Priprava
■ SKUTINI NJOKI S ŠPINAČO, ŽAJBLJEVIM MASLOM IN PARMEZANOM (gnudi). Pristavimo vodo za kuhanje špinače. Skuto stresemo v gosto cedilo in jo dobro odcedimo. Špinačo očistimo. Jajci blago razžvrkljamo. Pripravimo skledo ledeno hladne vode, lahko z ledenimi kockami.
■ Špinačo stresemo v krop. Kuhamo jo le toliko, da upade, nato jo takoj predenemo v ledeno hladno vodo. Ko se ohladi, jo odcedimo in dobro ožamemo, ožeto pa drobno sesekljamo. Potrebujemo 300 g sesekljane.
■ V skledi zmešamo odcejeno skuto, sesekljano špinačo, razžvrkljani jajci ter po ščepec soli in muškatnega oreščka. Da dobimo gosto, kompaktno testo. Moko stresemo v globoki krožnik ali v plitvo skledo.
■ V veliki široki posodi pristavimo veliko vode za kuhanje cmočkov. Posolimo jo z žlico soli in zavremo. Velik pladenj ali delovno površino blago pomokamo.
■ Zajamemo za oreh testa, ki ga oblikujemo v cmoček. Oblikovanega povaljamo po moki, da se ga dobro oprime, potem pa ga položimo na pomokano površino. Podobno pripravimo vse cmočke. Cmočke položimo v krop, v katerem jih počasi kuhljamo, da splavajo na površje. Kake 4–5 minut.
■ ŽAJBLJEVO MASLO. V globoki ponvi pristavimo maslo in žajbljeve lističe. Ko se maslo stopi in preden začne rjaveti, prilijemo 2–3 žlice kropa od kuhanja cmočkov. Kuhljamo, da se omaka zgosti.
■ Kuhane cmočke s penovko predenemo v omako v ponvi.
Serviranje
Skutini njoki s špinačo, žajbljevim maslom in parmezanom (gnudi) so lahko topla predjed ali lažja samostojna jed. Priležejo se z (mešano) listnato solato. K jedi ponudimo parmezan in ribežen, da si ga vsak nariba po okusu.
Skutini njoki s špinačo
Nadomestek
■ Špinačo lahko nadomestimo ali kombiniramo z blitvo, z mladimi koprivami ali z mladimi listi rdeče pese.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom
fiore sardo s Sardinije ali z grana padano. Dober nadomestek je tudi zbrinc.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
Pri špinačnih jedeh dobimo zanimiv (pri)okus, če tretjino špinače nadomestimo s čemažem.
Nasveti
Ko skuto kupujemo na tržnici, jo poskusimo. Sveža skuta je prijetnega in le za spoznanje kiselkastega okusa. Nekoliko starejša skuta je precej kisla in tudi nekoliko greni.
Triki
Delovanje škodljivih sestavin (gl.
opozorila) v špinači nevtraliziramo z dodatkom mleka, smetane, kislega mleka, jogurta ali/in sira. Žal pri tem nevtraliziramo tudi kalcij iz mleka oz. naštetih mlečnih izdelkov. Ta se z oksalno kislino veže v netopni kalcijev oksalat. Manj škodljivih sestavin, žal pa tudi manj izrazitega in polnega okusa vsebuje špinača, posejana julija in avgusta.
Skutini njoki s špinačo
Pojasnila
■ Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka; mleko oziroma sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja.
Skuta iz kislega mleka (tudi skuta ali sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta.
Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje; pri Italijanih je ta skuta znana kot rikota (ricotta).
Skutini njoki s špinačo so najboljši z rikoto.
■ Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
■ Žajbelj (
Salvia officinalis) je kuhinjsko zelišče, poznanih pa je kar 750 vrst. Nam znani
vrtni žajbelj vsebuje do 2,5 % eteričnega olja. Katerega moč je odvisna od vrste tal ter od toplote in sončne svetlobe.
Različice
Ideje
gl.
špinača (številne
ideje);
žajbelj (številne
ideje);
žajbljevo maslo (številne
ideje)
Opozorila
Izogibajmo se skuti z oznako
light, z znižanim odstotkom maščobe. Pri izdelkih s to oznako maščobe pogosto nadomestijo z ogljikovimi hidrati. Vsebujejo tudi različne dodatke za izboljšanje okusa, poleg tega pa so te različice skute redkejše.
Zanimivosti
■
Gnudi (izvirno ime jedi) so njokom podobni lahki cmočki. To je poangležena beseda za italijansko
nudi, nag.
■ Špinača in motovilec vsebujeta največ magnezija. Ta varuje pred stresom in povečuje sposobnost koncentracije.
Viri
■ dopolnjen recept
skutini njoki s špinačo, žajbljevim maslom in parmezanom (izvirno:
ricotta and spinach gnudi)
Meike Peters, z bloga
eat in my kitchen
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Meike Peters
Meike Peters