Predpriprava
Slive očistimo, razpolovimo, izpeškamo in stresemo v široko posodo. Potresemo jih s sladkorjem, pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo čez noč. V hladnejšem prostoru.
Priprava
■ Pristavimo posodo z oslajenimi slivami. Od trenutka, ko zavrejo, slive počasi kuhljamo kaki 2 uri. Vmes jih pogosto premešamo. Slive so kuhane, ko za kuhalnico ostane sled, ko z njo potegnemo po dnu posode. Čokolada džem še zgosti.
■ 15 minut pred koncem kuhanja pečico ogrejemo na 100 ºC.
■ Kozarčke za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo in za 10 minut položimo v pečico, segreto na 80-100 °C. Ali pa jih operemo v pomivalnem stroju, med nadaljnjim postopkom pa se s prsti ne dotikamo notranjosti kozarcev in pokrovčkov.
■ Čokolado nadrobimo.
■ Začimbe zmeljemo.
■ Kuhan slivov džem odstavimo. Nanj stresemo zdrobljeno čokolado in začimbe. Mešamo, da se čokolada stopi.
■
Slivov džem s čokolado nadevamo v vroče kozarčke, ki jih dobro zapremo. Nazadnje jih ovijemo v brisačo ali/in odejo in ohladimo.
Uporaba
Slivov džem s čokolado ponudimo kot klasičen namaz na kruh (z maslom). Uporabimo pa ga tudi pri večini sladic, ki med sestavinami terjajo tudi džem.
Nadomestek
Sladkor nadomestimo z rjavim sladkorjem.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Po kakovosti jim konkurirata tudi italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000.
Nasveti
Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave. Ozimnico praviloma hranimo do 9, največ 12 mesecev. Izjema so marmelade in džemi, ki jih lahko hranimo celo do 3 leta.
Pojasnila
■ Slive so okrogli ali ovalni, modri, rdeči ali rumeni, sočni in zelo okusni plodovi slive (Prunus domestica, Prunus instititia).
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena sušijo na soncu, fermentirajo, posušijo, izkoščičijo, pražijo in stiskajo. Iz kakavove mase iztisnejo kakavovo maslo.
■ Cimet je sladkasta začimba majhnega drobnega zimzelenega drevesa, podobnega lovorikovcu. S tankih vejic olupijo skorjico; zunanjo zavržejo, notranjo pa zvijejo v palčke s premerom 2,5 centimetra.
■ Muškatovec zraste do 20 metrov visoko, vsako leto pa rodi do dva tisoč oranžno rumenih sadežev. Ko dozorijo, njihov mesnati del poči in se pokaže škrlatna ovojnica, muškatni cvet, ki obdaja temno rjavo koščico, v kateri je muškatni orešček. Šele ko notranjost semena začne ropotati, ga lahko razbijemo.
Različice
gl.
džem (številne
različice);
namazi (številne
različice); slivova marmelada (številne
različice);
slivova marmelada s čokolado in rumom (če je ne zmiksamo, je džem);
slivov džem (številne
različice);
slivov džem s čokolado in pimentom;
slivov džem s čokolado in rumom (z veliko več sladkorja)
Ideje
■ gl.
ozimnica (številne
ideje); slive (številne
ideje);
začimbna mešanica za medeno testo (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Slive najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem*, kisom* (zlasti z balzamičnim*, rdečim vinskim, šampanjskim), klinčki, limonami* (lupinica, sok), pomarančami* (lupinica, sok) ali/in z vaniljo*. Odlična dodatka pa sta tudi med* (zlasti akacijev) in oreščki* (zlasti mandlji*, orehi).
Opombe
Slive in nekatero drugo sadje (jabolka, višnje, hruške, marelice) vsebujejo sorbitol, ki ga uporabljajo kot nadomestek za sladkor pri proizvodnji dietetičnih proizvodov.
Opozorila
■ Sladkor, ki zasvaja, uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Cimet v prahu pridobivajo iz manj kakovostne cimetove skorje ali/in iz ostankov, ki nastanejo pri rezanju.
Zanimivosti
■ Začimbna mešanica za tole ozimnico je sicer bolj znana kot sestavina medenega testa.
■ Od oktobra leta 1982 za ves svet (?)) velja novo poimenovanje, tako da oznaka marmelada velja samo za shranke iz agrumov (pomaranč, grenivk, limon, mandarin), vse tiste iz drugih vrst sadja pa imenujemo džem ali mezga.
Viri
■ dopolnjen recept
slivov džem s čokolado (izvirno: medena šljiva sa čokoladom),
Ane Đurđević, z bloga
PRSTOHVAT SOLI (srb.)
■ številni različni viri