Priprava
■ Hruške iz kompota odcedimo. Pol hruške narežemo na tanke krhlje, preostale pa na drobne kockice.
■ V skledi gladko zmešamo skuto in jogurt.
■ Na skuto drobno naribamo čokolado, potem pa dodamo nakockane hruške, rum in med po okusu.
Serviranje
Kremo razdelimo v steklene skodelice. Okrasimo jo s hruškinimi krhlji.
Nadomestek
■ Jogurt nadomestimo s smetanovim jogurtom, ki ga pripravimo iz petih delov gostega jogurta in enega dela smetane za kuhanje.
■ Hruške lahko nadomestimo z
bananami.
Izboljšanje
Po možnosti navadni jogurt nadomestimo z jogurtom z okusom stracciatelle.
Nasveti
■ Sveža skuta je prijetnega in le za spoznanje kiselkastega okusa. Nekoliko starejša skuta je precej kisla in tudi nekoliko greni.
■ Hruško, primerno za kulinarično obdelavo, izberemo tako, da jo potipamo pri peclju, kjer se mora pod pritiskom prsta nekoliko vdati. Na drugih delih mora biti čvrsta. Takšno hruško lahko po potrebi v nekaj dneh povsem zmedimo v domačem hladilniku.
Triki
S sladko hruško majhnim otrokom zmanjšamo željo po nezdravih sladkarijah in predvsem po škodljivih umetnih (gaziranih) pijačah.
Pojasnila
■ Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka; mleko oziroma sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja. Skuta iz kislega mleka (tudi skuta ali sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta. Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje; pri Italijanih je ta skuta znana kot rikota (ita. ricotta).
■ Pri kisanju se sestava mleka precej spremeni. Beljakovine se delno razkrojijo in postanejo lažje prebavljive, iz sladkorja pa se razvije osvežilna mlečna kislina, ki ureja prebavo in pospešuje delovanje trebušne slinavke.
Različice
gl.
skutina krema (
različice)
Ideje
■ Gost grški jogurt si lahko zelo preprosto pripravimo kar doma. Čvrst jogurt iz lončkov stresemo v cedilo, obloženo z gazo, da se tekočina izcedi.
■ gl. skutine sladice (številne
različice)
Opombe
V tujini poznajo več vrst skute oziroma svežih sirov: bajtarski sir (angl. cottage chees), kremni sir (polnomastna skuta; angl. cream chees), maskarpone (ital. mascarpone), rikota (ital. ricotta) in scamorza (ital.), boursin, fromage frais in petit suisse (vse fr.) in drugi. Večina od naštetih je naprodaj tudi v naših trgovinah.
Opozorila
Hruške s privlačno bleščečo lupino so v resnici povoskani sadeži, za katerimi je dolgo potovanje iz oddaljenega sadovnjaka oziroma hladilnice.
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Jogurt (gl. tudi
pojasnila) uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
■ Že 225 gramov jogurta dnevno spodbuja nastajanje gama interferona, ki krepi imunski sistem.
■ Hruške delujejo izrazito razstrupljevalno. Dobro vežejo in iz telesa odstranjujejo nekatere elemente, ki se v telesu sicer kopičijo in jih telo samo ne more izločiti. To so zlasti težke kovine (na primer svinec, kadmij) in različni strupi (nezdravi konzervansi in drugi dodatki).
■ Hruške vsebujejo pektin, ki znižuje prisotnost negativnega holesterola v krvi. V eni sami hruški je tudi desetina dnevne priporočene količine vitamina C. Ker so sladke in nizkokalorične, so idealno živilo za sladkosnede, ki pazijo na telesno težo.
Zanimivosti
■ Ime jogurt izvira iz turške besede jau-urt, ki v prevodu pomeni pikantno zgoščeno mleko. Sprva so ga pripravljali tako, da so mleku dodali ferment, ki so ga pridobivali iz ovčjega želodca.
■ Že stari Rimljani so poznali 36 različnih sort hrušk.
Viri
■ dopolnjen recept
skutina krema z vloženimi hruškami iz knjige Preprosto, hitro in okusno!, Steinbrugger, Maria, Mohorjeva založba, Celovec 2008
■ številni različni viri
Spletne povezave
Mohorjeva založba, Celovec