Predpriprava
■ (gl.
foto strip) Zamesimo srednje trdo
vlečeno testo, ki ga pokrijemo in pustimo počivati 30–40 minut.
■ Če imamo stari štedilnik na drva, zakurimo.
Priprava
■ Kdor nima starega štedilnika, počasi ogreje litoželezno ponev.
■ Testo razdelimo na majhne hlebčke. Vsak hlebček tanko razvaljamo nekoliko širše, kot je širina okroglega pekača. Testo izdatno posipamo z moko, da se ne lepi. Če ni povsem okroglo, nič hudega. Vsak list testa s pomočjo kuhinjskega valjarja sproti prenesemo na štedilnik ali v ponev. Po vsaki strani ga pečemo kakih 15 sekund, le toliko, da testo dobi rjav pikice. Opečene prelagamo v plastično vrečko ali v posodo s pokrovko, da se testo zmehča. In ohladi.
■ V skledi zmešamo skuto in jajca. Primešamo še mineralno vodo in malo olja.
■ Pekač namažemo z oljem.
■ Ohlajeno testo vzamemo iz vrečke/posode.
■ Pečico ogrejemo na 200 °C.
■ List testa položimo v pekač. Poškropimo ga z oljem in izdatno namažemo z nadevom. Na nadev položimo naslednji list testa in nadaljujemo, da porabimo vse sestavine. Na vrhu naj bo testo, ki ga poškropimo z oljem. Pekač za 30–40 minut položimo v ogreto pečico.
Serviranje
Še vroča
skutina gibanica z opečenim testom se prileže s skodelico jogurta.
nakup
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Pri nakupu jajci smo pozorni na oznake/žig neposredno na jajcih; 0 - jajca ekološke reje, 1 - jajca proste/pašne reje, 2 - jajca hlevske/talne reje in 3 - jajca baterijske reje; gl.
pojasnila.
Nadomestek
Mineralno vodo v nadevu lahko nadomestimo z mlekom.
Izboljšanje
■ Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj. Nakup dragega mlinčka pa je opravičljiv, le če pogosto delamo z moko.
■ Kaj pa malo naribanega (staranega) pekorina v nadevu?
Pojasnila
■ Moka nastane s stopenjskim drobljenjem in mletjem žitnih zrn v delce različnih velikosti, ki jih presejejo in tipizirajo. Glede na velikost delcev poznamo moke in zdrobe. Najmanjše delce imajo
navadne moke (star izraz je
gladke ali
mehke moke), zdrobi pa so po velikosti delcev najbliže
ostrim mokam.
■ Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka; mleko oziroma sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja.
Skuta iz kislega mleka (tudi
skuta ali
sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta.
Skuta iz sladkega mleka (tudi
albuminska, planšarska, sirarska ali
sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje; pri Italijanih je ta skuta znana kot
rikota (ricotta).
■ Jajca iz baterijske reje so najcenejša, znesejo pa jih kokoši, ki so neusmiljeno zaprte v kletke (13-18 kokoši/1 m2). Jajca trgovskih blagovnih znamk so iz te reje. Jajca iz hlevske (talne) reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu (9 kokoši/1 m2). Jajca iz proste reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu z odprtinami skozi katere imajo kokoši prost izhod na pašnik. Pri ekološki reji imajo kokoši podobne razmere kot pri prosti reji.
■ Mineralna voda je naravna (ne)gazirana voda, ki jo črpajo iz različno globokih naravnih vrelcev.
Različice
gl.
gibanica (številne sladke in pikantne
različice);
skutina gibanica (številne sladke in pikantne
različice)
Ideje
gl. skuta (številne
ideje)
Opombe
■ Surova
skutina gibanica z opečenim testom je primerna za zamrzovanje.
■ Razlika med gibanico in zavitkom naj bi bila le v tem, da gibanice zlagamo, zavitke pa zvijamo. Gibanice, za razliko od zavitkov, pred pečenjem najpogosteje tudi prelijemo z mešanico smetane in jajc.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Izogibajmo se skuti z oznako
light, z znižanim odstotkom maščobe. Pri izdelkih s to oznako maščobe pogosto nadomestijo z ogljikovimi hidrati. Vsebujejo tudi različne dodatke za izboljšanje okusa, poleg tega pa so te različice skute redkejše.
Zanimivosti
■ V tujini poznajo več vrst skute oziroma svežih sirov: bajtarski sir (angl. cottage chees), kremni sir (polnomastna skuta; angl. cream chees), maskarpone (mascarpone), rikota (ricotta) in scamorza (vse ital.), boursin, fromage frais in petit suisse (vse fr.) ipd. Večina od naštetih je naprodaj tudi v naših trgovinah.
■ Kokoš mora za 12 jajc pojesti 1,8 kilograma krme. Nesti začne pri 19 tednih starosti, letno pa povprečno znese 300 do 325 jajc. Ko kokoš odraste, nosi večja jajca.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
skutina gibanica z opečenim testom (izvirno: gibanica od sukanih i pečenih kora) s portala
Coolinarika (hrv.)
■ številni različni viri