Predpriprava
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj. Slive izkoščičimo, izkoščičene pa drobno narežemo. Primešamo jim med, vanilijev sladkor in zvezdasti janež. Slive stresemo v pekač, tega pa položimo v ogreto pečico za 20 minut. Da se zmehčajo.
■ Pečene slive hladimo vsaj 2 uri.
Priprava
■ Ohlajene slive stresemo v multipraktik. Smetano čvrsto stepemo, stepeno pa postrgamo na slive. Ingver olupimo, nastrgamo in stresemo na slive. Nazadnje dodamo še ščepec soli in malo ruma, če ga uporabimo. Vse skupaj miksamo, da dobimo gladko, homogeno zmes.
■ Mešanico po okusu dosladimo, potem pa jo postrgamo v posodico s pokrovom. Položimo jo v zamrzovalnik vsaj za 6 ur.
Serviranje
Sladoled iz pečenih sliv z medom je še ena odlična ledena sladica.
Nadomestek
■ V sezoni sliv si lahko pripravimo zalogo za izvensezonske mesece. Slive razpolovimo, izkoščičimo in jih zamrznemo na pladnju. Zamrznjene poriconiramo v vrečke.
■ gl.
opozorila
Nasveti
■ Ko v kuhinji izbiramo med, upoštevamo različnost okusov, arom in barv, ki so odvisni od vrste čebelje paše. Z različnimi vrstami medu v odtenkih spreminjamo tudi okus in barvo sladice. Temnejše vrste medu imajo intenzivnejši, za odtenek bolj grenak okus.
■ Če je sladoled v zamrzovalniku dlje kot 12 ur, ga 30-60 minut pred serviranjem predenemo v hladilnik.
Triki
■ Ingver najlažje olupimo z žličko, s katero lupinico preprosto postrgamo.
■ Marantina ali mani
okova moka (
arrowroot) v sladoledu se veže z vodnimi molekulami in prepreči nastanek kristalov. Sladoled je zato pregrešno gladek in kremast. V ta namen je dober tudi jedilni škrob.
Pojasnila
■ Slive so okrogli ali ovalni, modri, rdeči ali rumeni, sočni in zelo okusni plodovi slive (Prunus domestica, Prunus instititia). Prijeten okus sliv je posledica dobrega razmerja med sladkorji (pet različnih) in sadnimi kislinami.
■ Glavna vloga aparata za sladoled pri pripravi sladoleda je pospeševanje hlajenja zmesi, v zmes pa vnaša tudi zrak, zaradi katerega je sladoled bolj kremast, gladek in mehak. Pri pripravi sladoleda uporaba aparata za sladoled še ni jamstvo, da v sladoledu ne bo kristalov. Če v aparat nalijemo slabo zmes, dobimo kristale.
Različice
gl.
sladoled (številne
različice);
sladoled iz pečenih sliv s cimetom;
slivov sladoled ipd.
Ideje
■ gl. slive (številne
ideje)
■ Sladoled je obvezna sestavinah številnih znanih sladic, npr.
banana split,
breskev s sladoledom in malinovo omako (Melba), hruška lepa Helena,
omleta presenečenja ter številnih kasat, ledenih tort, ledenih bomb in sadnih kup.
Opombe
■ Zvezdasti janež ima sladkoben vonj po janežu, vendar se od slednjega razlikuje po nekoliko bolj pekočem in finejšem okusu, ki včasih spominja na koper.
■ Rum da sladoledu nekaj priokusa, pomembnejši pa je zato, ker ne zmrzuje. In preprečuje nastajanje velikih kristalov in zrnate teksture. Za nevtralen okus dodamo vodko (do 3 žlice na 1 l mase). Posebni fin priokus dobimo s
Grand Marnierom ali z armanjakom (do 1 žlica/1 l mase). Sadnim sladoledom dodamo kirš ali maraskino.
Opozorila
Količine sladkorja ne zmanjšujemo, čeprav ni zdrav. Sladkor vpliva na uspešno zamrzovanje sladoleda. Sladkor lahko nadomestimo z medom, ki pa vpliva na okus sladoleda. V tem primeru skodelico sladkorja nadomestimo s 3/4 skodelice medu.
Zanimivosti
■ Sladoled nas pri visokih poletnih temperaturah v prvem hipu nekoliko ohladi. Že kmalu po zaužitju pa se naša telesna temperatura celo blago poviša.
■ Sladoled je začel prvi komercialno proizvajati Američan Jacob Fussel, leta 1851. Prvo linijo za proizvodno sladoleda pa so odprli komaj leta 1926, po odkritju pasterizacije.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sladoled iz pečenih sliv z medom (izvirno: sladoled od pečene šljive i meda) s portala
Dobra hrana (hrv.)
■ številni različni viri