Priprava
■ Mleko pristavimo in segrevamo toliko časa, da se začnejo ob robu posode tvoriti drobni mehurčki.
■ V skledi zmešamo sladkor, jedilni škrob, rumenjake in sol, da se povežejo. Med nenehnim mešanjem postopoma, v tankem curku prilijemo vroče mleko. Mešanico nalijemo v kozico, ki jo pristavimo. Vsebino med nenehnim mešanjem s kuhalnico kuhamo pri srednji temperature, da se zgosti.
■ Zgoščeno kremo odstavimo in vmešamo vanilijev izvleček. Nato kremo pretlačimo skozi fino cedilo ali kuhinjsko sito v skledo. List prozorne folije položimo neposredno na kremo, ki jo hladimo kaki 2 uri.
■ Bučni pire (gl.
opozorila). Bučo izpeškamo, meso pa izdolbemo in zrežemo na kocke. Po okusu dodamo olupljeno nakockano jabolko. Stresemo jih v kozico, prilijemo 2–3 žlice vode, potem pa bučo zdušimo do mehkega. Dušeno ohladimo in zmiksamo v gladek pire. Po potrebi ga pretlačimo skozi gusto cedilo.
■ Smetano stepamo, da se začnejo na metlici tvoriti mehki vršički.
■ Ohlajeni slaščičarski kremi primešamo bučni pire, četrtino stepene smetane in začimbe. Nazadnje nežno vmešamo še preostalo stepeno smetano.
Serviranje
Slaščičarska krema z bučnim pirejem je odlične namaz za palačinke; gl.
ideje. Lahko pa jo uporabimo tudi pri drugih sladicah, ki terjajo slaščičarsko kremo.
Izboljšanje
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
Nasveti
Pri nakupu buč izbiramo čvrste in težke plodove s trdo lupino. Bučo očistimo tako, da odstranimo lupino, semena in notranja vlakna.
Pojasnila
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g).
■ Barva lupine nezrele muškatne buče je zelena, ko dozori pa je bronasta do rdečkasto rjave. Njeni plodovi so veliki in težki tudi do 8 kilogramov. Meso je svetlo do temno oranžno, sočno in sladko aromatično, čvrsto, odvisno od sorte buče.
■ Jedilni ali koruzni škrob je pri nas znan tudi kot
Gustin.
Različice
gl.
slaščičarska krema (številne
različice)
Ideje
■ gl. buča (številne
ideje);
rumenjak (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
Opombe
Mit o jajcih kot
holesterolski bombi je ovržen. Ob pravilni prehrani in redni telesni dejavnosti lahko zaužijemo do dve jajci dnevno, sicer pa enega.
Opozorila
Izvirna sladica je pripravljena z
bučnim pirejem iz pločevinke. Upamo, da smo zadeli z domačim približkom.
Zanimivosti
Muškatna buča je znana tudi kot mošusna buča.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
slaščičarska krema z bučnim pirejem, Allie, z bloga
baking a moment
■ številni različni viri