Predpriprava
■
KVAŠENO TESTO. Mleko segrejemo do mlačnega ali do toplega; če testo gnetemo strojno, samo do mlačnega. Ogretemu primešamo žlico sladkorja in suhi kvas. Pustimo na toplem, da kvas nabrekne.
■ V veliko posodo presejemo moko (gl.
opombe) in kvas in premešamo. Na sredi naredimo jamico, vanjo pa stresemo 70 g sladkorja in svinjsko mast. Prilijemo nabreknjeni kvas oz. kvasec in rumenjaka. Sestavine ročno ali strojno ugnetemo v gladko testo. Kdor ne obvlada, naj pogleda
kvašeno testo.
■ Gladko testo oblikujemo v kroglo, ki jo v skledi blago pomokamo. Skledo pokrijemo s kuhinjsko krpo, testo pa pustimo vzhajati kakih 60 minut.
■ Rozine temeljito operemo in odcedimo, Odcejene namočimo v malo vroče vode. Primešamo vanilijev sladkor in počakamo, da se rozine zmehčajo. V različici za odrasle lahko odcejene rozine navlažimo/odišavimo z rumom.
Priprava
■ NADEV. Stepemo skuto, pšenični zdrob, 4 žlice sladkorja, vanilijev sladkor in drobno naribano limonovo lupinico. Beljaka penasto stepemo. Potresemo jih s preostalim sladkorjem. Stepemo, da se na snegu tvorijo mehki do trši vršički. Beljakov sneg v 2 etapah in nežno vmešamo v skutno mešanico.
■ Klasičen črni pekač iz pečice obložimo s peki papirjem. Če imamo podolgovati model ali potičnik, še bolje. Vzhajano testo na hitro pregnetemo. Pečico prižgemo na 200 stopinj.
■ Pregneteno testo razdelimo na 2 podobno velika dela. Vsakega posebej razvaljamo na pomokani delovni površini 1–2 cm debelo. Vsakega premažemo s polovico skutnega nadeva. Po vrhu enakomerno potresemo odcejene rozine. Obe premazani testi zvijemo v štruci, ki ju položimo v pekač. Testo po vrhu premažemo z oljem, pekač pa položimo v ogreto pečico za 10 minut.
■ Temperaturo v pečici znižamo na 180 stopinj, potički pa pečemo še 40–45 minut. Glede na moč pečice.
■ Pečeni potici nekoliko ohladimo, potem pa ju pokrijemo s čisto kuhinjsko krpo.
Serviranje
Mlačna ali hladna
skutina potica z rozinami je tradicionalna (praznična) potica. Lahko jo potresemo s sladkorjem v prahu. V vsakem primeru pa jo narežemo in ponudimo.
Izboljšanje
Med najboljše rozine sodijo temne grške korinte (zlasti
Vostizza) in svetle sultanine.
Nasveti
■ Posodo in živila za pripravo kvašenega testa ogrejemo na sobno temperaturo.
■ Ko kvašeno testo pripravljamo z namiznim električnim mešalnikom s spiralo, upoštevamo nekaj osnovnih navodil. Sprva sestavine mešamo počasi, nato hitrost postopoma povečujemo. Pazimo, da ne mesimo predolgo, pravilno ugneteno testo pa se ločuje od posode, rok in spiral. Vzhajano testo pregnetemo na hitro; spirali naj gresta le nekajkrat skozenj, da iztisneta ogljikov dioksid in vneseta kisik.
■ gl.
POTICA (številni
nasveti, pojasnila, triki, opozorila…)
Pojasnila
■ Gnetenje testa povzroči, da se gluten, ki je v moki, raztegne in s tem formira elastičen ovoj okoli plinastih mehurčkov kvasa. Sladkor pospešuje razmnoževanje kvasovk.
■ Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka; mleko oziroma sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja.
Skuta iz kislega mleka (tudi skuta ali sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta.
Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje.
Različice
Ideje
gl.
kvašeno testo (številne
ideje); rozine (številne
ideje); skuta (številne
ideje)
Opombe
■ Kvašeno testo za potico praviloma pripravljamo z mehko moko. Če uporabimo ostro, testu dodamo malo več mleka in nekoliko podaljšamo čas vzhajanja.
■ Testo pripravljeno s svežim kvasom v enakem času vzhajanja doseže za približno 20 % večji volumen kot enako testo, pripravljeno s suhim kvasom.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila, maslo in rumenjaki pa vsebuje veliko holesterola.
■ gl.
NAPAKE PRI POTICI
Zanimivosti
■ Potica je praviloma samo pecivo, pečeno v potičniku, torej okrogla in z luknjo v sredini. Seveda pa jo lahko spečemo tudi v drugih (podolgovatih) modelih ali pekačih.
■ Najstarejša zapisa o poticah (povitica) sta v delih Primoža Trubarja,
Katekizmu (1575) in
Novem testamentu (1577). Najbolj temeljit najstarejši opis izdelovanja potice je zapisal Valvasor v
Slavi Vojvodine Kranjske (1689).
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
skutina potica z rozinami (izvirno:
dizanica sa sirom)
Sanja Mijać, z bloga
DOMAĆICA (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Sanje Mijać