Priprava
■ Slive očistimo, razpolovimo in izpeškamo. Okrogel pekač (24 cm) obložimo s peki papirjem. Pečico prižgemo na 180 stopinj.
■ BISKVIT. Jajca in sladkor penasto stepemo. Na mešanico presejemo moko s pecilnim praškom, potem pa dodamo še vse druge sestavine. Stepemo v gladko testo, ki ga nalijemo v pekač. Razpolovljene slive razdelimo po testu s prerezano stranjo navzgor. Pekač položimo v ogreto pečico za pribl. 30 minut.
Serviranje
Topel ali hladen
slivov kolač s kajmakom narežemo in ponudimo. K jedi lahko ponudimo kajmak ali/in sladkor v prahu; kakor komu paše.
Nadomestek
Kajmak in kislo smetano lahko nadomestimo s kislo smetano, s tekočim jogurtom, s kefirjem ipd. Okus kolača se nekoliko spremeni, a je še vedno zelo okusen.
Pojasnila
■ Moka nastane s stopenjskim drobljenjem in mletjem žitnih zrn v delce različnih velikosti, ki jih presejejo in tipizirajo. Glede na velikost delcev poznamo moke in zdrobe. Najmanjše delce imajo navadne moke (star izraz je gladke ali mehke moke), zdrobi pa so po velikosti delcev najbliže ostrim mokam.
■ Kajmak je sveži sir, ki ga pridobivajo iz kravjega ali ovčjega mleka. Tega po molži segrejejo, nastalo zgornjo smetanasto plast pa posnamejo. Posneto smetano, ki vsebuje najmanj 50 % maščobe osolijo in jo nalijejo v lesene čebre. Tam jo pustijo, da prevre ter tako preprečijo kisanje.
■ Slive so okrogli ali ovalni, modri, rdeči ali rumeni, sočni in zelo okusni plodovi slive (
Prunus domestica, Prunus instititia). Prijeten okus sliv je posledica dobrega razmerja med sladkorji (pet različnih) in sadnimi kislinami.
Različice
Ideje
gl. kajmak (številne
ideje); slive (številne
ideje)
Opombe
Beseda kajmak prihaja iz turške
kaymak, ki je podoben mlečni proizvod, le da ga Turki praviloma proizvajajo iz bivoljega mleka.
Opozorila
Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Zanimivosti
Izvirni recept iz leta 1960 (pribl.).
“Izmeti dvoje jajac sa dvi šoljice šećera. Dodaj polak šoljice ulja, jednu šoljicu kajmaka, polak šoljice kisela mlika i na kraju dvi šoljice brašna pomišanog sa jednim praškom za pecivo. Sve dobro uzmišaj pa istresi u namastitu i pobrašnitu tepsiju. Ozgor gusto pozabadaj poraskaljane šljive. Meti peć u malo jače nakuritu renu.”
Viri
■ dopolnjen recept
slivov kolač s kajmakom (izvirno: sladiguz iliti kolač sa šljivama),
Sanja Mijać, z bloga
DOMAĆICA
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Sanje Mijać
” Kajmak in kislo smetano lahko nadomestimo s kislo smetano, s tekočim jogurtom, s kefirjem ipd. Okus kolača se nekoliko spremeni, a je še vedno zelo okusen. “
” Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke. “
” Mladi kajmak je blažjega okusa, obstojen pa je do 14 dni. Zreli kajmak ima izrazitejši okus in rumenkasto barvo, obstojen pa je do 6 mesecev. “