Predpriprava
■ SLADEK KRUH S ČOKOLADO, BABKA – KVAŠENO TESTO. V posodo za gnetenje nalijemo toplo mleko. Dodamo sladkor, žličko moke in kvas. Premešamo in počakamo nekaj minut, da se kvas aktivira.
»Čas (pred)priprave ne vključuje časa vzhajanja testa, 60 minut.
■ Maslo počasi stopimo. Stopljenega ohladimo do mlačnega in prilijemo v posodo. Prilijemo še jajca ter dodamo naribano limonovo lupinico. Premešamo s kuhalnico. Naposled dodamo moko in ugnetemo srednje mehko testo.
■ Testo pustimo vzhajati 60 minut pri sobni temperaturi.
Priprava
■ NADEV (pripravimo pred koncem vzhajanja testa). Pripravimo vodno kopel. Nad njo položimo ustrezno veliko skledo / kotliček. Čokolado nadrobimo ali enakomerno sesekljamo. Stresemo jo v skledo / kotliček ter dodamo nakockano maslo. Oboje stopimo med občasnim mešanjem.
Tekočina za kvašeno testo naj bo bolj topla od mlačnega, 35-43 °C. Kadar je prehladna, se kvasne celice ne množijo. Prevroča tekočina jih uniči.
■ Testo preložimo na pomokano delovno površino. Razvaljamo ga karseda tanko. Po testu enakomerno razmažemo čokoladno masleno mešanico. Po njej enakomerno presejemo kakav.
Sladek kruh s čokolado, razpolovljena pletenica
■ Podolgovat pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Nadevano testo zvijemo, da dobimo dolg zvitek. Podolžno ga razpolovimo. Vsako polovico testa obrnemo s prerezano stranjo navzgor. Na enem delu vrhova obeh polovic stisnemo skupaj. Nato obe polovici prepletamo eno pred druge. Pazimo, da je prerezana stran vedno obrnjena navzgor.
■ Zvitek položimo v pekač. Pečemo ga pribl. 40 minut. Prvih 20 minut peke zvitek prekrijemo z alu folijo. Da se zgornji del kruha ne prepeče.
■ Pečen sladek kruh ohladimo od toplega do sobne temperature. Po okusu.
Serviranje
Ohlajen
sladek kruh s čokolado, babka narežemo in ponudimo. Pred tem ga lahko potresemo s sladkorjem v prahu ali/in s kakavom.
Sorodni recepti
Sladek kruh s čokolado
Kuharski leksikon
■
Babka je praviloma prepleten sladek kruh, ki je nastal v židovskih skupnostih na Poljskem, v Ukrajini in Rusiji. Podobna je našim
poticam. Razvaljano kvašeno testo, pravzaprav klasični brioš, so tradicionalno nadevali z džemom ali s cimetom. V novejšem času so najbolj popularne s čokolado. Vročo babko nazadnje premažemo s sladkornim sirupom. Bolj redke so slane različice.
■ Ko
pripravljamo kvašeno testo z namiznim električnim mešalnikom s spiralo, upoštevamo nekaj osnovnih navodil. Sprva sestavine mešamo počasi, nato hitrost postopoma povečujemo. Pazimo, da ne mesimo predolgo. Pravilno ugneteno testo se ločuje od posode, rok in spiral. Vzhajano testo pregnetemo na hitro. Spirali naj gresta nekajkrat skozenj. Da iztisneta ogljikov dioksid in vneseta kisik.
Babka
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira. Margarina ni živilo.
■
Poznamo več vrst masla.
Smetanovo maslo je nesoljeno maslo iz sveže smetane.
Čajno maslo je kakovostnejša različica masla.
Domače maslo ponavadi proizvajajo iz nepasterizirane smetane. Znano je po slankastem in izrazitem okusu.
Slano maslo vsebuje 1,5-2 g soli/100 g.
■
Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
Primorska družina Zavrtanik je v Lescah ustanovila drugo slovensko tovarno čokolade. Po II. vojni je z nacionalizacijo nastala tovarna Gorenjka.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■
Kakavi se razlikujejo po barvi, okusu in ceni. Barva sega od bledo rjave do rdečkaste in skoraj črne. Najboljši kakav ima močan okus čiste čokolade. Glede na sorto ima lahko okus grenke temne čokolade ali blage mlečne. V vsakem primeru pa mora biti okus prijeten. Brez kredastega priokusa ali pretiranih sladkih dodatkov. Naravni kakav ima blago rdečkast odtenek in močan čokoladni okus. Nizozemski kakav je nekoliko blažjega okusa.
Opozorila
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje, a ne vedno; gl.
Nezdrava črna čokolada. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne (eko) čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca ali kadmija. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sladek kruh s čokolado, babka (izvirno:
čokoladna babka)
Sonja Lakuzić, z
Silly World (srb.)
■ številni različni viri
Sonja Lakuzić
Sladek kruh s čokolado, babka