Priprava
■ SKUTINA PITA - TESTO. Sestavine ugnetemo v gladko testo, ki ga razdelimo na dve dela. Oba položimo v hladilnik.
■ NADEV. Beljake stepemo v čvrst beljakov sneg. V skledi zmešamo moko, sladkor, vanilijev sok, naribano limonino lupinico (gl. opombe) in beljakov sneg. Pečico ogrejemo na 180 °C.
■ En del testa razvaljamo. Položimo ga v pekač (20x30 cm), ki ga namažemo z maslom in potresemo z moko. Testo premažemo z nadevom, potem pa nanj položimo drugi del razvaljanega testa. Dokaj na gosto ga prešpikamo z vilicami. Pekač položimo v ogreto pečico za 40 minut.
■ Pečeno skutino pito vzamemo iz pečice in ohladimo.
Serviranje
Ohlajen desert po okusu potresemo s sladkorjem v prahu, narežemo in ponudimo.
Skutina pita ali
skutna pita sodi med klasične pite.
Nakup
Sveža skuta je prijetnega in le za spoznanje kiselkastega okusa. Nekoliko starejša skuta je precej kisla in tudi nekoliko greni.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira. Margarina ni živilo.
Skutina pita
Izboljšanje
■ Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejši okus in vonj.
■ Nadevu lahko dodamo rozine.
Nasveti
Moko pred pripravo testa presejemo, da postane zračnejša oz. rahlejša.
Pojasnila
■ Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka; mleko oziroma sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja.
Skuta iz kislega mleka (tudi skuta ali sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta.
Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje; pri Italijanih je ta skuta znana kot rikota (
ricotta).
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Različice
■
SLADKE
■
SLANE
Opombe
Limonino lupinico lahko primešamo tudi testu.
Opozorila
■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol. Ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
■ Posoda, v kateri stepamo beljakov sneg, mora biti popolnoma čista in suha.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Zanimivosti
Linška pita nosi ime po avstrijskem Lienzu. Recept zanjo iz l. 1653 je domnevno najstarejši ohranjeni zapis za kolač. Našli so ga v arhivu samostana Admont, v kuharici grofice Anne Margarite Sagramosa.
Viri
■ dopolnjen recept
skutina pita ali
skutna pita (izvirno:
pita od sira) s portala
coolinarika (hrv.)
■ številni različni viri