Predpriprava
■ Vse sestavine ogrejemo na sobno temperaturo. Iz hladilnika jih vzamemo 30–60 minut pred uporabo. Glede na velikost.
■
KVAŠENO TESTO. Kvas stopimo v toplem mleku.
Kdor nima izkušenj s pripravo potice, naj vsaj preleti zanimive rubrike v članku Potica. Pa tudi članek Napake pri potici.
■ Moko presejemo v (mešalno) skledo. Na sredi naredimo jamico, v katero nalijemo mleko s kvasom. Dodamo še druge sestavine (razen masla) in začnemo z gnetenjem pri nizki hitrosti.
■ Hitrost mešanja zvišamo na najvišjo, testo pa gnetemo 10 minut. Da postane povsem gladko. Vmes postopoma vmešamo maslo sobne temperature.
■ Skledo pokrijemo z vlažno kuhinjsko krpo ali s prozorno folijo. Testo vzhajamo pri sobni temperaturi. Pribl. 60 minut, da naraste na dvojni obseg.
■ NADEV. Pehtran sesekljamo.
■ Na hitro stepemo vse sestavine, da se povežejo. Pustimo, da se nadev zgosti.
Priprava
■ Tortni model ali visok okrogel pekač (22–24 cm) namažemo z maslom.
■ Vzhajano testo predenemo na pomokano delovno površino. Na hitro ga pregnetemo in razdelimo na pol. Počakamo nekaj minut.
■ Prvi kos spočitega testa razvaljamo v pravokotnik. Enakomerno ga premažemo z nadevom. Vse skupaj zvijemo v zvitek. Z ostrim nožem ga narežemo na rezine. Te zlagamo pokončno ob okviru modela / pekača. Vsaka naslednja rezina delno prekriva prejšnjo. Da se pokaže lep vzorček nadevanega testa.
■ Podobno pripravimo drugi venček. Oba pokrijemo in pustimo vzhajati 30 minut.
HLADNA POTICA, način priprave potic, brez tveganja, da bo šlo kaj narobe.
■ Pečico segrejemo na 175 stopinj. Tik pred koncem vzhajanja.
■ Venčka potici premažemo z blago stepenim jajcem. Pečemo ju pribl. 40 minut. Glede na pečico lahko tudi nekoliko dlje. Če se venček prehitro obarva, ga pokrijemo z alu folijo.
■ Pečena venčka potici hladimo v posodi 5–30 minut. Nato ju nežno (!) zvrnemo na delovno površino. Da se ohladita na sobno temperaturo.
Serviranje
Potico lahko potresemo s sladkorjem v prahu, nazadnje pa jo narežemo. Praznična
skutina venček potica s pehtranom.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka. Mleko oz. sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja. Skuta iz kislega mleka (tudi skuta, sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta. Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje. Pri Italijanih je znana kot rikota (
ricotta).
Pehtran v grobem delimo na francoskega in ruskega. Prvi ima nekoliko ožje lističe in nekoliko močnejšo, sladkasto, blago pekočo aromo.
■ Maskarpone se razlikuje od drugih kremnih sirov po okusu, teksturi in vsebnosti maščob. Je mehkejši in opazno bolj kremen. Vsebuje vsaj 2x več maščob kot
sirček Philadelphia. Prav maščobe mu dajo bogatejšo in gostejšo teksturo. V ustih se preprosto topi. Drugi kremni siri imajo nekoliko pikanten okus, maskarponejev pa je blag.
■ Nadev mora imeti takšno gostoto, da ga med zvijanjem potice ne potiskamo po testu. Po potrebi ga zgostimo s (piškotnimi) drobtinami ali z mletimi oreški (orehi, lešniki, mandlji). Redčimo ga z mlekom ali s stopljenim maslom.
■ Testo z nadevom zvijamo tesno, še posebej prvi zavoj. Testo med zvijanjem nenehno zategujemo proti sebi, zadnji obrat pa le povaljamo. Tako je zvitek enakomerno in tesno zavit, potica pa bo lepa na pogled. Ko testo med vzhajanjem pokrijemo z vlažno krpo / prozorno folijo, v njem poleg temperature ohranjamo tudi vlago in pospešimo vzhajanje.
■ Potico praviloma spečemo v potičniku, okroglem (lončenem)
modelu. Ki je ob strani rebrast, proti vrhu se širi, na sredi pa ima značilen votel stožec. Ta potici omogoči, da da ohrani obliko sklenjenega kroga z značilno sredinsko luknjo. Pa tudi enakomerno pečenje.
Maščobo dodamo testu čisto nazadnje. V neposrednem stiku s kvasovkami podaljša čas vzhajanja. Potice z več maščobe v testu so bolj obstojne.
■ Najstarejša zapisa o poticah sta v delih
Primoža Trubarja,
Katekizmu (1575) in
Novem testamentu (1577). Najbolj temeljit in najstarejši opis izdelovanja potice pa najdemo v
Valvasorjevi Slavi Vojvodine Kranjske (1689).
Opozorila
■ Kvašeno testo za potico ne obdelujemo predolgo. Če ga ugnetemo strojno, zadostuje že 5 minut. Predolgo gneteno testo je prerahlo in po navadi ni sposobno nositi teže nadeva.
Sol v testu omejuje delovanje kvasovk. Če testu ne dodamo soli, v potici nastanejo velike luknje.
■ Kvašeno testo za potico je gladko in voljno in nekoliko mehkejše kot za kruh. Če je testo pretrdo (v kombinaciji z mehkejšim nadevom), se med vzhajanjem in peko potice notranjost odvije.
Viri
■ urejen in dopolnjen recept
skutina venček potica s pehtranom (izvirno:
pehtranov venec) s portala
KRUHINPOTICA
■ številni različni viri