Priprava
■ Pečico ogrejemo na 200 °C.
■ PEČENE SLIVE. Slive očistimo, razpolovimo in izkoščičimo. Večje narežemo na osmine, manjše pa na četrtine.
■ Narezane slive stresemo v ognjevaren pekač. Potresemo jih z 2 žlicama sladkorja in kar izdatno s sveže mletim cimetom. Pekač za 20–30 minut položimo na srednje vodilo v ogreti pečici. Slive so pečene, ko se zmehčajo in mestoma karamelizirajo.
■ Pečene slive skupaj s sokom prelijemo v ozko visoko posodo. S paličnim mešalnikom jih zmiksamo v gladek pire; potrebujemo 225–250 g pireja.
■ OSNOVA ZA SLADOLED. Vanilijev strok (če ga uporabimo) podolžno razpolovimo in izpraskamo semena. V kozici pristavimo smetano, preostali sladkor, ščepec soli in vanilijevo seme. Počasi segrevamo, da se sladkor stopi.
■ Smetano odstavimo. Primešamo ji slivov pire, pokrijemo in vsaj za 2 uri položimo v hladilnik.
■ Ohlajeno zmes za sladoled nalijemo v aparat za sladoled. Sladoled pripravimo po priloženih navodilih. Sladoled nemudoma postrgamo v posodico s pokrovčkom. Do serviranja ga položimo v zamrzovalnik.
Serviranje
Sladoled iz pečenih sliv s cimetom ponudimo s čokoladnimi ostružki ali/in s stepeno smetano. Ali kot sestavino kakšne sladoledne kupe.
Izboljšanje
Star pregovor pravi, da je sliva najboljša in najokusnejša, ko gre v mlin, ko se njena koža pri peclju že rahlo spreminja in jo vleče skupaj, se suši in je videti kot žakelj.
Pojasnila
■ Slive so okrogli ali ovalni, modri, rdeči ali rumeni, sočni in zelo okusni plodovi slive (Prunus domestica, Prunus instititia).
■ Glavna vloga aparata za sladoled pri pripravi sladoleda je pospeševanje hlajenja zmesi, v zmes pa vnaša tudi zrak, zaradi katerega je sladoled bolj kremast, gladek in mehak.
Različice
gl.
sladoled (številne
različice);
sladoled iz pečenih sliv z medom;
slivov sladoled (
različice) ipd.
Ideje
gl. ledene sladice (številne
različice); slive (številne
ideje)
Opombe
Pri pripravi sladoleda uporaba aparata za sladoled še ni jamstvo, da v sladoledu ne bo kristalov. Če v aparat nalijemo slabo zmes, dobimo kristale. Gl. tudi
triki.
Opozorila
■ Smetano uživamo zmerno, saj vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
■ Cimet v prahu pridobivajo iz manj kakovostne cimetove skorje ali/in iz ostankov, ki nastanejo pri rezanju.
Zanimivosti
Sladoled se je po Evropi razširil iz severne Italije, od koder ga je leta 1533 na francoski dvor zanesel kuhar, ki je tja pripotoval s Katarino Medičejsko. V Sloveniji so kavarnarji in slaščičarji prvi sladoled začeli ponujati po prvi svetovni vojni. viri
■ preveden in dopolnjen recept sladoled iz pečenih sliv s cimetom (izvirno: roasted cinnamon plum ice cream)
N.F. Simpson, z bloga
delicious days
■ številni različni viri