Priprava
■ Tortni model (22 cm) obložimo s peki papirjem; gl.
foto strip.
■ BISKVITNO TESTO Z MANDLJI. Beljake in sladkor stepemo v čvrst beljakov sneg. Pečico ogrejemo na 180 °C. V drugem kotličku penasto stepemo rumenjake, sladkor v prahu in vanilijev sladkor. Dodamo drobno naribano pomarančno lupino, potem pa nežno primešamo beljakov snega, nazadnje pa še presejano moko in mlete mandlje.
■ Testo nalijemo v tortni model, ki ga za 30–35 minut položimo v ogreto pečico.
■
SKUTINA KREMA. Želatino namočimo v malo hladne vode. Zmehčano želatino ožamemo in raztopimo v segretem pomarančnem soku.
■ Skuto pretlačimo v skledo. Dodamo sladkor in drobno naribano limonino lupino ter dobro premešamo.
■ Pečen biskvit vzamemo ohladimo.
■ Sladko smetano čvrsto stepemo, ko se biskvit ohladi. Skuti primešamo pomarančni sok z želatino, potem pa nežno še stepeno sladko smetano.
■ Ohlajen biskvit razrežemo na 3 oblate.
■ Prvo plast testa navlažimo z mešanico sladke raztopine, odišavljene z rumom. Namažemo s tretjino skutne kreme, ki jo pokrijemo z drugim oblatom, ki jo obdelamo kot prvega. Pokrijemo s tretjim delom testa, ki ga navlažimo. Torto premažemo s preostalo skutino kremo, potem pa jo postavimo v hladilnik, da se krema povsem strdi.
■ Ohlajeno skutino torto po spodnjem delu oboda in povrhu potresemo z grobo sesekljanimi praženimi mandlji. Označimo 12 kosov, ki jih ob robu obrizgamo z malo stepene sladke smetane, to pa potresemo z narezano kandirano limonino lupino.
Serviranje
Skutina torta ali
biskvitna torta s skutnim nadevom je sočna, aromatična sladica za vse letne čase.
Nadomestek
■ Zavitek vanilijevega sladkorja lahko nadomestimo s semeni, izpraskanimi iz polovice podolžno razpolovljenega vanilijevega stroka. To je dražji nadomestek.
■ 6 lističev želatine nadomestimo s pribl. 10 g želatine v prahu.
Nasveti
■ Če biskvitno testo stepamo ročno, z metlico, kotliček med stepanjem postavimo nad vodno kopel, pri tem pa pazimo, da se dno kotlička ne dotika vrele vode.
■ Pri pečenju biskvitnega testa je zelo pomembna ustrezna temperatura v pečici. Večina virov kot idealno navaja temperaturo 170 do 200 °C. Če je pečica prevroča, se (pre)hitro naredi skorjica, ki preprečuje naraščanje testa. Če pa pečica ni zadosti vroča, se skorjica ne naredi, in iz testa uhaja v beljakov sneg umešan zrak, ki je v tem primeru rahljalno sredstvo.
■ Sveža skuta je prijetnega in le za spoznanje kiselkastega okusa. Nekoliko starejša skuta je precej kisla in tudi nekoliko greni.
■ Beljakov sneg nam uspe, če ga pripravimo z beljaki, ogretimi na sobno temperaturo. Najbolje, da jajca iz hladilnika vzamemo do 2 uri pred začetkom stepanja. Gl. tudi
opozorila.
■ Stepena smetana nam lepše uspe, če jo pred stepanjem vzamemo neposredno iz hladilnika. Poleti, v največji vročini je celo priporočljivo, da jo pred stepanjem za kakih 15 minut potisnemo v zamrzovalnik.
■ Biskvitno testo je pravilno pripravljeno tedaj, ko iz njega dvignemo metlico (električnega mešalnika), v testu pa ostane sled metlice.
Triki
Če hranimo jajca v hladilniku obrnjena s širšim koncem navzgor, ostanejo dlje časa sveža.
Pojasnila
■ Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka; mleko oziroma sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja.
Skuta iz kislega mleka (tudi skuta ali sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta.
Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje; pri Italijanih je ta skuta znana kot rikota (ita.
ricotta). Gl. tudi
opombe.
■ Citronat je kandirana limonina lupina, ki jo zlahka pripravimo tudi doma.
■ Pravilno pripravljeno in pečeno biskvitno testo se ob pritisku s prstom sicer vda, a se takoj zatem spet izravna.
Različice
Ideje
■ gl. biskvitno testo (številne
ideje);
jajce (številne
ideje); skuta (številne
ideje); sladka smetana (številne
ideje)
Opombe
■ V tujini poznajo več vrst skute oziroma svežih sirov: bajtarski sir (
cottage chees), kremni sir (polnomastna skuta;
cream cheese), maskarpone (
mascarpone), rikota (
ricotta) in
scamorza, boursin, fromage frais in
petit suisse (vse fr.) idr. Nekateri od naštetih so naprodaj tudi v naših trgovinah. Gl. tudi
pojasnila.
■ Mandlje zlato rumeno prepražimo v suhi ponvi.
Opozorila
■ Pri pripravi različnih jedi lahko improviziramo. Pri pripravi sladic pa uporabljamo natančno kuhinjsko tehtnico.
■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je škodljiva tudi po pranju.
■ Pripravljena biskvitna zmes pred pečenjem ne sme čakati, saj v tem času upada in izgublja potrebno rahlost. Nemudoma jo nalijemo v pekač/model in potisnemo v segreto pečico.
■ Zmes, ki ji primešamo želatino, ne sme biti prehladna, ker se želatina na ta način v trenutku strdi.
Viri
■ dopolnjen recept skutina torta ali biskvitna torta s skutnim nadevom iz knjige
Torte, Kodele, Alenka; Založba Kmečki glas, Ljubljana 2009
■ številni različni viri