Priprava
■ SLIVOV DŽEM Z MANJ SLADKORJA (za pribl. 1,5 l džema). Slive očistimo, operemo, odcedimo in izkoščičimo. Izkoščičene polovice lahko še razpolovimo. Potrebujemo 2 kg očiščenih in izkoščičenih. Stresemo jih v široko in globoko posodo (se spomnite tistih črnih, težkih?).
■ Limono zrežemo na krhlje, ki jih dodamo k slivam. Vanilijev strok podolžno razpolovimo in izpraskamo semena. Stresemo jih v posodo, skupaj s strokom, nazadnje pa dodamo še sladkor. Premešamo in počasi (!) segrevamo, da slive spustijo sok. Tedaj zvišamo temperaturo, slive pa kuhljamo 60 minut. Da dobimo želeno gostoto. Vmes nekajkrat pazljivo (! šprica) premešamo, posebno pazljivo postrgamo dno.
■ Če nismo prepričani o pravilni gostoti džema, opravimo test z želirnim preizkusom. Majhen krožniček ohladimo v zamrzovalniku. Ko ocenimo, da je shranek zadosti gost, ga za 1 žličko položimo na ohlajen krožniček. Če se marmelada po minuti strdi, je kuhana, sicer nadaljujemo s kuhanjem. Gostoto pa lahko testiramo tudi tako, da po dnu posode potegnemo s kuhalnico. Če za njo ostane črta, je džem kuhan.
■ Kozarčke za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo in jih za 10 minut položimo v pečico, segreto na 80-100 °C. Manjši kozarčki so boljši, ker enkrat odprtega hitreje porabimo in se izognemo kvarjenju. Ali pa jih operemo v pomivalnem stroju, med nadaljnjim postopkom pa se s prsti ne dotikamo notranjosti kozarcev in pokrovčkov.
■ Kuhan džem odstavimo in iz njega odstavimo vanilijev strok in limonove krhlje. Vroč džem nadenemo v vroče kozarčke, ki jih sproti obrišemo in nepredušno zapremo. Ovijemo jih v kopalno brisačo ali/in v odejo, v kateri jih ohladimo.
Serviranje
Slivov džem z vanilijo in manj sladkorja je klasičen namaz na kruh (z maslom), za palačinke ipd. Uporabimo ga lahko tudi pri večini sladic, ki terjajo tudi džem ali marmelado. Džem namreč zlahka pretvorimo v marmelado, s paličnim mešalnikom.
Shranjevanje
Džem lahko hranimo do 12 mesecev. Najpogosteje celo do 3 leta, a ga prej zmanjka. Shramba naj bi bila temnejša in hladnejša.
Izboljšanje
■ Star pregovor pravi, da je sliva najboljša in najokusnejša,
ko gre v mlin. Ko se njena koža pri peclju že rahlo spreminja in jo vleče skupaj, se suši in je videti kot žakelj.
■
Improvizirajmo. Slive najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem*, kisom* (zlasti z balzamičnim*, rdečim vinskim, šampanjskim), klinčki, limonami* (lupinica, sok), pomarančami* (lupinica, sok) ali/in z vaniljo*.
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
■ Daljši je čas kuhanja, boljši je okus marmelade. Z daljšim časom kuhanja izpari več vode in podaljša trajnost ozimnice. Govorimo o 10-24-urnem kuhanju v pečici, pri temperaturi 60- 80 stopinj. Pa še količino sladkorja lahko še dodatno znižamo.
Slivov džem z manj sladkorja
Nasveti
Vanilijo najbolje kombiniramo z naslednjimi začimbami (abecedno): cimet, klinčki ali/in limona (lupinica, sok).
Triki
Vroč sadni džem lahko v kozarcu potresemo z malo sadnega sladkorja (fruktoza), ki prepreči nastajanje plesni.
Pojasnila
■ Slive so okrogli ali ovalni, modri, rdeči ali rumeni, sočni in zelo okusni plodovi slive (
Prunus domestica, Prunus instititia). Prijeten okus sliv je posledica dobrega razmerja med sladkorji (pet različnih) in sadnimi kislinami.
■ Vanilijev strok je plod vanilije (
Vanilla planifolia), rastline iz družine orhidej, ki se vzpenja kakor vinska trta. Do 20 cm dolge stroke brez vonja poberejo, ko so še zeleni in nezreli. Izpostavijo jih vročini, ki encimom omogoči, da sestavine v stroku pretvori v vanilin in druge dišeče snovi. Stroke nato sušijo, da se vlaga v strokih s prvotnih 60-70 % zniža na 25-30 %.
Različice
Slivov džem z manj sladkorja
Opombe
Ozimnica brez konzervansov in brez zgoščevalcev. Sadje zgostimo z daljšim kuhanjem, pomaga pa tudi limona, ki vsebuje pektin, ki pospešuje zgoščevanje. V ta namen je dobro tudi jabolko.
Opozorila
■ Bolj zdrava marmelada/džem vsebuje 10-25 % teže glede na težo očiščenega sadja. Manj sladkorja, daljši čas kuhanja. Z začimbami poudarjamo vonj in okus zrelega sadja. S količino ne pretiravajmo, da ostane v ospredju okus sadja.
■ Beli sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila, pravijo mu tudi tihi ubijalec. Zasvaja osemkrat močneje kot kofein. Sladkor je kot strup prepoznal dr. William Coda Martin, že davnega leta 1957.
Zanimivosti
Z ozimnico napolnjeni kozarci med hlajenjem proizvajajo značilno pokanje. Pok slišimo tedaj, ko med hlajenjem shrankov v kozarcu nastane vakuum.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
slivov džem z vanilijo in manj sladkorja (izvirno:
džem od šljiva s manje šećera)
Matejka Buča, z bloga
like chocolate (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Matejke Buča
Matejka Buča