Priprava
■
KRHKO TESTO. Moko presejemo v skledo. Na sredi naredimo jamico, v katero dodamo jajce in kislo smetano. Dodamo maslo sobne temperature in sol. Na hitro ugnetemo gladko testo. Če je zelo suho, prilijemo žlico hladne vode.
■ Testo preložimo na pomokano delovno površino. Razvaljamo ga v krog, debel pribl. 5 mm. Razvaljanega prenesemo v pekač za pite (26 cm). Po dnu ga dokaj na gosto prešpikamo z vilicami. Model s testom položimo v hladilnik za 20 minut.
Če imamo manjše modelčke, lahko pripravimo porcijske pitice. Kakor na fotografijah.
■ KARAMELIZIRANI ČESEN. Obe glavici česna razdelimo na stroke, ki jih olupimo. Stresemo jih v kozico in prilijemo večjo količino hladne vode. Ko voda zavre, česen kuhamo še 3 minute. Kuhanega odcedimo.
■ V ponvi segrejemo žlico olja. Na njem pražimo odcejeni česen 2 minuti pri srednji temperaturi. Prilijemo balzamični kis in 2 dl hladne vode. Zavremo in počasi (!) kuhljamo 10 minut.
■ K česnu stresemo sladkor, dober ščep soli, rožmarin in timijan. Vse skupaj kuhamo še kakih 10 minut. Da večina tekočine izpari, česen pa ostane v karameliziranem sirupu. Odstavimo.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Testo preložimo iz hladilnika v segreto pečico, pečemo ga 10 minut.
Pekorino lahko nadomestimo s parmezanom ali s sirom »fiore sardo« s Sardinije.
■ NADEV. Pekorino drobno naribamo v skledo. Prilijemo obe smetani, jajca, sol in sveže mleti poper. Gladko premešamo z metlico.
■ Pečeno testo vzamemo iz pečice. Po njem nadrobimo skuto. Po skuti enakomerno razdelimo karamelizirani česen. Po vrhu nalijemo smetanovo mešanico. Pekač položimo v segreto pečico za pribl. 30 minut. Da se nadev rjavkasto obarva.
Serviranje
Skutna pita s karameliziranim česnom je najboljša topla. A niti hladna ni slaba. K jedi lahko ponudimo sezonsko (mešano) solato.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka. Mleko oz. sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja. Skuta iz kislega mleka (tudi skuta, sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta. Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje.
Pekorino je ime družine italijanskih trdih sirov iz ovčjega mleka. Glede na področje proizvodnje poznamo štiri različice: pecorino Romano, Sardo, Toscano in Siciliano.
■
Ovčjo skuto lahko nadomestimo z rikoto. Rikota (
ricotta), tudi albuminska skuta ali pastirska skuta, je mlečni izdelek, značilen za italijansko kuhinjo. Gre za različico skute, ki se pridobiva iz sirotke, tekočine, ki je ostanek po izdelavi sira ali skute. V Italiji rikoto izdelujejo iz sirotke kravjega, kozjega, ovčjega mleka ali mleka vodnih bivolov (
ricotta bufala) in jo v skladu s tem tudi označujejo. Sirotki dodajo citronsko kislino, da pospešijo obarjanje beljakovin ter jo segrevajo do okoli 90 °C. Nastalo smetanasto plast na površju posnamejo in tako pridobijo rikoto.
■
Česen (Allium sativum) ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam. Najpomembnejši sta alicin in eterično olje. Kupujemo velike, čvrste česnove glavice s suho, celo lupino. Drobni stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Najbž bo karamelizirani česen poslej stalnica v marsikateri domači kuhinji.
■ Ko dopustuješ v Dalmaciji, na najbližji tržnici
povprašaj po česnu, ki se imenuje šarac. Pridelujejo ga ročno, gojijo pa ga pretežno v Ljubovici pri Trogirju. Njegovo kakovost je prepoznalo tudi združenje
Slow Food. Že l. 2007 so ga vzeli pod svoje okrilje kot najboljšega.
Opozorila
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■
Izogibajmo se skuti z oznako light, z znižanim odstotkom maščobe. Pri izdelkih s to oznako maščobe pogosto nadomestijo z ogljikovimi hidrati. Vsebujejo tudi različne dodatke za izboljšanje okusa, pa še redkejše so.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
skutna pita s karameliziranim česnom (izvirno:
pita sa skutom i karameliziranim češnjakom)
Anita Kozina, z bloga
Veseli trbuh (hrv.)
■ številni različni viri
Anita Kozina