Priprava
■ (za 10 mišk) Moko presejemo s pecilnim praškom in dobro premešamo.
■ Večje cedilo obložimo s papirnatimi kuhinjskimi brisačami. V posodi pristavimo olje za cvrenje.
■ Jajce razžvrkljamo z vilicami v skledi. Dodamo skuto, moko, suhe brusnice (če jih uporabimo), vanilij sladkor, ščepec soli in malo naribanega muškatnega oreščka. Premešamo v gladko testo.
■ Testo zajemamo z žličko v velikost oreha. Sproti ga polagamo v segreto olje. Med cvrenjem miške občasno obrnemo, ocvrte pa predenemo v pripravljeno cedilo.
■ Tople miške pokapljamo z medom in pustimo nekaj časa, da se vpijejo v testo.
Serviranje
Skutine miške z medom so preprosta, hitro pripravljena sladica za vse starosti. Najboljše so tople do mlačne.
Nadomestek
Suhe brusnice lahko nadomsetumo z rozinami.
Nasveti
■ Za cvrenje izbiramo (rafinirana, ne ekstra deviška) olja z visoko točko dimljenja, to sta predvsem rumenikovo (260) in olivno olje (240), odlični pa so tudi sončnično, arašidovo, sezamovo in palmovo olje ali
kuhano maslo (ghee; vsi 230 °C).
■ Na trgu je veliko ponudnikov suhih brusnic, ki pa se med seboj razlikujejo. Bodimo pozorni na izvor sadežev, način sušenja in dodane konzervanse.
■ Med ne sme biti preveč tekoč, saj je to prvi znak, da ne gre za najvišjo kakovost. Curek medu se pri pretakanju ne sme gladko vlivati, ampak se mora prelagati, gubati sem ter tja.
■ Po vsaki etapi cvrenja, iz olja z gosto penovko ali z majhnim gostim cedilom odstranimo okruške cvrtja. Med nadaljnjim cvrenjem se ti delci žgejo in uničujejo okus olja, s tem pa tudi jedi. Zaradi istega razloga olje po cvrenju precedimo.
Triki
■ Pred cvrenjem štedilnik okoli posode za cvrenje prekrijemo z alu folijo.
■ Sveže olje je brez vonja in okusa, živil pa med cvrenjem ne obarva enakomerno in hitro. Zato povsem svežemu olju pred ogrevanjem dodamo nekaj žličk (!) starega olja od cvrenja.
Pojasnila
Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka; mleko oziroma sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja.
Skuta iz kislega mleka (tudi skuta ali sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta.
Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje; pri Italijanih je znana kot rikota (ricotta).
Različice
Ideje
gl.
med (številne
ideje)
Opombe
■ V tujini poznajo več vrst skute oziroma svežih sirov: bajtarski sir (angl. cottage chees), kremni sir (polnomastna skuta; angl. cream chees), maskarpone (mascarpone), rikota (ricotta) in
scamorza (vse ital.),
boursin, fromage frais in
petit suisse (vse fr.) idr. Večina od naštetih je naprodaj tudi v naših trgovinah.
■ Modno cvrenje v majhnih količinah olja zdravniki odsvetujejo. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob, hkrati pa zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe, ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.
Opozorila
Izogibajmo se skuti z oznako
light, z znižanim odstotkom maščobe. Pri izdelkih s to oznako maščobe pogosto nadomestijo z ogljikovimi hidrati. Vsebujejo tudi različne dodatke za izboljšanje okusa, poleg tega pa so te različice skute redkejše.
Zanimivosti
■ Švedi pravijo brusnicam
rdeče gozdno zlato.
■ Muškatni orešček je tudi sestavina klasične začimbne mešanice za medeno testo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
skutine miške z medom (izvirno:
fritule od ricotte s medom)
Ana-Marija Bujić, z bloga
Da mi je nešto slatko... (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Ana-Marije Bujić
Ana-Marija Bujić