Priprava
■ Skutini njoki. V skledi zmešamo vse sestavine. Mešanico prenesemo na blago pomokano delovno površino. Ugnetemo ga v gladko, mehko testo, ki naj počiva 10 minut.
■ Paradižnikova omaka. Česen drobno sesekljamo.
■ V globlji ponvi segrejemo olje.
■ Pločevinki s paradižniki odpremo. Paradižnike kar v pločevinkah sesekljamo z daljšim nožem.
■ Česen stresemo na segreto olje. Pražimo ga med mešanjem, da porumeni. Tedaj prilijemo paradižnike. Potresemo jih s sladkorjem in soljo, zavremo in počasi kuhljamo. Da dobimo gosto omako.
■ Pristavimo širšo posodo z vodo za kuhanje njokov. Posolimo jo s pol žličke soli.
■ Spočito testo razdelimo na 4 podobno velike kose. Vsakega z dlanmi razvaljamo na blago pomokani delovni površini. Da dobimo približno 1 cm debele svaljke. Te narežemo na pribl. 2 cm dolge njoke, ki jih zložimo na pomokano kuhinjsko desko.
■ Njoke vložimo v krop. Ko voda znova zavre, temperaturo znižamo, njoke pa kuhljamo. Toliko časa, da splavajo na površje.
■ Paradižnikovo omako po okusu dosolimo, začinimo s sveže mletim poprom in odstavimo.
■ Parmezan nastrgamo na lističe.
■ Kuhane njoke s penovko iz vode predenemo v paradižnikovo omako. Nežno jih premešamo. Jed nazadnje potresemo s parmezanom in baziliko. Če nimamo drobne, večje lističe narežemo na tanke rezance.
Serviranje
Skutini njoki v hitri paradižnikovi omaki so preprosta, lahka samostojna jed. Po okusu zraven ponudimo sezonsko listnato solato.
Nadomestek
■ Zapisano omako lahko nadomestimo s kakšno drugo
paradižnikovo omako (številne
različice). Ali s kakšno preizkušeno iz svojih domačih zapiskov.
■ Izjemno aromatična in okusna, hkrati pa nadvse preprosta za pripravo je
paradižnikova omaka iz pečice.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Pri nakupu jajc izbirajmo tista z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Improvizirajmo. V številnih različicah paradižnikove omake najdemo tudi gobe, zeleno papriko, slanino, belušno zeleno, korenček in druga živila. Začinjamo oziroma odišavljamo pa jo lahko tudi s kajenskim poprom, čilijem, koriandrovimi semeni, gorčičnimi semeni, cimetom, drobnjakom, pehtranom, peteršiljem, timijanom, lovorovim listom, rožmarinom in žajbljem.
Nasveti
■ Ko skuto kupujemo na tržnici, jo poskusimo. Sveža skuta je prijetnega in le za spoznanje kiselkastega okusa. Nekoliko starejša skuta je precej kisla in tudi nekoliko greni.
■ Njoke pred kuhanjem nežno povaljamo po ribežnu, da dobijo nekoliko hrapavo površino. Lahko jih nabrazdamo z vilicami. V obeh primerih se jih omaka lepše oprime.
Triki
Drugačen in intenzivnejši okus paradižnikove omake dosežemo z dodatkom paradižnikove mezge ali/in drobno sesekljanega posušenega paradižnika. Z dodatkom paradižnikove mezge lahko hkrati korigiramo presvetlo omako.
Pojasnila
■ Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka; mleko oziroma sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja.
Skuta iz kislega mleka (tudi
skuta ali
sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta.
Skuta iz sladkega mleka (tudi
albuminska, planšarska, sirarska ali
sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje; pri Italijanih je ta skuta znana kot
rikota (ricotta).
■ Parmezan je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec, za katerega porabijo približno 550 litrov mleka, tehta pribl. 40 kg. Ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus, ki spominja na orehe.
■ Bazilike se med seboj razlikujejo po višini (nižje so aromatičnejše), barvi, velikosti lističev ter po vonju in okusu. Bazilika vsebuje linalol, ki v pretežni meri definira njen vonj.
Različice
Ideje
■ gl. paradižnik (številne
ideje); skuta (številne
ideje)
■ Njoke lahko kot toplo predjed ali prilogo ponudimo z izbrano omako, lahko pa jih zgolj zabelimo z maslom ali/in z drobtinami, prepraženimi na maslu ali / in s sveže naribanim parmezanom.
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
Opombe
Njoke (gnocchi) pripravljamo iz krompirja, skute, moke, pšeničnega zdroba ali/in iz
kuhanega testa, pa tudi z drugimi živili.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
skutini njoki v preprosti paradižnikovi omaki (izvirno:
njoke od rikote u sosu od paradjza)
Ana Đurđević, z bloga
PRSTOHVAT SOLI (srb.)
■ številni različni viri