižji rob. Mešanico čvrsto vtisnemo na dno in ob rob. Pomagamo si s kozarcem z ravnim dnom.
■ Model preložimo v hladilnik ali zamrzovalnik.
Pita iz 3 plasti je videti zapeljiva in zapletena. Zapeljiva je, priprava pa je izjemno preprosta.
■ VANILIJEVA KREMA. V manjšem loncu pristavimo kokosovo in ovseno mleko, javorov sirup, koruzni škrob, agar in vanilijev izvleček. Zavremo med nenehnim mešanjem.
■ Temperaturo zvišamo na srednjo in kuhamo 3–4 minute. Da se krema nekoliko zgosti.
■ Kremo postrgamo na podlago v modelu. Hladimo jo kakih 30 minut. Nato jo preložimo v hladilnik. Vsaj za 2 uri.
Agar je želirno sredstvo za vegetarijance in vegane. Pripravljen na osnovi morskih alg.
■ SLIVOV ŽELE (pripravo uskladimo s koncem hlajenja vanilijeve kreme). Slive očistimo, razpolovimo in izkoščičimo. Stresemo jih v kozico, prilijemo vodo in zavremo. Pokrijemo in kuhamo 5–8 minut. Da se slive zmehčajo.
■ Vroče slive predvidno (!) zmiksamo v blenderju / multipraktiku. Nato jih pretlačimo skozi gosto cedilo, še bolje, kuhinjsko sito.
■ Slive nalijemo v kozico. Prilijemo javorov sirup in dodamo agar. Zavremo med nenehnim mešanjem. Ko zavre, nadaljujemo z mešanjem 2–3 minute.
■ Slivov žele nekoliko ohladimo, nato ga nalijemo na vanilijevo kremo. Pito položimo v hladilnik vsaj za 5 ur. Še bolje, čez noč.
»Čas priprave« ne vsebuje časa hlajenja vanilijeve kreme (2 uri in pol) in časa hlajenja pite (vsaj 5 ur).
■ Pito lahko okrasimo z zelo tankimi krhlji sliv in z ringloji. Kakor na fotografijah.
Serviranje
Ohlajeno pito narežemo in ponudimo.
Slivova vanilijeva pita, brez peke ali
odlična pita z vanilijevo kremo in slivovim želejem je prijetno presenečenje za vse sladkosnedneže.
Sorodni recepti
Slivova vanilijeva pita, brez pečenja
Kuharski leksikon
■
Mandlji so jedrca v koščicah mandljevca (
Prunus amygdaloides), drevesa ali grma, doma v Aziji. Danes raste tudi v Sredozemlju, v Južnoafriški republiki, Kaliforniji in Avstraliji. Poznamo
sladke mandlje, plodove
Prunus amygdaloides var. dulcis in
grenke mandlje, plodove
Prunus amygdaloides var. amara. Naprodaj so v koščicah, oluščeni, olupljeni, meti zrezani na mandljeve lističe, pečeni in soljeni. So glavna sestavina številnih desertov.
Če nimamo sočnih datljev »medjool«, uporabimo kakšne druge. Le da jih namočimo v toplo vodo za 15–20 minut. Da postanejo mehkejši in lepljivejši.
■
Datlji so plodovi pravega datljevca (
Phoenix dactylifera), palme, ki zraste 15-30 m visoko. Ima 3-5 m dolge pahljačaste liste s trni. Prve sadove rodi po 8-10 letih. Tri glavne kultivirane skupine datljev so mehki (npr.
barhee, halawy, khadrawy, medjool), polsuhi (npr.
dayri, deglet noor, zahidi) in suhi (npr.
thoory). Najokusnejši so
medjool, naprodaj tudi pri nas.
Ovseni kosmiči so oluščena, posušena in zvaljana ovsena zrna. Kupujmo kosmiče iz ekološko (!) pridelanega ovsa. Naprodaj so grobo ali fino mleti.
■
Javorov sirup delimo glede na čas pridobivanja na stopnje A, B ali C.
Sirup A pridobivajo na začetku žetve, ko je soka v drevesu največ, vendar ta vsebuje veliko sladkorja in manj mineralov.
Sirup B pridobivajo sredi žetve. Sirup je sladek, temnejši od stopnje A in je primeren za pripravo izbranih slaščic.
Sirup C pridobivajo v zadnji fazi žetve. Je gostejši, temno rjav, manj sladek, a po sestavi kakovostnejši. Ima občutno več hranil kot A in B.
Odlična pita z vanilijevo kremo
■
Sliva (tudi češplja) je plod istoimenskega drevesa (
Prunus domestica) iz družine rožnic. Naravni križanec med črnim trnom in divjo višnjo. Izvira iz zahodne Azije, od koder je prišla v Evropo prek Bližnjega vzhoda. Podvrste so: cibora (damaščanska sliva), češplja, mirabela,
mirobalana (češnjeva sliva) in ringlo (
renkloda). Sadeži so vseh barv in oblik. Nekatere slive so kisle, druge sladke, so drobne, pa tudi velike kot jajce. Prijeten okus sliv je posledica dobrega razmerja med sladkorji (pet različnih) in sadnimi kislinami. Vzgojili so genetske križance slive z marelico (
aprium, plumcot, pluot).
Sladice s slivami najbolje odišavljamo z (abecedno): cimetom, ingverjem, limonami (lupinica, sok), pomarančami (lupinica, sok) ali/in z vanilijo.
■
Živila s katerimi najpogosteje krasimo pite (abecedno): brusnice, čokolada (nastrgana, v prahu), jagodičevje, kakav (zrna, prah), kokos (nastrgan), penasto testo (meringa), piškoti, sadje (sezonsko, razen banan) ali/in užitne cvetice.
■
Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, pasta, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
slivova vanilijeva pita, brez peke ali
odlična pita z vanilijevo kremo in slivovim želejem (izvirno:
»no bake« plum vanilla tart; »no bake« pflaumen vanille tarte)
Michaela, z bloga
FLOWERS IN THE SALAD (angl., nem.)
■ številni različni viri
Michaela
Slivova vanilijeva pita