Priprava
■ Alkohol (35 %). Žganje (95 %) in vodo preprosto zmešamo. Mešanico nalijemo v čisto steklenico.
■ V večji kozarec za vlaganje nalijemo 2,5 dl razredčeno žganje.
■ Pomarančo in limono natančno olupimo; če na lupinici ostanejo sledi bele podkožice, jih obrežemo. Lupinice stresemo v kozarec. Dodamo žafran (gl.
opombe), kozarec pa zapremo in nanj pozabimo za 3 dni.
■ Četrti dan zmešamo vodo in sladkor v prahu, da se sladkor stopi. Če se sladkor ne stopi, mešanico blago segrejemo. Oslajeno vodo nalijemo v kozarec z žganjem. Dobro premešamo. Kozarec zapremo in pozabimo nanj za naslednjih 8 dni.
■ Steklenico temeljito operemo in posušimo. Nanjo položimo lij, ki ga obložimo z gazo. Tekočino iz kozarca precedimo v steklenico.
Serviranje
Sladek pomarančni liker z žafranom ponudimo po obroku.
uporabaSladek pomarančni liker z žafranom je dišeča začimba za številne biskvite, kreme in kompote. Pravzaprav kar za večino sladic.
Triki
Če nam zmanjka sladkorja v prahu, v multipraktiku preprosto drobno zmeljemo kristalnega. Sladkor v prahu praviloma uporabljamo tedaj, ko hočemo, da se čim hitreje stopi.
Pojasnila
Pomaranče so lahko rumene do oranžne (
taroko, bionda), rdeče (
moro, sanguinela), manjše ali večje, s tanjšo ali z debelejšo lupinico.
Različice
■ gl.
domači liker (številne
različice); liker (številne
različice);
pomarančni liker (
različice) ipd.
■ Sladek pomarančni liker z žafranom je podoben limonovemu (limoncello), le da je blažji in slajši.
Ideje
gl. pomaranče (številne
ideje);
žafran (številne
ideje); žganje (številne
ideje)
Opombe
Žafran, da likerju barvo in blag priokus. Če je svež, potrebujemo 5 do 10 žafranovih niti. odvisno od tega, koliko barve in žafranovega priokusa želimo. Če je žafran starejši, potrebujemo 10 do 15 niti.
Opozorila
■ Uživanje alkoholnih pijač na dolgi rok povečuje tveganje za razvoj številnih zdravstvenih težav. Vključujejo celulit, depresijo, motnje spanja, raka dojke, raka ustne votline, črevesja, danke, jeter, grla, požiralnika in vratu, bolezni srca, kap in cirozo jeter.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir.
■ V trgovinah se za imenom žafran skriva marsikatero neprijetno presenečenje. Če za gram žafranovih niti, dolgih 2-3 cm, terjajo manj kot 10 €, kupujemo mačka v žaklju.
Zanimivosti
■ V času nastanka recepta so pomaranče v Italiji imenovali
portogalli. Domnevajo, da zato, ker so večino pomaranč uvažalo iz Portugalske. Domnev pa je več.
■ Žafran je najdražja začimba na svetu. Za pridelavo enega kilograma žafrana morajo ročno natrgati 140.000–250.000 cvetnih brazd. Število je odvisno od vlage v zraku. Po nekaterih virih je številka celo višja.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sladek pomarančni liker z žafranom (izvirno: rosolio di portogallo; sweet italian orange and saffron liquor) Valentine Solfrini, z bloga
HORTUS (angl.), po knjigi
La Scienza in Cucina e l’Arte di mangiar bene, Artusa Pellegrina iz leta 1891
■ številni različni viri