Predpriprava
■ SLADKI KRUH S CIMETOM – KVAŠENO TESTO. Maslo stopimo. Stopljenega ohladimo na sobno temperaturo.
»Čas pred/priprave« ne vključuje časa vzhajanja testa (90 minut) in časa vzhajanja zvitka (60 minut).
■ Mlačno do toplo mleko nalijemo v skledo namiznega mešalnika z nastavkom za stepanje. Dodamo žličko sladkorja in aktivni suhi kvas. Premešamo in počakamo 10 minut. Da se kvas speni.
■ V skledo stresemo preostali sladkor in sol. Dodamo še maslo in jajci ter stepamo. Da se sestavine gladko povežejo.
■ Nastavek za stepanje zamenjamo z nastavkom / kavljem za gnetenje. Med gnetenjem postopoma vmešamo 3-krat po 135 g moke. Če je potrebno, postopoma dodajamo po 35 g moke, da dobimo gladko testo.
Avtorici je testo uspelo s pribl. 580 g moke. Količina je odvisna od njene vlažnosti, pa tudi od vlažnosti zraka.
■ Hitrost gnetenja zvišamo na srednjo, testo pa gnetemo 3–4 minute. Če je testo preveč lepljivo, nadaljujemo s postopnim dodajanjem moke. Po 35 g. Končno testo je blago lepljivo, vlažno in voljno.
■ Testo preložimo na pomokano delovno površino. Gnetemo ga 2–3 minute. Po potrebi vmešamo še malo moke. Testo oblikujemo v kroglo, ki jo preložimo v tanko naoljeno skledo. Vsega premažemo z oljem. Nazadnje skledo pokrijemo s prozorno folijo. Testo vzhajamo pribl. 90 minut pri sobni temperaturi. Da se količina testa podvoji.
■ NADEV. V skledici dobro zmešamo cimet in rjavi sladkor.
■ Pekač (23x13 cm) namažemo z maslom.
Priprava
■ Vzhajano testo preložimo na pomokano delovno površino. Na hitro ga pregnetemo. Nato ga razvaljamo v pravokotnik 23x46 cm.
Med valjanjem testa ne pritiskajmo preveč po sredini. Da je enakomerno razvaljano.
■ PRVI PREMAZ. Jajce blago stepemo z žlico vode. Z mešanico enakomerno premažemo razvaljano testo (!). Prav tako enakomerno ga potresemo s cimetovim nadevom. Tako nadevano testo zvijemo čim tesneje po ožji strani. Da dobimo 23 cm dolg zvitek. Na obeh koncih ga stisnemo skupaj.
Sladki kruh s cimetom
■ Zvitek preložimo v pomaslen pekač. Pokrijemo ga s prozorno folijo in vzhajamo 60 minut.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj tik pred koncem vzhajanja.
■ DRUGI PREMAZ. Jajce in žlico mleka dobro stepemo. Z mešanico nežno premažemo zvitek po vrhu.
Če se kruh hitreje zapeče po eni strani, pekač obrnemo za 180 stopinj.
■ Pekač položimo v segreto pečico za 23–25 minut. Enkrat tedaj, ko se je po vrhu lepo obarval, ga pokrijemo z alu folijo. Pečemo ga še 10–12 minut, da je skupni čas peke 35 minut.
■ Pečen kruh hladimo v pekaču 15 minut. Nazadnje ga preložimo na rešetko / mrežico in ohladimo na sobno temperaturo.
Serviranje
Ohlajen
sladki kruh s cimetom ali
cimetov kruh narežemo in ponudimo. Po obroku ali k popoldanski skodelici čaja ali kave. Druga možnost je narezanega opečemo /
toastiramo. Tretja možnost je, da ga pripravimo kot
klasični francoski toast. Nenazadnje pa z njim lahko nadomestimo kruh pri pripravi katere od različic
kruhovega pudinga.
Shranjevanje
Tale
cimetova potica se ohrani do 3 dni pri sobni temperaturi. Shranjena v tesno zaprto škatlo.
Sorodni recepti
Cimetov kruh
Kuharski leksikon
■
Krušna moka (bread flour) vsebuje veliko beljakovin (12–14 %), testo pa več glutena. S to moko dobimo najtršo teksturo, primerno za kruh, krušno pecivo, pice, fokače ipd. Ko uporabljamo moke, ki ne tvorijo glutena (npr. ajdova, koruzna, prosena) smo pazljivi. Če želimo rahel kruh je razmerje med belo moko in eno od naštetih 70 : 30.
■
Ko pripravljamo kvašeno testo z namiznim električnim mešalnikom s spiralo, upoštevamo nekaj osnovnih navodil. Sprva sestavine mešamo počasi, nato hitrost postopoma povečujemo. Pazimo, da ne mesimo predolgo. Pravilno ugneteno testo se ločuje od posode, rok in spiral. Vzhajano testo pregnetemo na hitro. Spirali naj gresta nekajkrat skozenj. Da iztisneta ogljikov dioksid in vneseta kisik.
Cimetova potica
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■
Poznamo več vrst masla.
Smetanovo maslo je nesoljeno maslo iz sveže smetane.
Čajno maslo je kakovostnejša različica masla.
Domače maslo ponavadi proizvajajo iz nepasterizirane smetane. Znano je po slankastem in izrazitem okusu.
Slano maslo vsebuje 1,5-2 g soli / 100 g.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Sladice s cimetom so okusnejše, če v droben prah zmeljemo cimetovo skorjo.
■
Cimet je sladkasta začimba nizkega zimzelenega drevesa, podobnega lovorikovcu. S tankih vejic olupijo skorjico. Zunanjo zavržejo, notranjo pa zvijejo v palčke s premerom 2,5 cm. Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejši cimet. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejšega cejlonskega ali vietnamskega. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo zmeljemo tik pred uporabo. Lahko ga kombiniramo z muškatnim oreščkom. Cimet v prahu je mleta oblika cimeta iz manj kakovostne cimetove skorje. Cimet v sladicah najbolje kombiniramo z (abecedno): ingverjem, javorovim sirupom, kakavom*, kavo, limonovim sokom, mlekom, sladkorjem (rjavi) ali/in z vanilijo.
Sladki kruh s cimetom
■
Kristaliziran surovi sladkor je
muscovado. Neprečiščen mehiški rjavi sladkor je
piloncillo ali
panocha.
Barbadoški rjavi sladkor je temno rjav, neprečiščen, z blagim okusom po rumu.
Demerarski sladkor ali
demerara je grobo zrnati rjavi sladkor.
Gur je indijski neprečiščeni rjavi sladkor.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
Če se kvas ne speni, je prestar in postopek ponovimo s svežim.
■ Če razvaljanega testa ne namažemo z mešanico jajca in vode pred posipanjem s posipom, se testo med peko loči od posipa.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kruh s cimetom ali
cimetov kruh (izvirno:
cinnamon swirl bread)
Tania, z bloga
Cooking form my Soul
■ številni različni viri
Tania
Cimetova potica