Priprava
■ Slive operemo, obrišemo, razpolovimo in izkoščičimo. Vmes pečico prižgemo na 200 stopinj.
■ Polovice sliv stresemo v globoki pekač. Na vsak kilogram sadja dodamo po ščepec soli, lahko tudi kakšno dišavo/začimbo; gl.
izboljšanje. Če slive niso povsem zrele in sladke, lahko dodamo do 500 g sladkorja; gl.
nadomestek. Slive premešamo, pekač pa položimo v ogreto pečico za 2 uri; gl.
triki.
■ Slive med pečenjem spustijo vodo, zato jih med pečenjem premešamo vsaj vsakih 15 minut. Da tekočina izpareva, a pazimo, da ne izpari vsa (!); džem se med hlajenjem še zgosti.
■ Kozarčke za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo in jih za 10 minut položimo v pečico, segreto na 80-100 °C. Ali pa jih operemo v pomivalnem stroju, med nadaljnjim postopkom pa se s prsti ne dotikamo notranjosti kozarcev in pokrovčkov.
■ Džem odstavimo. Kdor ima raje bolj finega, ga lahko na hitro zmiksa s paličnim mešalnikom. Ali pa ga v celoti zmiksamo ali pretlači s pasirko v marmelado. Vročega nalijemo v vroče kozarce, ki jih dobro zapremo. Zaprte ovijemo v kopalno brisačo ali/in v odejo, v kateri jih ohladimo.
Serviranje
Slivov džem brez sladkorja ponudimo kot klasičen namaz na kruh (z maslom). Uporaben pa je tudi pri pripravi številnih sladic, ki imajo med sestavinami tudi džem.
Shranjevanje
Slivov džem brez sladkorja se obdrži najmanj 1 leto, teoretično celo do 3 leta. A itak prej poide. Hranimo ga v hladnejšem temnem prostoru.
Nadomestek
Če slive niso zadosti zrele, jih osladimo z
eritrolom, naravnim sladilom.
Izboljšanje
■ Star pregovor pravi, da je sliva najboljša in najokusnejša, ko gre v mlin, ko se njena koža pri peclju že rahlo spreminja in jo vleče skupaj, se suši in je videti kot žakelj.
■ Improvizirajmo. Slive najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem*, kisom* (zlasti z balzamičnim*, rdečim vinskim, šampanjskim), klinčki, limonami* (lupinica, sok), pomarančami* (lupinica, sok) ali/in z vaniljo*. Odlična dodatka pa sta tudi med* (zlasti akacijev) in oreščki* (zlasti mandlji*, orehi).
Nasveti
Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave. Ozimnico praviloma hranimo do 9, največ 12 mesecev. Izjema so marmelade in džemi, ki jih lahko hranimo celo do 3 leta.
Triki
Čas kuhanja v pečici občutno skrajšamo, če slivam primešamo malo naravne želatine,
agarja. Džem je še vedno primeren za vegetarijance in vegane.
Pojasnila
Slive so okrogli ali ovalni, modri, rdeči ali rumeni, sočni in zelo okusni plodovi slive (
Prunus domestica, Prunus instititia). Prijeten okus sliv je posledica dobrega razmerja med sladkorji (pet različnih) in sadnimi kislinami.
Različice
Ideje
■ gl. slive (številne
ideje)
■ Nekaj sladic, pripravljenih s slivovim džemom:
■ Kozarček (košara) ozimnice je lahko izjemno avtorsko darilo. Bodisi ob obisku, za rojstni dan, za Silvestrovo ipd.
Opombe
Z ozimnico napolnjeni kozarci med hlajenjem proizvajajo značilno pokanje. Pok slišimo tedaj, ko med hlajenjem shrankov v kozarcu nastane vakuum.
Zanimivosti
Slive vsebujejo do devet desetin vode.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
slivov džem brez sladkorja (izvirno: džem od šljiva 100% prirodno) s portala
coolinarika (hrv.)
■ številni različni viri