Predpriprava
■ SKUTINI NJOKI S ČEMAŽEM BREZ GLUTENA (za pribl. 50 njokov). Čemaž temeljito operemo. Ločimo list in čebulice. Liste grobo sesekljamo, čebulice pa narežemo na koščke.
■ V srednje veliki ponvi pristavimo maslo in čemaževe čebulice. Pražimo jih nekaj minut med občasnim mešanjem. Da se zmehčajo.
■ V ponev stresemo sesekljane liste. Posolimo in pražimo še nekaj minut. Odstavimo, popopramo in ohladimo do toplega.
■ Čemaž dobro ožamemo. Parmezan drobno naribamo.
Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja testa, nekaj ur.
■ V multipraktik stresemo čemaž, skuto, rumenjak in parmezan. Zmiksamo v gladko zmes. Zmiksano postrgamo v skledo. Pokrijemo jo s prozorno folijo in položimo v hladilnik za nekaj ur.
Priprava
■ V širši posodi zavremo vodo za kuhanje njokov.
■ Maslo stopimo v kozici. Stopljenega počasi segrevamo naprej. Da zadiši po lešnikih in se lešnikovo obarva v
lešnikovo maslo.
■ Čisto delovno površino in klasičen črni pekač izdatno potresemo z brezglutensko moko.
Več moke porabimo, težji so njoki.
■ Delamo hitro (!). Del testa razvaljamo v svaljek. Ki ga pomokamo in narežemo. Velikost prilagodimo svojim željam ali navadam. Nazadnje vsak njok nežno povaljamo po konici vilic ali po lesenemu pripomočku. Tako naredimo brazdice, ki lepše vpijejo maslo.
Skutini njoki s čemažem brez glutena
■ Ko voda zavre, temperaturo nekoliko znižamo. Njoke položimo v krop. Kuhamo jih 30–60 sekund. Da priplavajo na površje. Ker je testo tako nežno, je morda boljša ideja kuhanje v sopari.
■ Medtem, ko se njoki kuhajo, oblikujemo preostale. Podobno kot prve.
■ Kuhane njoke predenemo iz kropa s penovko. Bodisi v segreto servirno skledo ali na segrete krožnike.
Serviranje
Njoke prelijemo z lešnikovim maslom. Začinimo jih s soljo in s sveže mletim poprom, nazadnje pa nanje naribamo parmezan.
Skutini njoki s čemažem so lahka glavna jed, h kateri lahko ponudimo sezonsko (listnato) solato.
Shranjevanje
Oblikovanje njoke na pladnju lahko pokrijemo s prozorno folijo in položimo v hladilnik. Hranimo jih lahko do 2 dni.
Nadomestek
■ Do polovice parmezana lahko nadomestimo s pekorinom.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
Pojasnila
■ Čemaž (Allium ursinum) je ena najbolj okusnih, najbolj uporabnih in najbolj zdravih užitnih divjih rastlin. Od marca do junija raste v (deloma) senčnih, vlažnih hrastovih, bukovih in gabrovih gozdovih. Pri nas ga najdemo skoraj povsod, užitni pa so listi, čebulice, cvetovi in plodovi. Rastlina, ki močno diši po česnu, zraste 10-40 cm visoko. Mladi listi so sveže zeleni in svetli, stari pa suličasti in temneje zeleni. Snežno belo se razcveti maja in junija, podolgovata čebulica pa je obdana z belo prozorno kožico. Cvetovi imajo močnejšo aromo, stari listi pa šibkejšo.
■ Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka. Mleko oz. sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja.
Skuta iz kislega mleka (tudi
skuta ali
sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta.
Skuta iz sladkega mleka (tudi
albuminska, planšarska, sirarska ali
sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje; pri Italijanih je ta skuta znana kot rikota (ricotta).
Različice
Skutini njoki s čemažem
Ideje
gl.
čemaž (številne
ideje)
Opombe
V čemažu je kar 20-krat več adenozina kot v česnu. Ta je ključen pri proizvajanju in prenašanju energije v organizmu (v ATP in ADP obliki).
Opozorila
Čemažu so podobne strupene rastline: različne vrste čmerike (Veratrum), podlesek (Colchicum autumnale) in šmarnica (Convallaria majus). Ki pa nimajo značilnega vonja po česnu. Podlesek je posebej nevaren zato, ker si s čemažem običajno deli rastišče in ga mimogrede naberemo v šopek skupaj z njim. Sicer pa čemaževe liste nežno zmanemo med dlanmi in še bolj začutimo nezgrešljivi vonj po česnu, ki ga nima nobena druga gozdna rastlina. Kako najbolj zagotovo ločimo čemaž od podobnih strupenih rastlin? Čemaževi listi rastejo posamič, vsak na svojem peclju, so značilno krhki in se lepo lomijo.
Zanimivosti
Čemaž je znan tudi kot
divji česen, gozdni česen, kačji lek, medvedji česen in
štrkavec.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
skutini njoki s čemažem brez glutena (izvirno:
ramps and ricotta gnocchi)
Christiana George, z bloga
THE TART TART
■ številni različni viri